Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  7
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: Protectii pentru LNB-uri

  1. #1
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default Protectii pentru LNB-uri

    Chiar daca stim cu toti ca pe timp ploios sau pe ninsoare orice artificiu am face este greu sa mentinem semnalul la nivelul lui obisnuit, datorita interpunerii norilor intre satelit si LNBurile antenelor, totusi unele aparatoare din plastic puse deasupra LNBurilor ajuta suficient impotriva umiditatii incat aceste aparatoare sa merite a fi luate in calcul.
    Am sa scriu cate ceva despre 2 sisteme de aparatori de protectie pt LNBuri pe care eu le folosesc cu succes impotriva ploi sau ninsorii.
    Cum pretul primei aparatori care se comercializeaza este destul de piperat am sa pun si o schema de constructie, foarte usor de executat de cineva care nu-si da cu ciocanul peste degete atunci cand bate un cui.
    sa incep cu poza primei aparatori care arata cam asa:

    si schema ei originala:

    dar si schema facuta de mine pt a putea fi executata:

    CONCLUZIE la aceasta protectie pe care o folosesc este ca pe timp ploios sau pe ninsoare este destul de eficienta, pe frecvente cu semnal f slab unde la prima ploaie semnalul disparea, cu ajutorul acestei solutii se mai putea receptiona ceva.
    Problema este ca LNBul este mai protejat, mai uscat, sau eventual mai putin umed si evident ca este mai bine cu aceasta protectie decat fara ea, chiar si pt soare puternic este ok, LNBul ne mai incalzindu-se atat de tare ca fara ea.

    A doua solutie este protectia de LNB individuala, daca vreti inventata de OCTAGON si folosita de mine inainte sa o vad la ei cu o alta improvizatie:
    Aceasta solutie individuala este foarte utila pt antenele mutli-satelit (de exemplu WaveFrontier):
    Originala de la Octagon:

    si cea folosita de mine facuta dintr-un pet de plastic de la ICETEA marca Arizona deoarece avea cam aceiasi grosime la gatul petului ca si suportul LNBului +-4cm:


    As concluziona ca aceasta a 2a solutie este cu putin mai ineficienta ca prima dar destul de acceptabila in conditiile de umiditate excesiva.
    Am pus aceasta protectie si pe antene fixe cu 1 LNB si pot spune ca este un lucru bun, mai ales ca recent am descoperit si peturi de 1L de Arizona Ice Tee care se preteaza mai bine pt antenele cu 1 LNB.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Sunt cam ''sceptic'' cu aceste protectii , fiindca pe timp de ploaie/zapada nu lnb-ul are de ''suferit'' mai mult , ci suprafata antenei
    Iar pentru astuparea gaurilor/nervurilor la lnb , exista alte metode/protectii la intemperi/apa/zapada
    Mai ales ca aceste ''protectii'' nu protejeaza tot lnb-ul propiu-zis , ci doar suprafata de ''receptie''
    Daca suprafata antenei este uda/inghetata/cu zapada pe ea si mai exista si o astfel de ''protectie'' prost facuta/calculata , sigur va exista pierderi de semnal mai mari , decat castig
    Practic am lnb-ul ALPS Quad de cel putin 5/6 ani de folosire fara nici o astfel de ''protectie'' indiferent de anotimp si functioneaza foarte bine si in prezent
    Daca e sa il schimb poate sa il schimb cu ceva mai ''performant'' , alfel......
    Cel putin asta este parerea mea vis-a-vis de astfel de ''protectii'' si nu vreau sa se inteleaga ca sunt impotriva unor astfel de ''protectii''
    Insa in general e mai bine fara decat cu.... si fiecare face cum crede de cuviinta pana la urma

  3. #3
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    incearca una din metodele de mai sus si apoi revino si scrie daca este valabila sau nu , dar in niciun caz un pet de apa taiat la gat si introdus LNBul in el cum am mai vazut ca acea solutie intradevar este mai daunatoare decat ar fi fara ea.
    sa stii ca firmele care au facut si comercializeaza aceste produse NU isi permit sa scoata pe piata produse ineficiente deoarece este vorba de blazonul firmei...
    si pt umiditatea antenei sunt solutii dar aici vorbeam de solutia pt LNB.

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    la cite antene profesionale ai vazut asemenea protectii pentru ploaie si zapada? La antenele andrew pentru emisie/receptie ghidul de unda are doar in partea de sus un plus 5mm ca un fel de protectie si asta la un ghid de unda cu deschidere de 10cm diametru. Ca sa intelegi desprece e vorba ia un lnb ,scoate-i capacul de la ghidul de unda ,lipeste un fir de ata pe primul inel scalar al lnbului si intinde firul tangent la marginea acestei protectii si vezi cam pe unde ajungi in partea de sus a antenei sau mai bine zis cit din partea de sus a antenei se pierde pentru receptie.
    In cazul unei zone cu semnal foarte puternic nu se baga de seama dar unde semnalul e mai slab nu e solutie. Iar octagon se adreseaza pietei germane.
    Cine nu vrea sa aiba zapada pe lnb adopta modelul de instalare recomandat de tehnicienii rusi ,cu lnbul deasupra antenei.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Unde ai citit ca am scris de "antene profesionale" sau te-ai invatat asa numai sa vi la posturile mele si sa comentezi chestii pe aiurea...
    ai incercat cumva tu aceasta solutie si nu a fost buna sau doar CREZI ca nu ar fi buna fara sa probezi pt ca nu vrei sa accepti si parerea altora...
    si daca Octagonul face o piesa inseamna ca trebuie so cumpere si so foloseasca numa nemtii? hai a fim mai seriosi si mai retinuti si sa nu poluam posturile cu barfe ci cu date tehnice concrete.

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    eu nu am vazut la vreun tirg de echipamente reprezentanta octagon ,cum nu am vazut nici amiko. Ai tu adresa de la fabrica lor sau unde si le produc? Si cu toate asta am cumparat de la ei cind s-au lansat prin 2007-2008 un octagon 918 daca nu ma insel. Lnb-urile de offset care le gasesti peste tot la vinzare sint pentru antene de 0,8-1m cam pentru dimensiunile astea de antene sint facute . Uite si o poza

    si daca ai curiozitatea sa lipesti fire si sa le intinzi tangente la primul inel scalar vei descoperi cit din antena vede lnbul respectiv ,daca cu protectie vezi aceeasi suprafata din antena sau cit trebuie sa o tai ca sa nu pierzi din deschiderea ghidului de unda. Si dupa iti vor veni si idei de imbunatatire .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    vad ca nu vrei sa inchei un subiect pe care-l dirijezi intr-o directie alta decat articolul care l-am scris. iti repet eu nu am scris nicaieri ca aceste protectii sunt pt antenele asa zis andrew, de altfel nici nu ai cum sa fixezi astfel de protectii pe antene C-Band, ar fi trebuit sa-ti dai seama de asta mai ales ca am pus si poze pe ce antene se prind. daca ai chef de probe cu C band sau alte trasnai esti liber sa scrii un articol despre asta dar te rog nu mai polua postarile mele cu tot felul de remarci ridicole pt ca nu pt asta am scris eu ceva ca sa ai tu unde sa comentezi, scrieti articolele tale si comenteaza-le cat doresti.

  8. #8
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    daca tu asa stii ca antenele andrew sint doar pentru banda C atunci ai degeaba internet . Cauta pe net sa vezi cine sint andrew si cam ce fabrica ei ca poate nu nu ai aflat pina acum; daca aceste protectii erau cu adevarat utile sa fi sigur ca le-ar fi avut toate ghidurile de unda de la fabricanti care se cheama andrew,patriot - actualmente vikingsat com ,prodeline ,fabricanti care bineinteles nu se vor ridica niciodata la nivelul unui producator superprofi care nici adresa nu are asa cum e octagon.
    Iar lnbul din poza este un Gtsat de banda ku ,firma vecina cu inverto in Lichtenstein iar daca tu stii ca asa arata un lnb de banda c pot sa-ti atasez mai multe poze sa nu mai faci confuzie. Sau sa le poti deosebi prin comparatie .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  9. #9
    Standard RSP member antenutze's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2014
    Posts
    35
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    poti sa-mi spui ce legatura au rahaturile care le postezi tu cu articolul meu? chiar nu poti pricepe chiar si cu pozele atasate ca aceste solutii sunt pt o antena individuala si nu una profesionala ? pune mana si probeaza intai ce am scris eu si apoi vino cu rezultatul testelor facut pe timp de ploaie si mai discutam, pana atunci cred ca nu trebuie sa te mai bag in seama oricum ti-am dat prea multa atentie raspunzand la toate remarcile tale

    daca dai o cautare pe Net mai aprofundata si pe le sectiunile straine, ai sa observi de altfel, ca si in cazul asta, ca sunt doua grupuri de discutie, primul cei care le folosesc si care declara in totalitate ca sunt multumiti de acest sistem si ca imbunatateste pe timp ploios receptia (evident nimeni nu se asteapta la miracole dar este o imbunatatire vizibila) si cei care nu le au si nu le folosesc care sunt sceptici si chiar impotriva acstui sistem, bazandu-se pe niste teorii imaginare de aceia am specificat de fiecare data ca intai trebuie probat si apoi venit cu comentariile de rigoare.
    Last edited by antenutze; 26-01-16 at 13:25.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •