Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Probleme receptie Thor5/6 1w

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    11 Mar 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Probleme receptie Thor5/6 1w

    Buna,

    In primul rand vreau sa precizez ca sunt un incepator in tot ceea ce tine de sateliti si receptia lor, asa ca imi cer scuze pentru eventualele greseli facute.

    Locuiesc in Germania si m-am hotarat sa trec pe televiziunea prin satelit. Am cumparat un receiver dm800se (clona) si o antena de 80cm (ieftina no-name) avand in cap maretul plan de a-mi indrepta echipamentul spre grupul de sateliti Intelsat 10-02 - Thor 5/6.

    Dupa multe aventuri cu cablarea (nu am voie sa dau drumul la cablu prin fata blocului si trebuie sa inconjor prin spate, pentru ca stric aspectul cladirii) am reusit sa termin cu instalarea. Dar spre surpriza mea nu am reusit de fel sa gasesc semnal pe 0.8-1w. Ca ajutor pentru pozitionarea antenei am folosit http://www.dishpointer.com/ si Satfinder pentru Android https://play.google.com/store/apps/d...esys.satfinder . Precizez cam am reusit cu succes sa receptionez semnal (deci echipamentul e functional) de la 23.5E ASTRA 3A | ASTRA 3B; 19.2E ASTRA 1KR | ASTRA 1L | ASTRA 1M | ASTRA 2C; 5.2E SES-5; 4.8E SIRIUS 4 cu SNR 70-100 si AGR ~30 (ar trebui sa fiu ingrijorat pt ca e atat mic?). Intre 4.8E SIRIUS 4 si Thor 1w nu e diferenta mare de pozitionare (teoretica), dar dupa o zi de frustrari si esecuri am hotarat sa caut ajutor profesional.

    As fi recunoscator pentru eventualele sugestii, sau evidentierea greselilor care mie poate nu-mi sunt evidente.

    Posibile probleme de care sunt constient:
    - dimensiunea prea mica a antenei ? (80 cm)
    Puterea cea mai mica a satelitului in zona in care locuiesc eu ar fi de 48 dBW ceea ce corespunde unei marimi de 60-75cm: http://www.flysat.com/1west-beam.php

    - stalpul de suport nu e perfect vertical, inclinat cam cu 10 grade (nu am considerat o problema extrema avand in vedere receptia buna a celorlalti sateliti). E destul de ruginit si mie frica sa trag de el prea tare

    - in receiver nu am schimbat nici o setare la verificarea semnalului, gen polarizare; sunt diferente intre semnalul Astra si Thor?

    Multumesc deocamdata.
    Last edited by copyleft; 11-03-14 at 03:35.

  2. #2
    Standard RSP member samuell's Avatar
    Join Date
    23 Sep 2010
    Location
    caransebes.CS-ghencea
    Posts
    147
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    de la sirius putin in dreapta,si lasi elevatia o idee mai jos,iar lnb-ul cum stai in fata lui ati imginezi ca ai un ceas in fata il rasucesti putin (coada lnb-ului)la 5.30 sau chiar 5.bafta trebuie sa reusesti daca ai prins sirius mai un pic si ai dai de cap,e buna si de 80cm depinde in ce zona a germaniei locuiesti,poti sa o schimbi cu timpul sati pui una de 1.20.oricum bafta.problema era de la elevatie de aceea nu lai prins
    (spre dreapta cum stai in spatele antenei)
    Last edited by samuell; 11-03-14 at 07:11.
    FORZZA STEAUA,FORZZA MILAN....FORZZA LUPII GALBENI,,,FUCK THE SISTEM

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    11 Mar 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Locuiesc in jumatatea de nord a Germaniei. Lnb-ul e la 10 grade rasucit dupa cum zice dishpointer.

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    11 Mar 2014
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am reusit pana la urma cu ajutorul lui me1960 si a unui prieten. Trebuia doar introdusa o frecventa a unui canal de pe Intelsat / Thor. Eu lasasem totul pe default crezand ca daca functioneaza pe Astra, Sirius etc va merge si pe Thor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •