Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 11 of 11

Thread: probleme cu montura h-h

  1. #1
    Member Visitor
    Join Date
    08 May 2015
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default probleme cu montura h-h

    Salutare tuturor!
    Recent mi-am cumparat un kit de receptie prin satelit (sh, nu nou). Este vorba despre o antena Sunny cu LNB Sunny si receiver Sunny AT-14009 FTA Plus.
    In ceea ce priveste LNB-ul, iata si parametrii acestuia:
    Model no: SN2LNB104
    Universal Single LNB
    I/P: 10.7-12.75 GHz
    O/P: 950-2150 MHz
    L.O.:9.75/10.6 GHz
    N/F: 0.4 dB
    Am montat sistemul la tara, am reglat antena pe Hotbird si, folosind blindscan-ul am reusit fara mari probleme sa prind aproape tot ce e FTA.
    Ceva mai recent mi-m luat si un motor hh, tot sh, al carui nume nu il stiu. Tot ce am la el este cartea de instalare si eticheta lipita pe el.
    Va pun o pozele ca sa va faceti o parere.











    L-am conectat, pentru a-l testa, cu un cablu scurt (2m) la receiver si cu unul mai lung (aprox 6m) la LNB. Led-ul verde s-a aprins iar din cele doua butoane am putut sa il misc fara probleme. L-am resetat hard (ca sa il aduc in 0) dupa care i-am desfacut conexiunile. L-am montat pe stalp, am pus antena pe el, am intrat in meniul receiver-ului->setup motorized system->USALS. Am introdus coordonatele locului in care ma aflu si l-am pus sa se duca pe Hotbird.









    Rezultatul: zero! Motorul nu s-a miscat deloc! Am incercat sa il misc spre est sau spre vest. Din nou nimic!
    Ce are? E o problema cu motorul sau cu receiverul?
    Orice sfat e binevenit.
    Multumesc

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Nu stiu daca ai mai folosit vreodata un receptor cu USALS

    tu trebuie sa setezi doar punctul zero sa fie cel mai aproape de unul din satelitii tv( cel mai "sudic" punct din locul unde te afli , adica longitudinea locului in care esti tu, pentru ca noi fiind in parte nordica a globului, privim catre sud)
    daca esti in Bucuresti(26 E) ar fi satelitul de la 26E, daca ai fi la sibiu 24E , adica satelitul de la 23,5 E, apoi tu alegi sa scanaze satelitul hotbird de la 13 est si el se va duce acolo singur si va scana , dar am impresia ca tu setezi punctul zero si apoi tot tu muti "setarea" facuta de tine catre satelitul hotbird

    PS: pui suportul antenei exact drept( la boloboc), apoi daca stii longitudinea trebuie sa iti reglezi antena foarte bine pe satelitul aflat in imediata apropiere a longitudinii tale, aici este punctul zero, resetezi motorul si apoi in meniul receptorului setezi punctul tau zero USALS si salvezi, iar apoi motorul isi face treaba singur miscandu-se unde ii dai tu sa scaneze din receptor
    Last edited by horatyu; 13-05-15 at 23:32.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2014
    Posts
    46
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    .
    De ce te chinui cu usals? Vezi ca ai si diseq1,2 ( dreapta telecomanda, in aceeasi rubrica ).
    Alegi diseq1,2 si frecventa pe care o doresti si apoi cu stg. si dr. telecomanda misti cupa est/vest si gata.

    PS: Am vazut ca in prima img. cu tv ai off la diseq: acolo ar trebui ales usls, diseq1,2 etc...
    Mult noroc.

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    este pacat sa ai USALS si din comoditate sa folosesti motorul sa se miste doar spre est si vest pentru ca atunci tu trebuie sa salvezi pozitile satelitilor , cand ai putea sta comod si motorul singur sa se duca la satelitul ales , sa gaseasca motorul singur satelitul respectiv daca tu ai setat corect punctul zero
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2014
    Posts
    46
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Ai mare dreptate,dar, dealungul anilor de folosinta al motorului H-H am ajuns la concluzia ca e mai comod.
    Daca si img. STB-urilor ar avea preconfigurate pozitiile satelitilor pe Usals ar fi ok. ( e ceva mai complicat sa gasesti L si l pentru pozitionare geostationara a fiecarui satelit, cred ca asa ar putea fi usor de deturnat un satelit?!....scuze pentru micile detalii) Motorul are intr-adevar asa ceva.

  6. #6
    Member Visitor
    Join Date
    08 May 2015
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Buna dimineata!
    Multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat. Trebuie totusi sa va spun ca problema mea e putin diferita. Fie ca am setat folosirea USALS sau a diseqc 1.2 in meniul setup motrized system din receiver, si fie ca am apasat butonul Move Sat. sau am incercat sa il mut spre E sau V din telecomanda receiverului, motorul a stat in permanenta pe loc. Nu s-a clintit nici macar un pic! Iar asta in conditiile in care daca vreau sa il misc cu butoanele de pe motor, acesta se misca fara probleme.
    Gresesc cumva la setarile din receiver. Mai jos am cateva poze cu meniurile disponibile:
    -setarea locatiei curente (lat, long)-facuta pt Tirgu Jiu



    Banuiesc ca Set east limit/Set west limit reprezinta limitele software pentru deplasarea motorului. Center cred ca pozitioneaza motorul in punctul zero, insa nu am avut curiozitatea sa apas pe el.

    -meniul pentru setarea parametrilor unui satelit:




    La diseqc version pot alege doar v1.0 sau v1.1 (cum e in poza). Daca aleg v1.1, la optiunea diseqc am una din variantele: off (ca in poza de mai sus), P-01 (ca in poza de mai jos), P-02,P-03,...,P-16.



    Daca la diseqc aleg varianta v1.0, atunci la optiunea diseqc nu mai am decat variantele auto, P-01,...,P-04.

    Si tot in acest meniu, la LNB power am variantele Off, On (ca in pozele de sus), 13V, 18V. Doar ca idee, daca ii dau off, fara motor instalat, nu mai prin nici un semnal.

    -meniul setup motorized system



    La motorized system am doar optiunile off, diseqc 1.2, usals. Daca apas pe setup ajung la meniul cu setarea pozitiei curente (prima imagine).

    In principiu am incercat cam toate optiunile de functionare: satelitul cu diseqc off si motor pus pe usals/diseqc1.2, satelit cu diseqc on si usals/disec1.2. Indiferent ce optiune aleg, cand incerc sa il misc est/vest din receiver, motorul sta pe loc.

    Mai aveti sfaturi?
    PS: Nu am cartea receiverului!
    PPS: Am cautat pe net si am gasit o carte a unui motor hh care arata ca a mea. Aceasta era pentru un SG2100. Banuiesc ca motorul meu e o versiune mai veche a lui.

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Tu trebuie să iți setezi punctul zero pe satelitul de la 23,5 E , dar tu nu vrei sa Iți rezolvi problema ci doar sa discutam pe forum, pentru ca altfel ai face ce ti-am spus. singur ai spus că nu ai apăsat butonul center probabil să nu il doară.
    PS: dacă te hotărăști să ne asculti și să faci toți pasii:
    1-reglezi brațul de susținere al antenei să fie perpendicular pe sol(90`)
    2- pui motorul h-h drept pe acel suport
    3- pui antena pe brațul h-h -ului și reglezi să prinzi satelitul de la 23,5E cu cel mai bun semnal
    4- apoi resetezi manual motorul și apoi setezi punctul zero la USALS pe receptor, bănuiesc ca butonul center este cel care salvează setarea
    5- Apoi ieși din meniul USALS și ii dai să scaneze un satelit și o să se miște singur acolo

    Bănuiesc ca ai pus cablu coaxial corect intre lnb motor și receptor

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Jan 2014
    Posts
    46
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Cred ca inteleg care e problema. Prin 2009 am patit si eu cu yumatu ceva identic, adica: exista posibilitatea ca multe recievere sa nu fie compatibile cu motorul H-H.
    Monteaza recieverul prin cablu coaxial la conexiunea STB pe H-H ( exista si desen cu aparatul) si un alt cablu de la lnb la conexiunea lnb pe H-H( ai si desen) si apoi conecteaza STB la curent si mergi la H-H si apasa cu un ac in orificiul aflat intre cele doua leduri ( daca nu-l vezi uitate cu atentie ca-i acolo).
    Apoi incearca usals si vei observa ca H-H se misca si restul poti face cum a sugerat horatiu sau ce am sugerat eu cu diseq 1,2( vezi ca v1.1 e pentru diseq 1-16 lnb-uri pentru multifeed , iar v1.0 e pentru 1-4 lnb-uri).
    Atentie! la lnb power variantele Off,13v,18v reprezinta puterea de ducere a H-H est/vest, iar Set east limit/Set west limit reprezinta limitele pentru pozitionare a satelitului limita est si invers( normal cand setezi limita nu o faci chiar pe pozitia maxima a satelitului, ci umpic mai la est: pana dispare calitatea si invers penru limita vest).

  9. #9
    Member Visitor
    Join Date
    08 May 2015
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    @horatyu: Nu sunt aici ca nu am altceva mai bun decat sa discut aiurea pe forum. Am o problema si vreau sa o lamuresc. Multumesc pentru instructiuni. Le voi pune in prctica cand ma ajung la tara.
    @theqman2: Multumesc mult de sfat. Voi incerca ceea ce mi-ai spus. Sper sa rezolv problema.

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    priveste la acest film https://www.youtube.com/watch?v=Xv5C6FZG-2A , poti identifica pasii pe care ti-am spus sa ii urmezi

    desi dupa mine se poate mai bine ===>la instalarea antenei, nu era foarte tipicar individul , adica sa gaseasca semnal maxim
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    oricum este de subliniat sistemul lui de ancoraj suplimentar cu cele doua sarme in 30-40 grade, din care se poate ajusta in limite fine verticalitatea sistemului. pentru un motor h-h eu am folosit doua perechi de suruburi strapunse in catarg si montate perpendicular prin care inclinam intr-o directie sau alta stalpul catargului, pana devenea vertical. voi incerca si sistemul cu cele doua "hamuri" sa carmesc suportul, dar rezultatele sunt limitate.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •