Am fost putin grabit din motive independente de vointa mea sa fac trecerea la UHD.
Cu aceasta ocazie am comparat performante si preturi la majoritatea televizoarelor 4K de 55" de pe piatza.
Bugetul m-a limitat la dimensiunea de 55", desi consider 65" dimensiunea decenta pentru o vizionare buna 4k.

Din observatiile mele se detaseaza tehnologia OLED de la LG si Micro cristale de la Samsung de toate celelalte televizoare de pe piata.
Paneluri LED de 55" sunt comparabile ca performante, se remarca usor Sony, parca are panelurile mai vioaie.

De exemplu am testat un Philips de 55" cu Android, care avea 2 probleme majore: calitatea foarte slaba a imaginii si limitare la 720P a aplicatiilor desi el se lauda cu 4k.

Dupa mai multe televizoare testate, unele chiar cumparate si returnate, am ramas cu un LG din seria 55UF77.. care m-a cucerit prin tunnerul de satelit, calitatea buna a imaginii si oferta financiara pe care am prins-o.


In cele ce urmeaza voi prezenta bune si rele la acest televizor.

Bune:

- Browserul se misca mult mai bine decat la un laptop bun !
- Dupa cum stiti s-a renuntat la flash, dar in HTML5 pot sa vad filme pe orice site, se misca natural si ii merg toate functiile.
- Cu un cam Diablo WI-FI face lumina pe cablu perfect dar slab pe satelit.
- Merg filmele Youtube 4k exceptional
- Imaginea are o calitate buna l
- Telecomanda Magic e foarte practica
- Nu se incalzeste
- Stie blind scan
- Inregistreaza foarte bine, inclusiv 4K, evident criptat,nu poti sa folosesti pe pc inregistrarea

Rele:

- Are picioarele la extremitati orientate spre exterior, a trebuit sa le pun pe dos cu usoare ajustari sa intre pe comoda
- Selectarea canalelor, organizarea lor si buchetele necesita mare consum de timp si energie.
- Daca schimbi ceva la setarile unuia din salteliti se sterg automat toate canalele satelitului.
- Scrie singur limite (est-west) in motor si nu le poti reseta decat cu alt aparat de satelit
- Are un efect de remanenta, un fel de BURN IN ca la plazma, L-am schimbat cu altul identic si face mult mai putin. Vedeti aici cum facea primul.
- Zappingul e foarte lent, ca si intrarea in lista de canale
- Nu suporta Favorite amestecate cablu satelit (ca la E2).

Va urma.