Thanks Thanks:  26
Likes Likes:  36
Dislikes Dislikes:  1
Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast
Results 106 to 120 of 225

Thread: Mut@nt digital technology ULTRA HD HD51 2160p 4K-BOX E2 Linux Receiver

  1. #106
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post



    Totusi mi-se pare cam ciudata aceasta setare - ..........Allow unsuporttted modes = Yes
    Iti aduci aminte cand am scris despre tv-urile pseudo-4K pana in 3500/4000 lei ?
    Tv-ul in cauza e un astfel de model si nu poti cere prea multe de la el , fata de un tv care te costa peste 4000 lei
    De fapt la astfel de tv-uri important este sa poata reda rezolutia de 4K , in rest de HDR si alte alea ...... pt o imagine calitativa 4K raman in discutie
    un tv real 4K....rezolutiile detectate automat de catre receptor....

    EDID....adica fortare la alte rezolutii nesuportate nu exista...adica acel ALLOW UNSUPORTED MODES ESTE = NO

    de o fi sa mi cumapra tv 4k merg cu receptoru dupa mine in 2 min vezi cu ce ia de a face deocamada plasma mea face imaginea cristal...bineteles si ajutata de rec
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #107
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Mut@nt digital technology ULTRA HD HD51 2160p 4K-BOX E2 Linux Receiver

    Am senzația ca sunteți in mare confuzie.
    Skin-ul nu e 4K, dar ieșirea video poate fi.
    Doar pe pc au aceeași rezoluție si pe Nvidia Shield.
    Orice tv 4K din 2015 toamna incepand știe hevc, Vp9 si 2160p 60hz.
    Lăsați pe auto ieșirea video cu CEC.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #108
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    uite ca philipsu nu stie....decat rezolutie de 4k ... nu stie nici video 4k nu are nici HVEC 265...e smart dar nu e android deci nu are youtube....nu stiu anu de fabricatie a tv

    la ce skin te referi?

    eu sant necajit ca astia de la enigma nici dupa aproape 3 ani nu merge 4 k pe youtube pe receptoarele ce suporta VP9...youtube suporta momentan FHD doar...asta e
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #109
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vedetii aici cum "citesti" la propriu rezolutia 4k pe tv.
    E un film cu scris din pixeli la rezolutia 4k.
    Daca nu se poate citi .... nu ai rezolutia dorita (4k).
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #110
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu prea te inteleg laleauaneagra ce vrei sa zici cu acel hack al imaginii e2
    Inteleg sa faci un upscaling de la o rezolutie mai mica la o rezolutie 4K
    Insa la prg tv 4K de pe satelit , la ce sa mai faci upscaling
    Eu ti-am scris ca prin full 4K ( 4096 x 2160 ) nu o sa intalnesti in domeniu satelitar , ci al cinematografiei
    E ca si cum zici :
    - 1080i - pt prg tv hd = 3840 x 2160
    - 1080p - pt materiale/filme hd = 4096 x 2160
    Cel putin in teorie , ca in practica....... tot ce am film 4K nu are mai mult de 3840 x 2160 ca si rezolutie
    Atat timp cat poti vizualiza prg tv 4K de la un receptor 4K pe acel Philips la un raport de 1:1 ca si rezolutie , inseamna ca totul e OK , in rest........
    Cat despre vizualizarea prg tv 4K prin hdmi1.4 sa stii ca nu e chiar asa de usor
    Sunt ''stan-patitul'' cu pc-ul/pl de receptive dvb-s/s2/prg tv 4K si plasma Panasonic 42GT30E
    Cu un i3 cu grafica integrata il punea ''in fund'' pe proc , trebuia ''ajutat'' de un GTX 960 ca sa poata reda cursiv prg tv 4K
    Conteaza foarte mult posibilitatiile GPU-ului hw , nu numai codecuri/software
    Cu un i7-7700 ( fara pl video ) , povestea se schimba radical , insa si pretul creste pe masura
    Ma refer la proc si grafica lui integrata , insa ai nevoie si de o pl de baza cu hdmi2.0 ca sa poti reda prg tv 4K/60
    Pt mine a fost un handicap mare ca nu se poate atasa/conecta un cititor de cam-uri pt portocala la un KIII Pro , altfel numai investeam atat in DM , insa......
    Nici macar la ''ravnitul'' U5 PVR , nu era o sfaraiala din cauza incompatibilitatii cu cam-ul/cartela portocalei
    Am studiat destul de mult timp ''n'' variante , pana sa ma hotarasc ce sa imi cumpar in locul receptorului vechi Gigablue

  6. #111
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    e clar ca una vb eu ...alta voi....

    hack...inseamna atunci cand trebuie sa inventezi ceva in enigma ca sa poti beneficia de acel ceva....adica fortarea unsor setari ce nu se intampla intr un mod normal..default...

    deci repet.....instalrea atv pe mutant cu respectivul tv.....nu imi apare rezolutia 2160p in menu.....de ce???raspunde ti ca eu asta am intrebat prima data...cer un ajutor.....

    asa ceva nu e normal sa se intampla....autodetectia se face in mod automat....iar la instalarea imagini trebuie sa am optiunea 2160p...UNDE E SAU DE CE NU E??

    eeeeeee atv ptr a scoate aceasta rezolutie la iveala....a facut acel hack....asa vb ei....NU E VINA MEA...adica acea setare...ALLOW UNSUPORTED MODES....

    E CORECT????E NORMAL????E REAL????

    acum daca le stiti pe toate.....CE FAC EU ACUM ca vreau sa pun PLI.....iar PLI nu are aceasta optiune in menu...DECI???ma uit la un asa zis TV 4K.....in rezolutie FHD....

    cu atv cu setarea ALLOW pe YES cu rezolutia 2160p..........SE VEDE ORIBIL....
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  7. #112
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Acum inteleg , insa continui sa nu dau vina pe imaginea e2 , ci pe tv
    Amandoi folosim aceasi imagine , dau un exemplu :
    - pe Philips-ul tau nu apare optiunea daca nu activezi setarea acea ciudata ( dupa mine )
    - pe Samsung-ul meu nu am aceasta prb , indiferent de ce imagine as instala
    Te intreb pe tine acum :
    - Care e numitorul comun si care e cel diferit ?
    Revin , Philips-ul in cauza este un pseudo-4K , el nu are procesor capabil de a decoda/prelucra un semnal 4K in adevaratul sens
    El face un upscaling la o rezolutie 4K , vezi Blu-ray-urile care fac la fel , dar nu sunt 4K in adevaratul sens
    Insa la un tv 4K true , prb ridicata de tine aici nu are cum sa fie intalnita
    Un tv 4K true poate decoda/prelucra un semnal 4K in adevaratul sens , insa nu e prea ieftin ca pret
    Diferenta asta e greu de inteles de multi dintre noi , vorba acea - Multi vad , putini cunosc
    De ce sa dau peste 4000 lei pe un tv 4K , cand pot sa dau pe jumatate si am la fel , un tv 4K
    E nu este chiar asa in practica , fiindca uite cum te lovesti de anumite prb specifice tv-urilor pseudo-4K
    Ma repet - Sa se multumeasca ca poate reda rezolutia 4K , in rest ....... sa nu aibe prea mari pretentii de la el privind domeniul 4K
    Nu imaginiile sunt de vina , ci tv-ul 4K care il ai/cumperi , imaginea se ''adapteaza'' in functie de ce stie tv-ul
    De acea si prima sectiune din instalarea oricarei imagini se refera la rezolutie
    Asta e - Atata dai , atata face
    Eventual sa tii cont si tu pe viitor , cand vei dori sa iti cumperi un tv 4K , ca nu orice tv 4K ieftin poate face aceleais lucruri/avea performanta unui tv 4K de doua ori mai scump
    Numai diferenta de proc , dual core la Philips vs quad core la Samsung , spune din start multe .......

  8. #113
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    pai eu asta am spus mereu....nu este un TV 4K REAL......

    @captain sa trezit cand a primit un dm900 ptr teste cand a aparut ca sa compileze imaginea ptr el.....ca are problema asta....si atunci a creat aceasta setare...cum am spus PLI nu are...

    nu e tv meu ..e al nasului meu...

    cand la cumparat l am rugat sa merg cu el si mi a spus....ce asa mare stiinta sa cumperi un tv....DE ACORD CU EL...nu e mare stiinta sa cumperi un tv...e mare stiinta sa sti ce naiba cumperi...

    acum cand i am spus asa pe RO....ca e un 4k ametit ...stramba din nas...si sant convins ca in subconstientul lui nu e bun receptorul....ASTA E...

    acea setare forteaza efectiv sa ruleze rezolutia 4k....dar atat timp cat ea nu a fost detectata automat la instalarea imagini....E FALS...
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  9. #114
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Acum inteleg , insa continui sa nu dau vina pe imaginea e2 , ci pe tv
    .........
    Acceasi problema pe un pseudo lg oled... schimbat la Mediamark in germania in garantie gratis de oare ce nu stia 2160.... platit 2800 euro... lg la schimbat cu un model 2018 oled perfect cu rezolitie 2160
    ..::EGAMI TEAM::..

  10. #115
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ca sa ne facem o idee...... , zi si tu ce model de LG era cu prb si cu ce model de LG l-ai schimbat

  11. #116
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    cred ca ar fi foarte indicat si bine sa ne postam fiecare tv 4k si daca detine un receptor 4k si nu a avut asemenea probleme...asa stim ce sa evitam..ce sa cumparam...daca la 2800 de euro sa intamplat asta...ce sa mai zic..
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #117
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Modelul era LG OLED 55C8 cu ce sa schimbat nu stiu modelul actual, produsul se afla la cumnatul meu in de, ma informez mai bine.
    ..::EGAMI TEAM::..

  13. #118
    Standard RSP member vicu432's Avatar
    Join Date
    10 Jan 2009
    Location
    italia
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Aceasta este imaginea de pe tv-eul meu LG 42LB670-ZA , este un tv full HD 3D , si receptorul Octagon SF4008 4K .


  14. #119
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    dragul meu e vb de tv urile 4k..cat sant si nu 4k

    ---------- Post added at 11:51 ---------- Previous post was at 11:47 ----------

    Quote Originally Posted by fery21 View Post
    Modelul era LG OLED 55C8 cu ce sa schimbat nu stiu modelul actual, produsul se afla la cumnatul meu in de, ma informez mai bine.
    ma bucur ca a reusit sa schimbe si nu i au spus aia...ce receptor e asta domne?ce test e asta? ca in opinia lor tv sant perfect 4k

    azi am fost sa cumpar un HDMI 2.0...ce discutii am avut....am plecat dracu de acolo ca simteam ca imi pocneste capu....bineinteles nu era specificat pe nici un HDMI vers....

    dar el spunea...domne uite scrie 4k pe ele......grazie si urari de bine....rar gasesti un angajat sa stie si el...ce are pe acolo.....aaaa la telefoane se pricep toti
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  15. #120
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Eu ma mir ca ai avut prb cu oled-ul de la LG 55C8 , dupa ce este descris aici - https://www.displayspecifications.com/en/model/57c611ba - pare un tv 4K true
    Modelul asta il am eu , nu e oled si dupa cum am scris anterior nu am prb cu imaginiile E2 la rezolutia de 2160 - https://www.displayspecifications.com/en/model/7b0126
    Unele imagini , la instalare chiar imi afiseaza direct/corect alegerea pe care trebuie sa o fac - 2160 - la altele trebuie sa o aleg manual

    Vicu432 , cum se numeste skin-ul folosit/din imagine ?
    Mi-se pare destul de complex in afisarea de informati

Page 8 of 15 FirstFirst ... 456789101112 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •