detin modelul Ferguson Ariva 4K Combo care l-am achizitionat din ungaria (vezi postul de mai sus)
nu am butonat mult acest receptor , deoarece am fost ocupat (serviciul) si am tot cautat/testat toate cablurile HDMI aflate in vanzare la magazinele din baia-mare
imi pare rau dar sa dai/platesti 150-180 lei pentru un cablu HDMI (HAMA) care pe eticheta scrie si arata 3D/ULTRA HD iar in realitate sa vezi artefacte pe canalelor 4k nu este ok.
imaginea canalelor 4k de pe satelit indiferent ca sunt demo sau programe live la intervale mici imaginea ingheata pentru 2-3 secunde
asta datorita faptului ca cablurile HDMI ce am eu sunt cablu 1.4 (10.2gb) si apar artefacte la 4096 x 2160 @60hz 10Bits

in cazul in care cineva a testat un cablu HDMI 2.0 18gbps adevarat sa scrie aici pentru a fi utl tuturora (va multumesc anticipat)

precizez cablurile HDMI cele detin
unele au fost primite cadou ,atunci cand am achizitionat unele receptoare satelit achizitionate de la mag de specialitate din spania (este o practica comerciala la unele mag)
altele au fost cumparate din mag mediamarkt,saturn etc care au costat 4 euro ,25euro dar tot apar artefacte
ramane sa asteptam aparitia in comert autoton a cablurile HDMI 2.0
cu privire la receptorul Ferguson Ariva 4K Combo nu ne putem astepta la multe deoarece este un nou nascut iar ca sa ajunga la maturitate trebuie sa treaca o perioada de timp la fel si suportul tehnic sa-l sustina