Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: OpenMultiBoot

  1. #1
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default OpenMultiBoot

    http://www.youtube.com/watch?v=WYOYCraLoMk#t=51


    • OpenMultiBoot will be donated to OE-Alliance by GigaBlue.
    • OpenMultiBoot can be modified or adapted to work with stb's from other vendors as long naming "openMultiBoot" is not changed and logos of openMultiBoot persists.
    • OpenMultiBoot uses boxbranding and informations from oe-alliance bitbake recipes. Due to that - ipk's are specific for each stb! Do not try to use OpenMultiBoot from stb A on stb B.
    • GigaBlue takes no responsibility for any potential damage openMultiBoot might cause on stb's from other vendors.
    • OpenMultiBoot requires some kernel-modules to work. They will be installed on installation of OpenMultiBoot.
      • ubifs - kernel-module-nandsim
      • jffs2 - kernel-module-nandsim kernel-module-block2mtd



    (c) 2014 Impex-Sat GmbH & Co. KG - http://www.gigablue.de



    Notes:


    • < device > has to be formated in ext4
    • < device > should be a fast usb-stick or ssd - not recommended to use a normal hdd as hdd would almost never stop spinning
    • Upload any zipped image to < device >/open-multiboot-upload or /omb/open-multiboot-upload
    • Zipped image needs regular folderstructure like flashing from usb-device
    • It is not recommended to re-use existing settings - do not blame us if problems occur
    • Check your recording path configuration and existing timers if you attach a new device
    • Do not use Flash-Online if you have not booted your regularly flashed image - use delete/install in OpenMultiBoot of regularly flashed image
    • Special thx goes to skaman, kajgan, captain, arn354 and all testers!



    Soon available.
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #2
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    perfect functional...testat acum

    GIGA 800 SE..imagine ATV cu MIPS in MULTIBOOT
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Salut , vad ca in videoclip receptorul aveea instalat in flash - openmips4.2
    - Este obligatoriu sa folosesti/ai instalat in flash aceasta imagine ?
    Sau se poate folosi si cu alta imagine in flash , eu folosesc in prezent imaginea - openatv4.1
    - Cu ce soft se poate formata stick-ul usb in ext4 ?
    - Pana la cate imagini poti instala pe stick-ul usb cu ''n'' partitii ext4 ?
    - Cum poti copia in Windows imaginile pe care vrei sa le instalezi pe stick-ul usb in format zip ( partitie/imagine ) ?
    Dupa ce instalezi plug-in-ul - openmultiboot - ai stick-ul usb pregatit/partitionat in ext4 si fiecare imagine in format zip/per partitie , poti trece la instalarea pe rand a respectivelor imagini
    - Dupa ce ai instalat 1/2/...n imaginii , poti face setari individuale/per imagine sau setarile raman aceleasi ca la imaginea ''mama'' din flash-ul receptorului ?

    Facand o analogie cu ''pionierul'' Kathrein UFS910 pt. E2 , mi-se pare putin mai ''greoaie'' procedura de instalare a acestui ''multiboot'' , cel putin pt. un ''neinitiat'' in linux
    Totusi asteptam de mult si chiar ma miram , cum la un receptor mult mai ''performant'' decat ''pionerul'' Kathy , inca nu exista posibilitatea de multiboot a mai multor imagini

  4. #4
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    gigablue are de mai multa vreme un multiboot doar ca acesta se afla doar pe italysat,nenea bob a vrut sa fie doar pe imaginea lui si nu la publicat ptr toata lumea.acum team gigablue a creat acest multiboot oferind ul tuturor OpenMultiBoot will be donated to OE-Alliance by GigaBlue.

    procedura nu e greoaie chiar deloc....e foarte simpla si rapida

    in videoclip apare mips deoarece mips e imagine oficiala a gigablu iar pluginu fiind creat de gigablue cred ca e normal sa fie prezentat de mips.videoclipu a fost prezentat de @arn354

    1.nu este obligatoriu sa fie in flash mips...dar e cam obligatoriu sa ai OE 4.2
    2.ca sa formatezi un stick in ext 4 sau 3 e obligatoriu sa fi in linux pe pc...deci e aberant sa formatezi sticku pe pc.....fiecare receptor are integrat pluginu de formatare,deci se formateaza direct in receptor....dupa formatare e indicat,de catre mine sa modifici extensia montari din HDD in USB.....reboot
    3.nu se fac N partitit,pana acum un amic a pus 8 imagini in multi,eu nu am testat ptr ca sincer nu prea ma intereseaza,am testat doar functionalitatea lui
    4.N partiti se fac pe stick doar in cazu cand folosesti mai multe pluginuri cu functii diferite....de ex flasexpander pe o partitie si multiboot pe alta partitie,poti face o alta partitie si ptr swap desi nu e necesar
    5.imaginile se copiaza pe stick exact asa cum le dai jos de pe pagina de download
    6.o data instalata imaginea pe multi se fac setarile individual.....nu se copiaza nimic de la imaginea din flash....la italy sat aveai aceasta optiune sa copiezi setarile sau se le faci de la 0
    instalare multiboot:
    stick formatat ext4 total sau pe partitii in functie de ce pluginuri folositi pe stick.....reboot
    modificare extensie dupa montare din hdd in usb,deoarece la formatare se face automat in hdd,e recomandarea mea si nu numai....reboot
    in acest moment aveti 2 fisiere instalate pe stick.......copiati imaginea arhivata via ftp in folderu MULTIBOOT UPLOAD
    mergeti in menu la plugin si instalati imaginea
    reboot
    si asteptati sa booteze noua imagine ptr a face setarile

    distractie placuta
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Salut , ai incercat si pe un sshd ( hard disck cu flash ) ?
    Eventual ''blocand'' unul dintre cele doua porturi usb ale receptorului
    Am scris de un sshd , fiindca e cam ''incomod'' sa folosesti un stick usb pt. multiboot + hdd clasic
    Multiboot-ul + imaginiile aferente se vor instala in flash-ul separat al hdd-ului
    Astfel cu un sshd , cel putin teoretic ''impaci si capra si varza''

    Eu acum ma ocup de instalarea imaginii OpenATV4.2 si apoi sa vad daca cu stick-ul care il am daca voi putea sa ii dau de cap la multiboot
    Stiu de la Kathy ca nu cu orice tip de stick usb poti face multiboot-ul , iti trebuie modele cu viteza de scriere/citire marisoara
    La Kathy foloseam un Kingston Super Mini Stick de 4Gb , din acelea albe de le ''pierdeai'' prin buzunar , fiind ''mascat'' de usita din fata de la fanta de cam
    SSHD-ul daca e sa functioneze as vrea sa il montez in interiorul receptorului + schimbarea alimentatorului cu unul care sa suporte si alimentarea/consumul sshd-ului

  6. #6
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    pai nu e nimic rau in ce vrei sa faci tu...poti lasa formatare cu extensie hdd si le imparti pe hdd...nu e nici o problema

    nu scrie nici unde ca trebuie sa fie neaparat pe stick...doar ca e recomandat sa fie pe stick si sticku mai mare de un 1G in caz ca pui mai multe imagini

    nu stiu ce facea kathy dar nu conteaza viteza de scriere

    mai e o poveste ce circula ca nu toate stick urile pot instala o imagine...pe flash...prostii,povesti

    kathy probabil avea vreo problema de comunicare,de versiuni de usb...nu stiu
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sa testezi viteza de citire / scriere.
    La kathy trebuie sa formatezi cu dimensiunea blockului de 4096 parca, si ai viteza dubla sau tripla !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Chestia cu sshd-ul cade , fiindca nu este cum mi-am inchipuit eu
    Am instalat openmips4.2 in flash ( am vrut sa fie cum e in videoclip ) insa am intalnit o situatie ciudata :
    - Imposibilitatea de a alege satelitul pe cautare manuala , fiindca practic nu afisa nici un satelit
    Astfel ca am fost nevoit sa instalez din nou openatv4.2 si in functie de timp sa incerc si multiboot-ul
    Insa nu cred ca voi include imaginea openmips4.2 printre imaginile din multiboot din cauza situatiei de mai sus
    Sper sa nu intalnesc aceasta situatie de la openmips si la alte imaginii pe care le voi instala intr-un viitor apropiat in multiboot

  9. #9
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    nu prea inteleg problema ta...ce treaba are multiboot cu cu cautarea de sateliti ce se afla in menu

    multiboot functioneaza perfect

    openatv functioneaza perfect

    restu e cancan
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai ce este greu de inteles ?
    Am instalat in flash-ul receptorului openmips4.2 , dorind sa fac asa cum este in videoclip
    Insa cand am-am dus sa dau o scanare manuala dupa prima instalare , ia satelitii de unde nu-i
    In dreptul la ''Satelit'' ai posibilitatea sa iti alegi satelitul pe care vrei scanarea manuala
    Insa in imaginea openmips4.2 la cautare manuala in dreptul la ''Satelit'' era gol/spatiu liber si oricat as fi butonat eu , nu aparea nici un satelit
    Prb. asta am intimpinat-o eu la instalarea imaginii openmips4.2 si astfel am fost nevoit sa revin la openatv4.2 , la care nu intampin prb. descrisa mai sus
    Nu stiu daca aceasta prb. este ''generala'' sau doar la mine ( sunt o exceptie ) sa intamplat

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Doua mentiuni :

    1 - La Gigablue 800 HD SE pt. a copia imaginile nedezarhivate nu urmati calea cum scrie in video clip ( media/hdd...... ) ci calea - omb/open-multiboot-upload

    2 - Imediat dupa ce sa instalat imaginea in multi-boot redenumiti-o si apoi restart la receptor , altfel ecran verde

    Eu am folosit primul stick usb de 4Gb ( Cruzer ) folosit in ''experimentele'' mele cu Kathy si conectat printr-un prelungitor de vreo 50cm la portul usb din spatele receptorului
    Vreau sa instalez cinci imagini pe acest stick , deocamdata am instalat doar una si voi reveni mai tarziu cu alte eventuale ''lamuririi''

  12. #12
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    sant lamuririi ale problemelor tale...nu ca asa ar fi
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •