Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 88

Thread: Dyndns,ICS

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Dyndns,ICS

    Ce este dyndns?M-am lovit de aceasta intrebare din partea multor useri,sau daca nu m-am lovit am inteles ca multi nu stiu ce e acest dyndns si ce face el.Deci sa incepem.
    In cele mai multe cazuri se intampla sa nu avem IP static.Chestia asta tine de provider,dar in cele mai multe cazuri daca aveti un modem (de cablu,de la Romtelecom sau de la telefonie mobila) aveti IP dinamic (care se schimba la fiecare conectare sau cine mai stie cand).De aceea s-a apelat la solutia dyndns,deoarece daca liniile D ar contine IP-uri la o schimbare de IP ar trebui sa contactezi pe toti cei cu care ai facut schimb de linii pentru a le cere sa isi modifice linia cu noul IP.Dyndns asociaza noua adresa IP acelei adrese de genul vasile.dyndns.org .
    Mergem pe www.dyndns.com/ ( se poate folosi www.no-ip.com sau orice alt site,dar modalitatea de update poate fi alta) si deschidem un cont.Parola de la dyndns se foloseste doar pentru acest cont,nu se foloseste la schimbul de linii si la nimic altceva legat de DM.Veti avea un cont de genul vasile.dynds.org (.com,.tv,etc) si o parola de genul "parolamea".
    Acum o data creat acest cont trebuie sa folosim un soft care sa ne update-ze adresa IP in cazul in care aceasta se schimba.Cele mai multe router-e au aceasta functie:



    Iar daca nu au aceasta functie sau pur si simplu nu vreti sa o folositi,puteti folosi Dyndns Updater de aici http://cdn.dyndns.com/dyndns-setup-win.zip .Se instaleaza programul [e calculator si complectam datele cu care ne-am inscris la dynds:



    In timpul instalarii bifam si "Enable automatic update" si "Start with Windows",in felul acesta computerul va face update la Dyndns cu adresa IP pe care o aveti.
    Daca toate setarile sunt bune ar trebui ca icoana din System Tray sa fie de culoare verde:


    Mai aveti posibilitatea a treia,adica folosirea Inadyn-ului din Dream.Daca mergi cu telecomanda in BP->Extras/Setup->Services/Daemons->Inadyn la Setup si complectati casutele necesare



    Atentie!Inadyn-ul din Dream face update la fiecare restart,iar in cazul in care veti restarta dreamul de mai multe ori intr-o perioada scurta de timp,site-ul dynds va poate bloca contul din cauza repetatelor updateuri care sunt facute de fapt de pe acelasi IP,deci care nu sunt necesare.
    Bafta baieti!
    Last edited by zmeura; 03-04-08 at 13:00.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •