Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: cccam crapa pe openpli 4.0

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default cccam crapa pe openpli 4.0

    salutare,

    De curand am instalat pe un Vu Uno ultima versiune de openpli. Ca skin folosesc hd glass.
    Ideea e ca cccam (care il folosesc sa citesc cardul local si sa ma leg la un alt receptor) crapa destul de des.Trafic nu am pe receptor. Memorie la fel, am atasat si un stick pentru swap. Am instalat versiunea 2.3.0, 2.1.4, 2.1.3 si tot la fel e. Aleator, odata la 1 zi sau la 2 zile cccamul crapa iar in log nu-mi pare nimic.

    Foloseste cineva openpli cu cccam si stie vreo versiune stabila? Mentionez ca nu ma intereseaza deocamdata oscam-ul.

    merci

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    DVB-API in imagini e modifiat substantial la noile versiuni OPENPLI.
    CCCam e din ce in ce mai limitat. Raspunsul il stii deja.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Cu BlackHole si cccam 2.3.0 am luni de zile fara restart, fara script si cccam fara alte combinatii, pe VU+ Uno nu crapa.

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    nu esti un caz singular , sint mai multi utilizatori de receptoare vu care se pling ca pe openpli cccamul se opreste. Vrei neaparat openpli? Poate incerci imagini de la vti sau blackhole si gasesti ceva care sa te multumeasca si la care sa nu ai probleme cu cccamul.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Apr 2007
    Posts
    144
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Pana acum am avut VTI o versiune mai veche. Am instalat ultima versiune 8 (intre timp a aparut si 9) insa VTIul nu are meniu in limba romana iar cu EPGul, ca sa il afiseze in limba romana trebuie sa fac un artificiu. Apoi...la toate versiunele VTI instalate de mine am vazut ca cccamul (ca pana acum doar acesta l-am folosit) are o problema. Din cand in cand da o eroare imaginea (am mai descris problema mai demult) in sensul ca aleator se blocheaza imaginea pe un post codat chiar daca cccamul e ok , iti apare dupa cateva secunde un pop-up pe ecran cu no timeout reading pat....si singura solutie e sa restartezi receptorul. Doar in versiunea noua de VTI am vazut ca atunci cand se blocheaza in log apare o eroare de kernel. Am pus si o intrebare pe forumul oficial VTI insa n-au stiut sa-mi spuna de la ce e...Pe de alta parte la VTI cccamul crapa f rar ceea ce e bine.

    Apoi am zis sa instalez openpli. Din punctul meu de vedere e o imagine f ok, are interfata in limba romana, poti sa configurezi epg, subtitrari, fonturi (ceea ce in VTI nu poti face). E mai greu pana instalazi pluginurile necesare ca nu prea vine cu f multe instalate. Insa cea mai mare problema cu openpli e ca cccamul crapa f des. Am incerct diferite versiuni de cccam...am facut si swap de memorie...insa nu am reusit sa-i dau de capat. Recunosc ca nu am incercat sa vad cum merge oscam-ul (poate o sa incerc odata). Si ce am mai observat la openpli (cat am folosit-o) e ca nu se manifesta eroarea cu blocatul imaginii de la VTI.

    De blackhole nu stiu nimic. N-am incercat-o. Dar cred ca si aceasta parca nu are interfata in limba romana. La fel si de open vix sau open atv nu stiu nimic. Daca o sa am timp poate o sa le incerc sa vad cum se comporta cu cccamul si skin-ul HD glass 16 (pe acesta imi place sa-l folosesc), skin care cere din cate stiu resurse mai mari.


    Momentan am revenit la VTI.

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    eu folosesc blackhole la vu ,cu epgul am probleme de afisare la upc cablu pe satelit foarte rar . Limba romana nu m-a interesat foarte tare si nici skinuri ,o problema o discuti pe skinul default si engleza asa ca nu mi-am batut capul. Cum de cccam nu s-a mai ocupat nimeni de ceva vreme s-a ajuns ca pe imaginile mai noi sa mearga prost , nu numai ca se opreste dar cind merge iti afiseaza linii offline cind in realitate nu sint offline si tot felul de balarii .Probabil intentia e sa se renunte la el si clar ca daca noile receptoare nu vor mai avea procesor de la broadcom s-a terminat- solo4k a facut trecerea. E greu de facut o recomandare rmaine doar sa testezi si sa vezi cam ce te-ar multumi.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Member Visitor
    Join Date
    09 Feb 2016
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Solutia la Openpli 4.0 este sa instalezi oscam si sa pui in oscam.server la reader liniile cccam . Merge perfect, fara nicio intrerupere si deschide totul instantaneu.
    Pe langa alte avantaje ca de ex. selectarea automata a limbii pt audio si subtitrari Openpli mai are unul si anume afisaza subtitrarile cu literele perfect rotunjite si nu cu margini zimtate ca si la Vti sau alte imagini.

  8. #8
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    @claudiu....speculatii,vu poate sa treaca si pe motorina,e problema lor

    @ddragoi,tu a cui clona mai esti?asa o fi cum zici tu
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •