Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Openprog

  1. #1
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Openprog

    Pentru cine (inca) mai are timp si dispozitie recomand urmatorul programator pentru uC si memorii eeprom. Proiectul este prezentat aici: http://openprog.altervista.org/OP_eng.html si contine tot necesarul: schema, cablaj, interfata grafica (windows si linux), lista device-uri suportate, firmware pentru uC-ul programatorului.

    Principalul avantaj al programatorului este ca suporta atat uC AVR cat si Michrocip; personal am scapat de "colectia" de programatoare pe care le foloseam pana de curand. Daca mai punem la socoteala si portul usb al programatorului, am scapat si de grija utilizarii unui PC cu port serial / paralel.

    Interfata grafica al programatorului este intuitiva si simplu de utilizat; nu se pot utiliza cu acest programator alte interfete cunoscute (IC-Prog, Pony-Prog, etc).

    Personal, am folosit varianta de cablaj proiectata de @nel65 postata pe elforum: http://www.elforum.ro/topic/69250-programator-openprog/ . Avantaje: soclurile pentru PIC-uri pe placa principala, cele pentru ATMEGA / ATTINY pe placuta adaptor.

    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    De curand am avut batai de cap cu un Mini HD265 (ALI 3521) cu bootloader corupt in urma unui banal upadate de soft prin usb. Receptorul era blocat pe "ON" afisat pe display; toate tentativele de resuscitare pe seriala cu loader dedicat, universal loader, super-loader, mama si tot neamul lu' loaderu' care este, au fost un esec.
    Cum eram presat de timp a trebuit sa ma descurc cu ceva aveam la indemana: Openprog + adaptor SPI Flash la 3,3 volti pentru rescriererea memoriei Flash - 25Q64.
    Discutii referitoare la acest adaptor: https://sourceforge.net/p/openprogra...read/3b7b23c7/ , schema + pcb: https://sourceforge.net/p/openprogra...%20GEDA%20.zip
    Adaptorul l-am realzat pe o placuta de test, dar cred ca asa va ramane; stabilizator de tensiune am folosit LD33V, diode BAT41.
    Attached Images Attached Images
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Openprog nu poate citi / scrie memoriile in circuit (lipite pe placa); in lipsa unei statii cu aer cald a trebuit sa lipesc fire de pe pinii memoriei catre adaptor cu urmatoarele precautii:
    -lungimea firelor limitata la strictul necesar, lipirea am facut-o cu letcon de 40w cu temperatura reglabila;
    -pinul 8 al memoriei (+3.3v) a fost dezlipit si izolat de pe placa receptorului, alimentarea acestuia facandu-se prin adaptorul programatorului.

    Utilitarul programatorului nu recunoaste extensia .abs, dar nu este nicio problema se poate schimba din proprietatile fisierului, din .abs in .bin si va fi acceptat. Dupa programare si verificare, daca totul este in regula, nu mai ramane decat sa lipiti pinul 8 la loc pe placa si aveti un receptor functional.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  4. #4
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Intrucat reparatia receptorului am facut-o fiind presat de timp, am reluat operatia. Pentru test am folosit o placa de baza de la un laptop defect, memorie 25Q80; intre timp facand rost si de clestisor.

    SAM_2468.JPG

    Dupa dezlipirea pinului 8 (Vcc) de pe placa intre acesta si pad am introdus o foita izolatoare.

    26q80.JPG

    Setarile interfetei de programare sunt:

    dev.png
    opt.png

    In continuare am citit continutul memoriei, in acest caz bios-ul.

    read.png
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  5. #5
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Dupa salvarea continutului memoriei am trecut la rescrierea memoriei flash:

    prog.png

    Timpul de citire / scriere este semnificativ mai mare in comparatie cu programatoarele "profi" (exemplu CH341), dar personal nu m-a deranjat atat timp cat mi-am rezolvat problema.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •