Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 112

Thread: Detalii tehnice

  1. #31
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    83

    Default

    Sper ca nu te superi pentru completare, update-ul de soft este strict necesar pentru noile modele de card-uri; foarte multi abonati care au primit noul card prin posta sau direct de la casierie nu au reusit activarea acestuia din acest motiv, actualizati soft-ul receptorului inainte de activarea cartelei.
    Un aspect pozitiv este noua procedura de activare a card-ului prin telefon, pacat ca nu le-a venit ideia mai demult.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  2. #32
    Member Visitor
    Join Date
    10 Sep 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default O problema tehnica ce pe mine ma depaseste

    Buna ziua sau buna seara.
    Stau in Luxembourg, si am achizitionat de o luna un DIGITV. Receiverul este HSS-5160NA. Am cumparat si pachetele optionale de programe HBO MaxPack si Cinestar-ul. Aici in Luxembourg se pare ca gradul de acoperire este bun. Conform: http://www.intelsat.com/flash/covera...lay=map&spot=3 . Adica este intre 54,4 si 52,4 dbW. Ca si antena de satelit am o antena de tip SelfSat-H21D:
    SELFSAT-H21D SELFSAT-H21D2 SELFSAT-H21D4
    10.7 – 12.75 GHz
    Dual Polarization (Horizontal & Vertical)
    34.5 dBi @ 12.7 GHz
    566 X 300 X 65mm
    Single, Twin, Quad Interchangeable
    950 - 1,950 / 1,100 - 2,150 MHz
    -30°C - +60°C
    sau pe: http://i-do-it.co.kr/download/01_mai...AT-Catalog.pdf

    Am incercat sa vad daca merg toate canalele si din pacate pachetul Cinestar nu merge. M-au zapacit cei de la relatii cu clientii ca la ei totul este ok, si ca de fapt antena mea este de vina. An resetat de 2 ori receiverul (adica l-am adus la setarile fabricantului, am rescanat, degeaba. Am doar 145 de canale, cind de fapt ar trebui sa imi arate 171. M-au tot batut la cap cu polarizarea ca e pe verticala, dar sunt si alte canale cum ar fi Bebe TV care are polarizare pe verticala si merge lacrima. Ce sa fac sa mearga si pachetul ala Cinestar? La scanare am calitate 98% si nivel 80%. Ceea ce in nestiinta mea zic eu ca e bine. Cind le-am spus ce tip de antena am habar nu aveau cu ce se maninca si imi tot spuneau ca trebuie sa pun oala cu LNB clasic. Din pacate nu pot ca nu imi da voie regulamentul imobilului. Deci...un inginer poate sa ma ajute cu o solutie?

  3. #33
    Standard RSP member roderttam's Avatar
    Join Date
    20 Mar 2008
    Posts
    269
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Ai semnal pe tp-ul respectiv?Daca da scaneaza manual,de mai multe ori daca nu merge din prima.

  4. #34
    Member Visitor
    Join Date
    10 Sep 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Am...

    Ca merg toate canalele, inclusiv HBO Comedy si Universal...

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2009
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Incearca scanare manuala pe 12531 V 23340 3/4 . Semnalul pe acest transponder este putin mai slab. Cred ca in lista de programe lipsesc programele de pe 2 transpondere. Pe http://www.flysat.com/digitv.php lista cu transponderele digi. Numai bine.
    Last edited by Dan70; 10-09-10 at 03:04.

  6. #36
    Member Visitor
    Join Date
    10 Sep 2010
    Posts
    3
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default si cum se face

    scanarea manuala pe cele 2 ranspondere pentru receiver-ul meu? sunt economist, nu prea ma pricep la tehnica...

    ---------- Post added at 01:49 ---------- Previous post was at 01:39 ----------

    imi da mesaj de eroare

  7. #37
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Daca iti da mesaj de eroare atunci semnalul este slab si nu iti intra cele doua transpondere, intra in meniu la transponder edit si vezi cat ai pe 12718 ca asta este cel mai slab transponder, daca ai sub 50-60% atunci posibil sa nu fie reglata antena la maxim.
    Bafta !

  8. #38
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default

    Dick vezi ca de fapt conserva aia e proasta,indica la semnal 98% sau 0% (sau 10%,nu mai tin minte exact),atat.
    Cu acel receptor nu poti face un reglaj fin al antenei ca sa vezi daca poti obtine semnal mai mult si sa iti intre si Cinestarurile.Parerea mea e ca trebuie sa cauti pe cineva cat de cat priceput ca sa incerce o reglare sa sange a antenei.Bineinteles ca ar fi prins bine o antena mai mare,dar daca nu poti ramai cu ce ai si incerci sa scoti din ea cat mai mult.

    PS: Sunt sanse foarte mari sa nu reusesti receptionarea acelor programe sau sa ai o receptie instabila.Solutia cea mai buna e schimbarea antenei cu una mai mare,deci gandeste-te si la asta.
    Last edited by zmeura; 10-09-10 at 11:36.
    :

  9. #39

    Join Date
    23 Mar 2010
    Posts
    147
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    problema este de la semnal ,regleaza semnalul pe transporderul 12 531 v 23340 sa fie semnal peste 50 % pe vreme innorata si va intra absolut toate programele

    ---------- Post added at 10:54 ---------- Previous post was at 10:49 ----------

    zmeura are dreptate aceste resivere nu indica semnalul real cauta alt rec si regleaza antena

  10. #40
    Moderator sorin8m's Avatar
    Join Date
    22 Apr 2007
    Location
    Romania, Timisoara (Westul salbatic)
    Posts
    1,898
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    75

    Default

    Totul e de la antena si reglaj. Nu te lua dupa lingsat sau flysat si iei antena ce scrie acolo. Tot timpul ai nevoie de o antena mai mare findca in multe cazuri sunt informatii eronate acolo.
    ori ai antena prea mica, dar incearca sa chemi pe cineva sati regleze bine antena daca tu nu ai echipament (si sa aiba grija la inclinatia LNB-ului) adecvat.

  11. #41
    Member Visitor
    Join Date
    07 Nov 2010
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default detalii tehnice

    Buna ziua tuturor! Am si eu o intrebare.Am primit o antena Digi cu receiver Hyundai HSS 3169NA, fara abonament.As dori sa stiu daca pot regla antena astfel incat sa prind posturile romanesti necriptate. Sau cum le pot decripta, fara abonament. Am incercat pe Intelsat, dar sunt criptate.
    Multumesc astept un raspuns.

  12. #42
    Standard RSP member paduraru's Avatar
    Join Date
    16 Dec 2007
    Posts
    189
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Uite aici http://flysat.com/tv-ro.php ai toate programele libere romanesti,fixeaza antena pe satelitul care crezi tu ca te intreseaza,introdu frecventele respective in decodor si poti vedea acele programe,de decriptat numai cu un abonament oficial se poate face.
    DM 500S,HSS 7160

  13. #43
    Member Visitor
    Join Date
    07 Nov 2010
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default detalii tehnice

    Pe care satelit gasesc programele romanesti la liber? Pe Intelsat sunt blocate. Pe Hotbird sunt doar cele romanesti cu transmisie international.As dori sa prind si TVR1 sau GspTv.Multumesc.

  14. #44
    Standard RSP member SuperSonic's Avatar
    Join Date
    29 Nov 2008
    Location
    Cu capu' in nori
    Posts
    2,709
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    77

    Default

    Ai acolo lista, cele mai multe posturi romanesti la liber sunt pe 5 E si 16 E, TVR1 si Gsp TV nu sunt la liber.

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Dec 2008
    Location
    grecia
    Posts
    85
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Bai fratzilor am o problema mica.Ce tre sa reglez sa-mi intre semnal de la 2 lnb-uri?Vreau sa spun ce tre sa bag la config lnb si "setare diseq"? Am 2 lnb-uri intelsat+sirius,diseq 4x1.Pe intelsat imi da semnal,pe sirius canci,separat am semnal pe sirius.Conserva este de la digi,hss
    pompagiu pumpz

Page 3 of 8 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •