Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: va salut si bine v-am gasit!

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    13 Feb 2015
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default va salut si bine v-am gasit!

    Sunt nou in domeniul receptiei prin satelit si de aceea as avea nevoie de piluti ajutor.
    De curand mi-am luat rulota si bineinteles ca si echipament receptie satelit.
    Am un receptor amiko micro hd, parabolica de 40' si lnb universal.
    Problema este ca in prima zi pe bajbaite am intrat pe thor sau cel puțin asa am avut impresia, unde prindeam ceva posturi fta rusesti printre care si romania tv, music chanel, realitatea tv$ dar cu $ in fata numai ca puteam vedea. Peste joapte vantul mi-a dereglat antena si nu am mai prins nimic.
    Am cumparat piuitoare "s finder", e mai usor acum
    Treaba e ca numai prind realitatea doar rtv, tv publika si m chanel. Am incercat sa intru pe eutelsat 16e parca asa se jnmeste, nu dau de el nici cum. Am dat mai spre est de turci, apoi de rusi dar nimic romanesc. Tot ce prind rom este codat. Nu ar fi o problema ca as cumpara un smart card de la focus dar de 2 saptamani astept sa o aduca de la buc si nimic. M-am cam saturat de un sg canal.
    Treaba e ca sistemul il folosesc la rulota si ma cam deplasez..
    Ce as putea sa fac sa prind ceva fta romanesc?
    Mulțumesc!
    Last edited by adyfilimon; 13-02-15 at 21:03.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Quote Originally Posted by adyfilimon View Post
    Sunt nou in domeniul receptiei prin satelit si de aceea as avea nevoie de piluti ajutor.
    De curand mi-am luat rulota si bineinteles ca si echipament receptie satelit.
    Am un receptor amiko micro hd, parabolica de 40' si lnb universal.
    Problema este ca in prima zi pe bajbaite am intrat pe thor sau cel puțin asa am avut impresia, unde prindeam ceva posturi fta rusesti printre care si romania tv, music chanel, realitatea tv$ dar cu $ in fata numai ca puteam vedea. Peste joapte vantul mi-a dereglat antena si nu am mai prins nimic.
    Am cumparat piuitoare "s finder", e mai usor acum
    Treaba e ca numai prind realitatea doar rtv, tv publika si m chanel. Am incercat sa intru pe eutelsat 16e parca asa se jnmeste, nu dau de el nici cum. Am dat mai spre est de turci, apoi de rusi dar nimic romanesc. Tot ce prind rom este codat. Nu ar fi o problema ca as cumpara un smart card de la focus dar de 2 saptamani astept sa o aduca de la buc si nimic. M-am cam saturat de un sg canal.
    Treaba e ca sistemul il folosesc la rulota si ma cam deplasez..
    Ce as putea sa fac sa prind ceva fta romanesc?
    Mulțumesc!

    Bine ai venit !

    aici http://en.kingofsat.net/ sus , in stanga ai iconitele diversilor sateliti care pot fi receptionati pe teritoriul Europei ,
    dai click pe iconita si se deschide lista de canale TV ( fta si codate ) de pe satelitul ales ,
    sa poti studia lista de canale pe care doresti sa le vizionezi ,

    canale fta romanesti , gasesti si urmatorii sateliti : Thor / intelsat 0.8 west , Eutelsat 16 est , Hotbird 13 est , Hellasat 39 est

    canale fta romanesti sunt putine pe fiecare satelit , in parte ...

    aici , ai o lista de canale fta : http://www.lyngsat.com/freetv/Romania.html

    o solutie utila ar fi , daca ai telefon smartphone sa iti instalezi pe telefon o aplicatie https://www.youtube.com/results?sear...eliite+android

    https://www.youtube.com/watch?v=5AFtcgYRcu4

    ceva de genul acela , sa te ajute la gasirea usoara a satelitilor

    succes
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  3. #3
    Member Visitor
    Join Date
    13 Feb 2015
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Mulțumesc! De gasit gasesc ceva sateliti cu sat finder, numai ca nu pot intra pe 16E. Nu dau de el deloc. Nedumerirea mea este ca daca sunt spre ex pe thor, am semnal pe unele frecvente si de la alti sateliti din w. Asa se intampla si pe w. Ma bulverseaza si nu-mi dau seama pe ce satelit sunt. Desi am 40'diametrul la parabolica, am semnal 90% si calitate 75% cam pe toti satelitii.

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    bine ai venit
    incearca sa postezi in sectiunile dedicate ale forumului , ai doar saluti si te prezinti putin

    PS: antena care o ai e prea mica pentru rezultate satisfacatoare, incearcaa cu o antena mai mare 80-90cm macar
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    13 Feb 2015
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Imi cer scuze pentru post! Multumesc frumos pt sfat!

  6. #6
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,430
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default


Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •