Thanks Thanks:  11
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: LNB cu flansa

  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default LNB cu flansa

    S-a introdus ideea ca pentru antenele offset se folosesc LNB-uri universale iar pentru cele prime-focus se folosesc LNB-uri cu flansa pe care se monteaza ghidul de unda dedicat antenei respective. Aceasta este solutia cea mai comoda si ieftina dar vreau sa mentionez ca un LNB cu flansa se poate folosi pe orice tip de antena, circulara sau offset. Difera doar feed horn-ul. Daca la antena circulara de obicei feed horn-ul este livrat de obicei impreuna cu antena achizionata, pentru o antena offset ar trebui cumparat separat si pretul e cam piperat. De aceea LNB-uri universale offset ieftine sunt cautate si promovate dar de ce nu se promoveaza si lnb-urile cu flansa pentru offset, dx-erii ar fi interesati. A drept ca solutia e costisitoare, dar ce e ieftin nu e bun si ce e bun nu e ieftin. Un feed horn offset costa cam 170-250 ron pe diverse magazine online, iar LNB-ul (de regula INVACOM) nu este nici el mai ieftin. Nu am experimentat practic, poate sunt useri care stiu mai multe despre lnb-uri cu flanse la offset.
    Orice parere este binevenita.

    Last edited by dingo31; 13-10-14 at 21:57.

  2. #2
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,306
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ce pot sa spun eu,(de nevoie am facut ) ca acu' 2 ani mi-a dat fulgeru'-n lnb la
    o antena prime focus.Am taiat un lnb de offset,i-am pus ghidu' de unda si a mers brici pe
    antena prime focus(In KU band).
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  3. #3
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,247
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    @dingo
    iti recomand sa citesti Info-Satelit nr. 3 /2014 si nu ai sa regreti

    succes

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    oricare dintre fabricantii de antene profi ,vind la pachet cu antena si ghidul de unda pentru respectiva antena ,offset sau prime focus. Chiar si fabricantii seriosi de antene de dimensiuni mai mici ,in cazul de fata gibertini, la antena offset de 1,5m fabricata de ei iti dau un ghid de unda optimizat pentru antena respectiva.
    Lnb-urile care se gasesc pe toate drumurile sint proiectate pentru antene offset pina la 1m ,cel mult 1,2m . De promovat nu ai pentru cine sa promovezi pentru ca prea putini sint interesati de calitate dupa ce ani buni mare parte a magazinelor din romania au promovat marfa proasta si foarte proasta. Dx-eri stiu despre ce e vorba si cind cumpara ceva cam stiu ce cumpara si se informeaza bine inainte de a cumpara. Eu nu iti recomand sa iei de bun tot ce se scrie in revista infosatelit.

    @bonou
    revista infosatelit e buna doar de informare sa afli ce receptoare mai vinde digital satelit si magazinele care isi fac reclama in revista respectiva . Cum pot eu sa iau de buna schema unei distributii multisatelit intr-un bloc cind cel care a scris articolul nu a facut in viata lui o distributie si nici macar nu s-a obosit sa testeze daca functioneaza? Dar baga articole tehnice . Si am vazut in mai multe locuri ce solutii de bataie de joc a propus .
    Testele de functionare la care toate receptoarele merg foarte bine in sharing ,sint foarte stabile in functionare si foarte sensibile la tuner?
    Am renuntat la abonament pentru ca nu ii vedeam rostul acestei reviste "info" care jumatate e reclama la magazine si jumatate e reclama la produse. Altceva ce propune unui cititor interesat de transmisia satelit ? Mai nimic .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,247
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    eu am recomandat revista Info-Satelit nr. 3 /2014 deoarece este un articol si anume "Solutie pentru LNB offset pe antena prime focus:inele scalare din China" semnat de catre @satelescu
    si eu am testat/folosesc acel feedhorn de la AliExpress si pot spune ca sant multumit de prestatia sa , si o recomand tuturor
    actualmente lnb IBU+feedhorn china este montat pe antena pfa de diametru 1.90m tip peruvision pe care o folosesc pentru DX



















  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    solutia cu adaptare ghid de unda la lnb offset pentru a fi folosit pe antena prime focus nu e noua; in urma cu vreo 20 ani cind lnb-uri de parabola nu se prea gaseau se practica modificarea lnbului de offset si erau 2 modalitati ori cu taiatul ghidul de unda al lnbului si cu ajutorul strungarului faceai o prindere si puneai ghid de parabola ,ori acea adaptare care era solutia mai usoara.
    Acum lnb de parabola gasesti ,daca cumperi antena noua,vine cu un ghid de unda optimizat de fabricant ,nu prea cred ca merita cheltuiala si efortul sa modifici un lnb de offset. Si din experienta mea o adaptare nu se va ridica la nivelul produsului dedicat.
    Si ca o recomandare personala: iti apreciez efortul de a testa ,a face masuratori cu diferite lnburi si sa pui aceste masuratori in tabele pentru comparatii dar nu te irosi si nu iti pierde timpul cu marfa prosta si foarte proasta care a umplut pietele europene. Ca in momentul asta nu iti permiti un produs de calitate ,ok , va veni si o zi mai buna ,peste o luna ,peste un an si vei vedea ce satisfactie sufleteasca vei trai ,ce incredere vei capata cind fiecare componenta a instalatiei ,ca e antena ,ca e lnb va functiona asa cum iti doresti ,semnal stabil bat, transpnderele centrate corect in jurul frecventei de mijloc , transponderele toate la acelasi nivel. Si cine e pasionat de receptia satelit isi doreste macar odata sa lucreze cu produse de cea mai buna calitate. Si eu le doresc la citi mai multi treaba asta .


    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Am o intrebare? Intre un lnb si flansa se afla de obicei un mic disc transparent pentru protectia ghidului de unda impotriva apei, prafului, etc.. Nu cumva acest disc de protectie are cumva un efect advers asupra semnalului, producand o diminuare mica dar vizibila a semnalului?

  8. #8
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,247
    Mentioned
    14 Post(s)
    Rep Power
    127

    Default

    sincer eu nu am observat nici o diminuare/crestere a semnalului
    atunci cand am testat unele lnb/uri in speranta de a mai castiga o farama de semnal util am scos aceea folie subtire ,dar din pacate nu am sesizat nici o crestere de semnal
    desigur ca am testat lnb-uri folosind banda adeziva scotch transparenta/maro, folie de plastic transparenta aflata la gulerul camasilor, folia de la pachetul de tigari ,si nu am observat ca semnalul de receptie sa se diminueze
    aceea folie protectoare are un rol bine determinat de-a protejat interiorul lnb de eventuali intrusi care isi gasesc adapost si diminuaza receptia semnalului util

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •