Thanks Thanks:  41
Likes Likes:  87
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 10 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 144

Thread: Cum mi-am cumparat primul televizor UHD

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Cum mi-am cumparat primul televizor UHD

    Am fost putin grabit din motive independente de vointa mea sa fac trecerea la UHD.
    Cu aceasta ocazie am comparat performante si preturi la majoritatea televizoarelor 4K de 55" de pe piatza.
    Bugetul m-a limitat la dimensiunea de 55", desi consider 65" dimensiunea decenta pentru o vizionare buna 4k.

    Din observatiile mele se detaseaza tehnologia OLED de la LG si Micro cristale de la Samsung de toate celelalte televizoare de pe piata.
    Paneluri LED de 55" sunt comparabile ca performante, se remarca usor Sony, parca are panelurile mai vioaie.

    De exemplu am testat un Philips de 55" cu Android, care avea 2 probleme majore: calitatea foarte slaba a imaginii si limitare la 720P a aplicatiilor desi el se lauda cu 4k.

    Dupa mai multe televizoare testate, unele chiar cumparate si returnate, am ramas cu un LG din seria 55UF77.. care m-a cucerit prin tunnerul de satelit, calitatea buna a imaginii si oferta financiara pe care am prins-o.


    In cele ce urmeaza voi prezenta bune si rele la acest televizor.

    Bune:

    - Browserul se misca mult mai bine decat la un laptop bun !
    - Dupa cum stiti s-a renuntat la flash, dar in HTML5 pot sa vad filme pe orice site, se misca natural si ii merg toate functiile.
    - Cu un cam Diablo WI-FI face lumina pe cablu perfect dar slab pe satelit.
    - Merg filmele Youtube 4k exceptional
    - Imaginea are o calitate buna l
    - Telecomanda Magic e foarte practica
    - Nu se incalzeste
    - Stie blind scan
    - Inregistreaza foarte bine, inclusiv 4K, evident criptat,nu poti sa folosesti pe pc inregistrarea

    Rele:

    - Are picioarele la extremitati orientate spre exterior, a trebuit sa le pun pe dos cu usoare ajustari sa intre pe comoda
    - Selectarea canalelor, organizarea lor si buchetele necesita mare consum de timp si energie.
    - Daca schimbi ceva la setarile unuia din salteliti se sterg automat toate canalele satelitului.
    - Scrie singur limite (est-west) in motor si nu le poti reseta decat cu alt aparat de satelit
    - Are un efect de remanenta, un fel de BURN IN ca la plazma, L-am schimbat cu altul identic si face mult mai putin. Vedeti aici cum facea primul.
    - Zappingul e foarte lent, ca si intrarea in lista de canale
    - Nu suporta Favorite amestecate cablu satelit (ca la E2).

    Va urma.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mentionez ca toate dispozitivul despre care scriuve cumparat de mine personal si nu face obiectul nicunui program de promovare al unei firme.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Mi-am luat şi eu, dragă doamne, primul televizor UHD, Televizor Smart LED Ultra HD / 4K, 3D, 102 cm, Philips 40PUS6809/12 şi ATENŢIE nu deschide nici un cal de pe satelit in UHD, 4K. Chipurile nu are codecul HEVC. De arătat arată bine filmuleţele in 4k, UHD de pe Youtube, dar doar atat in ceea ce priveşte noua tehnologie UHD. Aşa ca atenţie, nu cumparaţi aşa televizor (dacă vreţi anume UHD), dar şi altele de felul acesta,documentati-va bine mai intai. Ei scriu frumos pe cutie sau chiar pe Tv UHD, 4K, doar pentru a ne ademeni, dar in realitate nu are posibilităţile descrise.
    P.S. Cine a mai păţit la fel să scrie aici şi să indice tipul televizorului, ca să nu cadă in ţeapă şi alţii...
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    si eu mi-am luat un 4k de la samsung(6450) tot de 40 zoll.
    Deschide 4k dar nu vad nici o diferenta fata de full hd...cred ca e cam mica dimensiunea de 40 zoll pt 4k.Eu m-am uitat la reduceri pe amazon cand l-am luat si nu sa fie neaparat 4k
    Oricum or sa mai treaca niste ani pana o sa fie 4k-ul standard,cred ca este deocamdata o "fitza",la fel cum era full hd fata de hd ready.in afara de vizionat cateva posturi pe astra 19 nu prea ai ce face cu 4k
    Poate la tine scrie ca face upscalling la 4k

    Sent from my SM-N920C using Tapatalk

  5. #5
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    dar sti de ce merge fenta?pentru ca numaru de useri(sa-i numesc asa)care folosesc un TV UHD pentru a viziona programele de pe satelit este foarte mic iar ce-i care il folosesc pentru asta nu prea stiu multe...lasand la o parte cercurile noastre unde cat de cat mai stim cate ceva dar uite ca si printre noi sant patiti
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  6. #6
    Standard RSP member umbra's Avatar
    Join Date
    04 May 2014
    Posts
    212
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    eu il am pe acesta de vreo 2 saptamini UE55HU8590VXZG sint foarte multumit de el...

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @sombra
    Cevai mpresii ar trebui sa ai, mai detaliate

    @mondo
    era pe bune topicul
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Hai ca intru si eu in ''clubul 4k-istilor'' si detin acest model - http://www.lcd-compare.com/televiseu...UE48JS8500.htm
    E adevarat ca eu m-am documentat destul de temeinic ( mai mult de un an ) despre diferitele modele de astfel de device-uri/tv-uri
    Initial eram hotarat pe variantele de tv-uri 4k cu android , insa doar Sony si Philips au in prezent astfel de tv-uri 4k cu android
    Philips-ul cazand din prima , stiind ca este chinezesc si numai reprezinta ce era in ani '90 - Philips - parintele tv-urilor
    Cat despre Sony , am fost dezamagit sa vad si sa aud de la cineva la care am fost in vizita si detinea un model de varf din seria 9000
    Cum sa restartat singur si a trebuit sa astept pana a ''recunoscut'' un pc conectat la el , plus alte ''patanii'' descrise de propietarul lui
    Androidul inca mai lasa ''de dorit'' , la fel cum sa intamplat cu androidul implementat pe media playere mai la inceput , el fiind proiectat pt. smatphone-uri
    E adevarat ca nici acest model de tv 4k de la Samsung nu este ''buricul pamantului'' fiind totusi o serie peste medie , dupa el mai urmau seriile 9000 si 9500
    Insa per ansamblu sunt multumit , fiindca :
    - deschide/pot vizualiza prg. tv 4k de pe satelit
    - am vizualozat filme 4k/10bit
    - videoclipurile pe youtube merg in 2160p
    - nVidia shield tv e ''prietenos'' cu el
    - nu raman sigle/subtitrari ''impregnate'' pe display
    Mai trebuie sa ma documentez/invat setarile pt. a comanda o montura h-h , sa editez/salvez prg. tv favorite

    Pt. cei care doresc sa isi cumpere un astfel de tv 4k , ii sfatuiesc sa se uite/tina cont de :
    - sa aibă HDMI2.0/HDCP2.2
    - sa aibă H.265/HEVC
    - sa aibă 4k/60p ( 4k/30p poate fi redat si pe tv-uri/device-uri cu HDMI1.4 )
    - sa aibă tuner dvb-s/s2 - daca doriti sa receptionati/vizualizati prg. tv 4k de pe satelit ( atat cat sunt in prezent )
    - sa aibă panel pe 10bit
    Acum va dati seama ca , cu cat respectivul tv 4k va aveea cat mai multe dotari din lista de mai sus , cu atat si pretul va fi pe masura
    Insa nu va ''zgarciti'' la un astfel de tv , fiindca sunt sigur ca in urmatori cel putin doi ani nu il veti schimba si atunci.....
    A si nu in ultimul rand ii rog frumos pe userii care nu au de gand sa isi cumpere asa ceva sa se abtina de la comentarile lor de prisos
    Nu de alta , dar in afara de a crea ''galceava'' intre noi nu va ajuta nici un user interesat de acest nou domeniu
    Cine asteapta sa se ''maturizeze'' o tehnologie , va putea astepta pana la batranete , fiindca tehnologiile nu se ''maturizeaza'' , ci se ''inlocuiesc''
    Si ca exemplu chiar la acest/a nou/a domeniu/tehnologie , anul acesta vor incepe sa se comercializeze si tv-uri 8K
    Japonezi fiind primi care vor transmite nu stiu ce mare eveniment sportiv mondial din acest an in 8K , deci.....

  9. #9
    Member Visitor
    Join Date
    21 Dec 2014
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Eu pana acum am luat numai un monitor simplu pentru PC care stie 4k la 60hz@3840*2160. ProLite X4071UHSU-B1 il am de aproape trei luni cred, si il folosesc aproape in fiecare zi.
    Plusul de suprafata de lucru e excelent..
    Am vazut si eu primul film in 4k real si am ramas impresionat zilele trecute (fury)
    In rest youtube 4k60p arata superb.
    Urmeaza un televizor ceva mai marisor.
    Chiar m-am uitat zilele astea la vu+ solo4k, si pare puternic, dar pentru ce exista la momentul asta ca posturi 4k nu prea se merita

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,758
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Personal cand vine vorba de un device care reda 4k ( receptor satelit , tv , s.a ) nu ma gandesc doar la domeniul in cauza , ci per general
    Si pt mine urmatorul device 4k , va fi un receptor de satelit 4k combo , chiar daca in prezent sunt doar pana in 20 de prg tv 4k pe care eu pot sa le receptionez/vizualizez
    Insa nu e o graba asa mare , fiindca actualul tv are si tuner dvb-s/s2 si ca atare......

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vad ca nu s-a mai scris de mult timp nimic in acest topic.
    Dupa 6 luni de "exploatare" a LG-ului 55UF7727 am observat ca a disparut efectul de "BURN IN" !
    Nu mai sunt probleme cu remanenta imaginilor statice, poate s-a "copt" ceva la display.

    Acum caut un tv de 65" cu Quantum Dot, astept ceva oferte .
    Am vazut televizoarele in magazin si e clar ca sunt alta clasa cele cu display Quantum Dot (microcristale), iar preturile au inceput sa devina mai realiste.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    S-a facut !!! cu note in jur de 8.5 !!!

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...10b-20&ie=UTF8

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...10b-20&ie=UTF8

    ... sau LG ... care costa cam la fel dar ... este departe ! ... in spate !

    https://www.amazon.com/gp/product/B0...10b-20&ie=UTF8

  13. #13
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Cum mi-am cumparat primul televizor UHD ?

    Cum era si normal cu ceva efort depus dupa ce am returnat doua tv-uri LG 49UH603v si pastrand al treilea televizor un Samsung 50KU6072.

    Va urma...

  14. #14
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Conform zicalei ... cel mai bun LG este un ... Samsung !!!

  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu am seria 55UH77 din 2015 de LG, se vede bine spre foarte bine, dar vreau sa iau un 65" seria 9 din 2016, 65uh950v Quantum Dot, se vede demential.
    55UH77 are panel pe 10 biti si se misca mult mai bine in browser decat samsungurile.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 10 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •