Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  1
Results 1 to 2 of 2

Thread: TECHNOMATE 5502 HD+ editare lista sateliti.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default TECHNOMATE 5502 HD+ editare lista sateliti.

    Are cineva receiverul TM 5502HD? Prin meniul aparatului nu se pot adauga/sterge noi sateliti la lista prestabilita, doar edita transponderele. Sunt si patru sateliti noi numiti user1, user2,user3 si user4 dar acolo se pot adauga manual doar transpondere fara a exista posibilitatea de setare a pozitiei orbitale (longitudine). Cum pot adauga sau sterge pozitii noi din lista de sateliti prestabilita?

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am gasit rezolvare partiala a problemei. Din telecomanda se modifica numele satelitului, inclusiv pozitia orbitala si apoi se adauga manual transponderele. Nu se pot adauga sau sterge numarul de sateliti din meniu, ci doar redenumi. Acest model foloseste fisiere tip *.tbn (xbmc) pentru care nu exista la ora actuala nici un fel de editor software. Modelele din seria 5400 folosesc fisiere tib *ndf pentru care exista aplicatia ndfedit.
    Din punct de vedere hardware aparatul corepsunde din plin, tuner sensibil si blind scan eficient.
    Scanare automata pe un satelit nu dureaza mai mult de 7-8 minute (maxim).
    Un blind scan cu interval 3 Mhz dureaza cam 50 minute, la inceput gaseste transponderele si apoi scaneaza programele de pe transpondere.
    Atentie la blind scan: la scanare pe 2 sateliti apropiati gaseste canalele de pe ambele pozitii. Eu am vrut sa scanez 30.5E dar a gasit si canalele de pe 31.5E, la fel cu 68.5E si 70.5E, dar evident ca pentru asta nu receiverul trebuie sa fie blamat

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •