Incepand de azi sunt fericitul (oare?) posesor de Alma S2220. N-am apucat sa ma joc pe el decat vreo doua ore, asa ca nu va pot spune prea multe. N-am gasit aproape niciun fel de informatie despre modelul acesta, asa ca incerc sa fiu primul care are ceva de comentat pe marginea subiectului. N-am sa-i insir caracteristicile; o simpla cautare pe google aduce repede aceste informatii de la cei care-l vand.

La prima vedere pare un receptor ok si se pare ca aceasta denumire, Alma S-2220 plus cateva grupuri de litere, nu e singura ce descrie acest tip de platforma. Dupa un update de soft mi-a aparut in meniu ca as avea Ali3602. Oricum, daca va pica in mana, faceti-i update de soft. Un update testat de mine este acesta: http://www.world-satellite.net/attac...hmentid=125282. Cu firmul de fabrica n-am gasit vreun meniu ascuns, oricate combinatii de buton rosu si coduri am incercat. Dupa update nici n-a mai fost nevoie sa caut ceva; toate setarile ca server / client / emu sunt vizibile in meniu. L-am testat cu doua linii C si merge ok. Se pare ca suporta 8 linii, spre deosebire de S2200 si S2210 care am citit ca suporta doar 4. Merge ca client de cccam, newcamd si o gramada de altele. Se pare (eu n-am cu ce sa testez) ca suporta si o varianta de server: homecamd variantele 1, 2 si 3.

Dupa 3 ore de functionare (din care doua cu cccam functional) nu-mi pare rau de cei 250 de ron pe care i-am dat pe el. Am incercat sa-i pun o tastatura pe usb si n-a mers, deci se pare ca nu recunoaste decat storage device sau wireless adapter (inca n-am testat, dar am in plan).