Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast
Results 61 to 75 of 112

Thread: Detalii tehnice

  1. #61
    Standard RSP member paduraru's Avatar
    Join Date
    16 Dec 2007
    Posts
    189
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Intri in meniul tlevizorului si dai cautare programe(cu telecomanda televizorului) si la canalul 36(nu pe programul 36) ar trebui sa prinzi frecventa decodorului,dar cel mai bine ca sa vezi daca decodorul 2 functioneaza muta cablul scart de la primul televizor in mufa de jos a decodorului sau mufele rca in functie de ce folosesti tu la primul televizor,si spune-ne ce apate pe tv.
    DM 500S,HSS 7160

  2. #62
    Member Visitor
    Join Date
    19 Jan 2011
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default !

    [Sper sa nu gresesc din nou ca am primit deja o avertizare,doar ca tre sa inteleaga ca nu toti ne pricepem la PC(eu am inceput sa lucrez de 1 luna cu el,deci un pic de RABDARE si METODOLOGIE nu ar strica(nu sunt invatatoare,dar daca ar trebui ca oricare dintre voi sa faca meseria mea,pt. o perioada buna de timp ar avea ceva dificultati, asa ca daca a-ti fi mai expliciti cum trebuie procedat pas cu pas ar fi mai usor pt. incepatori.S-a sugerat ca nu inteleg sau ca nu vreau sa inteleg-nu e deloc asa dar uneori mai ai nevoie sa ti se spuna motamo(exemplu-butomul din dreapta sus il apesi ca sa trimiti mesajul)chiar daca pt voi e deja prea mult.Va rog sa ma scuzati daca v-am irosit din timpul pretios.Am sa incerc maine doarece acum plec la servici.

    Multumesc domnului Savin Stelian pt. sfaturi,am sa incerc.Iar daca din cauza nepriceperii mele nu voi mai fi lasata sa scriu pe acest forum(pt.a rezolva problema pt care am recurs la ajutorul vostru-probabil imi vor bloca accesul)raman dezamagita(probabil pt. putini va conta)de felul in care ne tratam semenii.Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti.Cu respect,Suzy.

  3. #63

    Join Date
    25 Oct 2010
    Posts
    108
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Daca nu il poti opri din telecomanda cum am spus mai sus trebuie dus in service,alta rezolvare nu ai.

  4. #64
    Member Visitor
    Join Date
    19 Jan 2011
    Posts
    7
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default !

    Am sunat la digi in Romania,si mi-au spus ca e o problema cu mousul sau cu placa electronica a decodorului.Asta e, tre sa astept pana ma duc in tara cu decodorul;pana atunci voi folosi doar tv 1.Sper sa-l rezolve.Va multumesc pt. sfaturi tuturor.Pana ajung acasa am sa incerc sa gasesc un service,electronist care ma poate ajuta.

    ---------- Post added at 11:15 ---------- Previous post was at 10:38 ----------

    Nu vreau sa defectez de tot decodorul,de aceea mai intreb o data:cele 2 mufe scat de la ACELASI cablu trebuie sa fie amandoua in decodor in cate o camera fiecare?sau mut doar scartul din camera1 in camera2 a decodorului si tv1 devine tv2?(in felul asta se verifica functionalitatea cartelei a 2-camera2,dar cu mousul care nu clipeste cum ramane?)

  5. #65
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,862
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Cel mai bine fa un mic efort financiar si cheama un meserias care e posibil sa ti-l rezolve pe loc. In acest sens poti posta solicitarea ta aici: http://sateliti.info/forumdisplay.php?22-JOBS ; poate te rezolva unul din membrii forumului din aceeasi zona cu tine.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  6. #66
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Quote Originally Posted by zmeura View Post
    La 1120 (si chiar la unele model 1160) au fost probleme legate de sursa,se pare ca nu furnizau tensiune la valoarea de 3,3V.Din aceasta cauza nu puteau sa faca update de pe satelit.Problema s-a rezolvat la timpul respectiv prin schimbarea surselor la casierii (cu toate ca multi au fost cu receptorul la casierie unde le-a fost facut update,dar la urmatorul update pauza,ceea ce inseamna ca sursa a fost schimbata doar cat sa le faca update si a fost pusa inapoi cea veche).Nu stiu daca si la aceasta ora se mai schimba sursele sau ofera la schimb model mai nou de receptor.

    Outcast condul e Tesla.Aproape rusesc la vremea cand a fost fabricat.
    Condesatorul electroliti de capacitate mare are doar rolul de a nivela varfurile variatiile tensiunii redresate din sursa conservei.

  7. #67
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,862
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Daca si eu ma insel, macar sa luam bataie amandoi de la un constantean mai priceput (@adysony): stiam ca respectivul condensator filtreaza tensiunea de dupa puntea redresoare.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  8. #68
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,227
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    Pai amandoi ati spus acelasi lucru!
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  9. #69
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,862
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Nu are nimic, doua batai strica!
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  10. #70
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    In cc "denivelarile" inseamna zgomot,nu tensiune utila.Cu cat "denivelarile" sunt mai mari cu atat tensiunea efectiva in cc este mai mica,si invers.Varfurile variatiilor tensiunii sunt atat in sus cat si in jos,deci ... bag seama ca astia pun condensatorii prin surse doar asa ca ii deranjeaza onduleurile alea de apar pe osciloscopul cu care de fapt cauta virusi.

    PS:Ma bucur ca dupa mai mult de3 ani de cand am postat chiar mi-a citit cineva postul.
    Last edited by zmeura; 10-06-11 at 22:17.
    :

  11. #71
    Member Beginner
    Join Date
    18 Apr 2008
    Posts
    17
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    @zmeura
    Ba ti-am citit postul si chiar exista un tip de sursa pentru Hyundaiuri cu care se poate face update de soft fara absolut nicio problema, maine o sa fac o poza la acel tip :-)

  12. #72
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Daca aveam nr tau de telefon dadeam o bere azi ca am fost in vizita la Sfantu.Vedeam si sursa live,dar nu aia era importanta.
    :

  13. #73
    Member Beginner
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Ce receptor din oferta digi actuala se alimenteaza la 12 volti? Am nevoie pentru o rulota, sa alimentez receptorul direct la baterii.

  14. #74
    Standard RSP member Florynsv's Avatar
    Join Date
    24 Sep 2008
    Location
    Suceava
    Posts
    187
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default

    Hyundai HSS-5180NA

    Triax TDA110, LNB Inverto black ultra 0,2dB, H-H Optibox DM 3800S, NEO-095 & Conrad rotor, Octagon SF8008, 90E-30W!

  15. #75
    Member Beginner
    Join Date
    19 May 2007
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Multumesc mult.

Page 5 of 8 FirstFirst 12345678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •