Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 11 of 11

Thread: paypal -semne de neseriozitate

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default paypal -semne de neseriozitate

    La inceputul lunii septembrie la 2 tranzactii pe sume nu chiar mici am avut surpriza ca paypal ca ceara bancii sume mai mari de platit : la prima confirmata pe siteul paypal de 230euro ,au cerut bancii sa plateasca 246euro iar la a doua confirmata 325euro au cerut bancii sa plateasca 349euro. Normal ca mai am si alte plati si la cel mult 2 saptamini tot imi verific platile de pe card si vazind diferenta am inceput cu ING care mi-au confirmat ca au platit ce li s-a cerut de paypal , mi-au dat si mail cu tranzactiile explicite ; la paypal in afara de raspunsurile automate la mail nimic. Promisiunea ca ai raspuns la mail in 24ore e doar de reclama , la 4 mailuri nu mi-au raspuns nici macar odata. Ramine sa vad daca la numarul de telefon afisat pentru probleme raspunde cineva si se rezolva ceva .
    Pentru cine mai obisnuieste sa platesca prin paypal ,nu strica putina atentie ; in cazul meu banii le-au intrat vinzatorilor in citeva minute , tranzactiile au fost in asteptare 4-5 zile dupa care sumele cerute spre decontare ING au fost altele decit cele confirmate pe site-ul paypal.
    Asa ca nu strica putina atentie .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    25 Jan 2011
    Posts
    235
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Si mie in loc de 40 euro de la cineva au intrat 38.Am citit ca,diferenta de suma e ceva "asigurare" cum ca,daca ceva nu e in ordine cu tranzactia facuta,iti recuperezi banii

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    curios
    sa nu fie un comision de la ING la converia de valuta
    eu stiam ca suma care e pe site-ul paypal e suma ceruta , nu alta
    poate la sume mai mari cer un comision de asigurare ceva , dar nu am auzit de asa ceva

    eu am facut plati prin paypal si nu mi-a luat nici un ban in plus
    imi venea mail de la paypal cu suma in lei transformata la cursul zilei
    poate s-a schimbat ceva intre timp
    ultima plata am facut-o prin mai

    cardul il am la BT
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    pina acum stiam ca comisionul pentru tranzactie este luat de la cel care primea banii . Mai nou la fiecare plata suma ceruta bancii pentru decontare e putin mai mare :am sunat la ING si nu e comisionul lor. Bineinteles ca prin august au tot dat mailuri cu modificari ale conditiilor de utilizare si probabil cam asta inseamna de fapt aceasta modificare -comision si de la cine plateste si de la cine primeste banii . Mai intii s-a separat paypal de ebay ,au intrat pe fir smecherii cu shippingul pe ebay care au dublat preturile la expeditie , acum a inceput paypal sa comisioneze ambele parti la tranzactionare , iar de ebay nu e mare lucru de zis doar ca de ceva timp oferta e din ce in ce mai slaba.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu platesc direct cu VISA toate comenzile de pe Aliexpress.
    Comisionul de schimb valutar e de 2%, alte taxe nu platesti.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    adica e vrajeala ce spun eu ? iti dau extrasul de cont sa vezi cu ochii tai . Daca te uiti mai atent o sa vezi ca la fiecare tranzatie te ard cu mai mult de 2% ,chiar si la alea de valoare mica , ca e vorba de 5$ adica 22ron confirmata pe siteul paypal ,la banca suma spre decontare e 23ron si asta e undeva la 4 -5 %. Si am luat la verificat ultimele 2 saptamini si am vreo 10 tranzactii , sume mici dar la fiecare apare o diferenta in plus . Tigania e ca nu pomenesc de ce se plateste in plus la initierea tranzactiei te trezesti la o zi sau 2 ca te incarca .Oricum e pe teava paypalul ,numai sa gasesc alta optiune de plata si pa si pu la revedere.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Stiam ca iti ia comisioane mari paypal, de asta si am evitat.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Chiar ieri am primit niste bani prin paypal si nu am avut probleme,la 250$ primiti si transferati in contul de card bancar am avut un comision de 6 ron ce sa scazut din suma initiala convertita in ron,acelasi lucru sa intamplat si luna trecuta cand am primit 400$,eu unul nu am avut probleme cu paypal si il folosesc de ani buni de zile.

  9. #9
    maniac lao's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2009
    Posts
    3,190
    Mentioned
    29 Post(s)
    Rep Power
    85

    Default

    din suma initiala convertita in ron
    Zau? Si la ce curs de rahat e convertita suma? si mai ia si comision...
    Trebuie sa gasim altii, ca astia s-au nesimtit prea tare!
    Doi mari vrăjmași are românul: mila pentru străini și ura pentru ai lui - Grigore Vieru

  10. #10
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by lao View Post
    Zau? Si la ce curs de rahat e convertita suma? si mai ia si comision...
    Trebuie sa gasim altii, ca astia s-au nesimtit prea tare!
    La cursul mastercard care este cursul folosit pentru tranzactiile online de orice fel inclusiv atunci cand retragi valuta de la ATM-urile bancilor!
    Transfer using Card


    Exchange rate
    250,00 USD = 946,86 RON1 USD = 3,79 RON
    Mie nu mi se pare de "rahat" cursul iar 6 ron comision pe aceasta tranzactie iar nu mi se pare mult.

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    28 Jun 2008
    Posts
    41
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Cursul banca ING nu este cel oficial de la banca ,nu stiu cum calculeaza ,dar am cumparat de la microsoft direct si au facut tranzactia la 4,80 ron/euro ,am patit la fel si cu wizz air ,si pretul era in ron la cumparare ,eu cred ca banca.....este .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •