Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 3 of 3

Thread: Nu receptionez calumea 1W

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    23 Mar 2014
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    37

    Default Nu receptionez calumea 1W

    Salut mesteri...mi-am pus antena offset (80cm AL) pe 1W am facut-o in asa fel sa am semnal maxim facand reglaj fin la elevatie/azimut/lnb
    aa.. si lnb-ul e un Inverto Red single daca conteaza..problema sta in felul urmator : receptionez toate tp-urile de la focussat cu 90 %putere si intre 46-53% calitate
    programele mi se deschid fara probleme inclinand foarte putin lnb-ul am mai castigat si tp-urile cu H2 HISTORYHD Animal Planet HD si chiar Eurosport HD Norge cu 46-49% calitate..insa nu-mi intra de nici-o culoare Intelsat-ul cam tot ce e pe el.. doar 2 tp-uri de digi imi merg iar al treilea 12563 V 27500 cu 18-21% putere si merge sporadic cand nu merge asta intra tot la fel de prost 12563H insa nu pot sa-i fac nimic..daca antena merge ok pe focussat nu-i musai si pe Intelsat fiind o diferenta intre sateliti de doar 0.2 gr?!
    Eu de exemplu daca cobor elevatia imi receptioneaza si THOR si un tp de pe AMOS 4W si nu imi merge intelsatul nu-mi vine sa cred... sa iau in considerare o antena mai mare..multumesc anticipat

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    posibil sa nu fie focalizată antena ta sau tu ai prins semnal in alt focar

    antena ca elevație(inclinare) in țara noastră e aproape la verticală pe 1 vest
    normal prinzi și frecventele de la focus și de la digi cand antena e bine reglată
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    incearca sa obtii semnal maxim pe frecventele de digi si vei aveam semnal si de pe focus (pe aparatul meu cel mai slab de la digi imi apare 12723H). Daca ai incercat sa obtii maxim pe digi si atit poate antena si daca o cobori putin din elevatie iti intra semnal de pe amos foarte posibil ca antena sa fie strimba .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •