Thanks Thanks:  23
Likes Likes:  19
Dislikes Dislikes:  1
Page 4 of 13 FirstFirst 12345678 ... LastLast
Results 46 to 60 of 183

Thread: Amiko Impulse

  1. #46
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ultimele 5-6 versiuni au lipsa autoconectarea la wi-fi.In privinta adaptoarelor usb te inseli.
    Accepta si cu , si fara antena.Am incercat tenda , tp-link , amiko.Toate merg pe chipseturile ALi M35XX.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  2. #47
    Member Beginner
    Join Date
    07 Mar 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    30

    Default

    scrie-le si tu pe site la amikostb. eu le-am dat vreo 10 mailuri. mi-au facut si un film cu ultimu firmware..si pare ca se conecteaza automat la start. intre timp am ajuns cu boxul la tara...si chiar cu o singura retea wifi in jur, tot nu s-a autoconectat. ei imi zic sa trimit cutia in service..insa mi se pare o pierdere de vreme si discomfort mai mare decat sa dau de fiecare data connect. oricum, sunt convins ca e o problema de soft, atata vreme cat merge conectat manual.

    apoi am mai descoperit ca apar canale in grila ca HD desi nu sunt. si mai sunt probleme la AV output cand nu detecteaza formatul. mie imi agatau unele cu 80% calitate..si se poate sa fie din acel format AV setat aiurea, poate din wifi. adica la unele canale sd ma lasa sa selectez 1080 60 desi eram pe scart.
    Last edited by louis1; 03-08-16 at 02:12.

  3. #48
    Member Beginner
    Join Date
    23 Mar 2014
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default

    Quote Originally Posted by konstantine View Post
    Ultimele 5-6 versiuni au lipsa autoconectarea la wi-fi.In privinta adaptoarelor usb te inseli.
    Accepta si cu , si fara antena.Am incercat tenda , tp-link , amiko.Toate merg pe chipseturile ALi M35XX.
    Eu am incercat pe vechiul Impulse cu adaptor tplink iar apoi cu un nano Edimax, nu mi-a recunoscut nici-unul,
    doar dupa ce am luat (pe comanda de la elstar) adaptorul amiko cu chipset Ralink , a functionat.
    Ce-i drept si pe site-ul amikostb se specifica clar ca numai chipset-ul Ralink 5370 e suportat asa ca nu m-am aventuriat sa iau altele
    din comertul uzual..
    Oricum la modelul asta cu wifi integrat, n-am nevoie de adaptor, si cu si fara antena, semnalul va fi teapan stabil deoarece routerul il am in camera

  4. #49
    Member Beginner
    Join Date
    07 Mar 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    30

    Default

    Quote Originally Posted by konstantine View Post
    Ultimele 5-6 versiuni au lipsa autoconectarea la wi-fi.In privinta adaptoarelor usb te inseli.
    Accepta si cu , si fara antena.Am incercat tenda , tp-link , amiko.Toate merg pe chipseturile ALi M35XX.

    tocmai am bagat de curiozitate un tp-link in usb..si nu il vede. bine, asta si pe windoz trebuie instalate niste drivere inainte ca sa il vada.

    pot sa-ti dau filmuletul facut de cei de la amiko. ce-i drept e versiunea originala, ultima, nu EMU. la ei se conecteaza automat.

    apropo, versiunile astea EMU sunt facute tot de ei?

    ce mi se pare ciudat e ca daca dezactivez wifi-ul (ca acum spre exemplu cand am incercat adaptorul tplink)..la reboot isi reinstaleaza automat wifi-ul intern. parca nu tine cont de setarile facute.
    la reboot ia always on...montarea placii de retea wifi interne..si always off...autoconectarea

  5. #50
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu am testat pe amiko generatia noua (ALi M35XX ), un tp-link TL-WN727N_V3 (chipset RT5370) si un tenda UH150 (chipset RT2870).
    Ambele functioneaza excelent , chiar mai bine decat adaptorul amiko WLN-880.
    Am sa incerc sa pun un sw. "pe curat" cu rs232 sa vad daca se schimba cu ceva comportamentul receptorului pe wi-fi(autoconectare).
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  6. #51
    Member Beginner
    Join Date
    07 Mar 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    30

    Default

    gata, se pare ca am rezolvat problema cu auto-connectul.

    am bagat un stick usb in el si am dat sa fac un backup sa salvez lista de canale ca sa-i dau un default settings. am zis ca poate a ramas vreo variabila setata aiurea de la upgrade-ul de la firmware normal catre emu.
    am facut vreo 2 backupuri...unul general si unul doar la lista de canale (pentru ca la default settings zicea ca imi rade canalele). m-am mai dus la placa de retea si am incercat sa disable-esc wifi-ul. acolo surpriza, cu stikul usb bagat in el..ramanea in scanare dupa retele si nu gasea nimic. i-am dat un reboot si dupa asta nici macar nu a mai instalat wifi-ul intern, zicand ca nu are nici o placa de retea. deci era un conflict device wifi cu stick usb.

    apoi am dat din system->default settings->default value..0000 ok..face reboot (aici ma gandisem ca poate trebuie sa ma conectez la wifi..si sa salvez setarile ca default..ca sa le tina minte..in fine sa dovedit ca nu e asa)

    apoi ma duc la wifi dau scan..si surpriza..imi tinuse minte parola la retea, deci asta nu intra la default values pe care le resetasem mai devreme. dau connect..se conecteaza..si apoi dau sa ies din meniu..si surpriza..apare box-ul ala in care scrie saving settings...din fereastra de scan la retele wifi..pe care nu imi aduc aminte sa-l fi vazut. cred ca asta e momentul cand isi salveaza auto-connectul. dau reboot...si apoi wifi: device plug in...si apoi surpriza..wifi: device auto connect wifi: ap connected.... IP:192.168...

    i-am mai dat vreo 2-3 rebooturi dupa aia si s-a conectat automat.

    deci e un bug...dar iata si o rezolvare.

  7. #52
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Problema e la care retea se conecteaza , atunci cand memorezi doua sau mai multe (eu am 4 rutere/retele in casa)...
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  8. #53
    Member Beginner
    Join Date
    07 Mar 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    30

    Default

    nu stiu, e de testat. posibil sa incerce ultimul la care s-a conectat..si apoi in ordine alfabetica la restul la care mai are parole si care sunt online. eu asa l-as programa. dar la cat de light e...probabil sa incerce doar la ultimul la care s-a conectat in sesiunea anterioara.

  9. #54
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Rugaminte daca are cineva mcaskey mai noi sa contina si NTV SI N24 de la 16 est rog un PM. Multumesc.

  10. #55
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    S-au schimbat? Din telecomanda nu merge sa le pui?
    Intreb pt. ca momentan , n-am nicio antena pe 16E.Ai P.M
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  11. #56
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Merge dar este o chestie ce trebuie transformat caid in hex si nu mai tin minte cum se facea

  12. #57
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Te duci pe programul respectiv, de doua ori info, de doua ori tasta rosu (red).
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  13. #58
    Standard RSP member cipryDXfeed's Avatar
    Join Date
    17 Nov 2008
    Location
    ALBA
    Posts
    1,807
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Rezolvat da interesant arata caid -ul in hex Am pus manual key. Mersi

  14. #59
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu prea am chef de teste acum , c-as fi incercat mcasul de impulse pe toate receptoarele cu chipset ALi pe care le am.
    Maine , incerc oricum...Ma roade curiozitatea.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  15. #60
    Member Beginner
    Join Date
    26 Apr 2012
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Salut!

    Tocmai am cumparat un Amiko Impulse T2/C WiFi. Intrebarea este daca se poate scrie firmware emu de la versiunea fara WiFi?
    Nu gasesc nicaieri pe net emu pentru WiFi...

    Multumesc!

Page 4 of 13 FirstFirst 12345678 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •