Thanks Thanks:  41
Likes Likes:  87
Dislikes Dislikes:  0
Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910
Results 136 to 144 of 144

Thread: Cum mi-am cumparat primul televizor UHD

  1. #136
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu confunda interfata si setarile din meniuri cu ce e sub capota!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #137
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Sub capotă e un panel seria 8000 3D
    La vremea lui 2014 era pe podium, al doilea după seria 9000.
    Nu prea imi permit eu să fac teste pe banii mei că sunt convins că poate multe.
    Un exemplu: am văzut că are dezactivată opțiunea : multiview support, adică dacă un copil vrea să se joace pe tv un joc și eu vreau să mă uit la un film ecranul se imparte in două părți și fiecare folosește partea lui.

    Nu cunosc toate opțiunile și setările din meniul de service, dar iți spun că cei de la Samsung cam așa lucrează, pe un panel de seria 8000 9000 scot mai multe modele schimband doar cate ceva prin meniul de service
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #138
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pentru multiview iți trebuie ochelari speciali!
    La mine maxim 2 ani rezista televizoarele .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #139
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Te referi la functia asta video de la Samsung - Multi-Link Screen - vezi foto
    Pt asta nu ai nevoie de nici un fel de ochelari
    In foto dupa cum se poate observa :
    - in imaginea din stanga este ecranul de la pc
    - in imaginea din dreapta este - Astra 4K de pe 31.5E



  5. #140
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Si eu si el credeam ca e vorba de dual view, care se obtine pe televizoare 3d cu ochelari speciali !
    Vezi cu ambii ochi stanga si colegul vede dreapta de la 3d, ca si cum ar avea monitoare diferite!
    CE arati tu seamana a pip !
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #141
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Eu am spus doar ca in meniul de service este pus pe off multiview support , din cate am citit tine si de codecuri acest multiview support.
    Posibil aici ar fi update-ul de codecuri, dar nu stiu exact si nu stiu daca se mai poate updata daca eu am inchis update-ul de la ONT support (update-ul de soft), nu stiu daca se poate face de pe USB

    ---------- Post added at 11:43 ---------- Previous post was at 10:37 ----------


    16 comentarii


    In cazul in care vă intrebați: Aceasta este diferența dintre VP9 și HEVC pentru rezoluția de 4K

    de către Stephen pe 12 iunie 2015



    Stephan Jukic - 12 iunie 2015
    In lumea de 4K video in toate formatele sale variate, care sunt distribuite publicului - cum ar fi streaming-ul, codecurile VOD, Blu-ray, etc -compresie fac parte integrantă din realizarea acestui film ultra HD dorim mult mai ușor să se potrivească mediu este stocat in sau se deplasează pentru a ajunge la televizor.
    Aici se găsesc numele HEVC și VP9. Acestea sunt cele două codec-uri cele mai utilizate pe scară largă chiar acum și aproape toți cei care au avut un interes serios in achiziționarea unui televizor 4K au auzit de ambele.
    HEVC, cunoscută și sub numele de H.265, și VP9 sunt formatele de compresie de nouă generație concurente care au fost considerate suficient de eficiente pentru a inlocui fostul standard universal cunoscut sub numele de H.264, utilizat frecvent pentru conținut HD și Full HD. Ele sunt de fapt aproape de două ori mai eficiente decat H.264 și de aceea ambele sunt folosite pentru comprimarea filmelor 4K UHD și a conținutului pentru livrarea pe televizoarele, PC-urile, tabletele și alte dispozitive UHD.
    Mai mult, H.265 și VP9 comprimă, de asemenea, conținutul de 720p și HD la jumătate din dimensiunea normală și, astfel, sunt adesea folosite in filme de streaming in aceste formate de rezoluție inferioară prin conexiuni lente la internet.
    Mai mult, ambele formate noi de compresie sunt concepute pentru a suporta chiar și forma extremă UHD cunoscută sub numele de 8K, despre care ne putem aștepta să devină mai răspandită in decursul a 2 pană la 3 ani.
    Dat fiind că mediile fizice de difuzare a materialelor video sunt in mare parte dispărute pentru a fi inlocuite de streaming ca principala modalitate prin care obținem filme și emisiuni la mașinile noastre, codecurile HEVC și VP9 reprezintă o parte crucială a viitorului divertismentului digital (cel puțin pană la incă mai mult funcționează fluxul eficient).
    Deci, cu această introducere in minte, probabil că vă intrebați ce este diferența dintre cele două și dacă aveți nevoie de ambele codecuri in tehnologia media de acasă 4K .
    Destul de simplu, da, aveți nevoie ca televizorul dvs. 4K să fie compatibil cu ambele codecuri pentru compatibilitate maximă cu conținut 4K și, in mod ideal, PC-ul dvs. va veni și cu o compatibilitate reciprocă mai devreme sau mai tarziu. Fiecare dintre ele are avantajul pentru anumite tipuri de conținut, deși HEVC este de departe cel mai popular și mai important dintre cele două codecuri pană acum.
    In ceea ce privește diferențele:
    HEVC
    H.265, așa cum se numește și el, a fost inițial proiectat și rafinat de două organizații numite Group of Experts Coding Experts și Group of Experts Picture Moving (VCEG și MPEG, da, același format MPEG care a creat formatul video MPEG). HEVC reprezintă codificarea video de inaltă eficiență, iar codecul insuși a fost conceput ca succesor al H.264, o lucrare pentru care a fost aprobată incepand cu luna aprilie 2013. La fel ca și predecesorul său, HEVC este utilizabil in hardware și transmisii de la terți sisteme sub licență, contra cost.
    Versiunea 2.65 a lui HEVC este acum găsită in toate televizoarele de marca 4K, toate playerele VOD destinate conținutului de 4K și sunt de asemenea folosite de toți furnizorii majori de conținut de plată cu streaming pentru comprimarea videoclipurilor ultra HD inainte de a le trimite publicului. Vorbim aici despre surse de conținut precum Netflix și Amazon Prime Instant Video.
    VP9
    Spre deosebire de HEVC, VP9 este open source și poate fi folosit fără a plăti redevențe nimănui. Cu toate acestea, a fost dezvoltat de Google in principal pentru a comprima propriile lor colecții de conținut ultra HD pe YouTube pentru a le transmite ușor utilizatorilor de pe ecranele PC-urilor, presupunand că au un monitor de 4k cu care să se poată bucura de conținut. Google a integrat VP9 in Chrome, de asemenea, pentru a crea o experiență de navigare in 4K.
    Deci, cum funcționează amandouă?
    In termeni simpli, VP9 și HEVC (H.265) funcționează făcand exact opusul rezoluției 4K. Ultra HD inseamnă o cantitate gigantică de pixeli, aproximativ 8,2 milioane pentru un singur cadru de imagini, iar ambele codecuri trebuie să reducă această cantitate pentru transmisie la un bit de redare corespunzător mai mic, fără a distruge calitatea reală a rezoluției inițiale și, astfel, .
    Astfel, ceea ce fac VP9 și HEVC este extinderea dimensiunii pixelilor mai mici decat cei normali care merg in rezoluție de 4K și apoi după transmisie, realizează o serie vastă și complexă de procesare computațională și trucuri de ghicit pentru a le reasambla intr-un mod care nu duce la detalii pierdute.
    De exemplu, cu H.265, macroblocurile de pixeli, de dimensiuni precum 16 × 16, 64 × 64 sau chiar 4 × 4 sunt comprimate ca unități unice și apoi după transmisie, o serie de calcul de ceea ce se numește "intra direcții de predare "pentru a reconstrui aceste macroblocuri in aceeași imagine originală, doar cu puțin mai puține detalii in zonele care nu sunt cruciale. Aceasta inseamnă că codecul captează macroblocuri mai mici de doar 4 × 4 sau 8 × 8 pentru zonele detaliate ale unei imagini de 4K și blocuri mult mai mari de 64 × 64 pentru zonele mari de segmente video excepționale, cum ar fi cerul și apa oceanică. Pierderea ușoară a detaliilor in acestea nu este la fel de importantă ca in secțiunile importante, complexe.
    In plus, HEVC, la fel ca VP9, ​​poate, de asemenea, să aplice și să comprime blocuri de pixeli sub formă de forme ciudate din mai multe macroblocuri unice mai mari, fie prin poziționare asimetrică (AMP) sau prin poziționare simetrică (SMP). Astfel, de exemplu, in timpul divizării asimetrice, HEVC ar lua o pătrată 16 x 16 bucăți de pixeli și o va descompune in două piese diferite, una de 16 x 12, iar cealaltă o dimensiune de 16 x 4. Și in timpul divizării simetrice, un singur bloc de 16 x 16 ar putea fi impărțit in două blocuri non-pătrat de 16 x 8 pixeli.
    Această imagine - in mod evident oarecum bizară - arată că VP9 și HEVC defalc un cadru de 4K video in "macroblocuri"

    In ceea ce privește puterea computațională, ambele codec-uri necesită multe! De fapt, că sunt mult mai puternice decat H.264 sau VP8 și nu ar fi putut fi chiar comercial posibil in 2003, cand a fost lansat H.264.
    Ceea ce trebuie să ințelegeți este că ambele codec-uri efectuează calcule interne extrem de complexe pentru a reconstitui videoclipul de 4K după transmisie, iar descrierea de mai sus păstrează lucrurile foarte, foarte simple. Mai mult, ambii sunt excelenți la locul de muncă.
    Este greu de spus doar ceea ce este puțin mai bun, dar HEVC este cel puțin cu siguranță cel mai popular dintre cele două.
    In timp ce VP9 este utilizat de Google in aplicațiile sale de streaming video de 4K pe YouTube, este susținută și de o gamă largă de producători de televiziune, cum ar fi LG, Sony, Samsung, Panasonic, Toshiba, Philips și chiar procesoare GPU / procesoare precum Intel și Nvidia.
    Cu toate acestea, H.265 beneficiază de sprijin de la toți aceiași jucători, precum și de la alții, și, mai important, este codecul de compresie utilizat de fapt pentru a comprima unele dintre cele mai bune și mai cunoscute materiale de streaming de 4K de studio. Acest lucru inseamnă că episoadele de 4K ale spectacolelor precum Breaking Bad, Marco Polo, House of Cards și cele mai noi serii 4K ale Amazonului sunt comprimate prin HEVC, nu VP9.
    Pe de altă parte, pe măsură ce aparatul video de 4K pe dispozitive mai mici, bazate pe Android, decolează și Android TV incepe să apară in noile televizoare de 4K ( cum ar fi modelul Bravia UHD din 2015 al Sony ), vom vedea că VP9 obține mai multă tracțiune, se intamplă de asemenea să fie neproprietar.
    Indiferent care dintre ele devine mai populară, nu trebuie să vă faceți griji in viitorul apropiat. Ambele sunt aproape la fel de excelente la locul de muncă și cel puțin in prezent, ambele fiind susținute in aproape toate dispozitivele media majore. Google chiar susține HEVC in Chrome, dacă nu chiar pe YouTube incă.
    Story by 4k.com
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #142
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildane , vezi ca meniul de PIP si PIP-ul functionabil ti l-am aratat cu 2/3 pagini mai inapoi
    Modelul meu este si 3D , pe langa 4K si ma repet -Dupa mine pt a vedea doua ecrane individuale nu iti trebuie ochelari , ochelari folosesti doar la 3D

  8. #143
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ce model este al tău Mario? 65J8500 sau 65k8500
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  9. #144
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Samsung UE48JS8500 - https://www.displayspecifications.com/en/model/7b0126

    Zildan , daca mai ai LG-ul poti sa te convingi singur asupra acestei functii - dual view
    Cum au implementat-o cel de la LG si cum au implementat-o cei de la Samsung

    Dual view la LG - https://www.youtube.com/watch?v=ovwP...s&pbjreload=10

Page 10 of 10 FirstFirst ... 678910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •