Thanks Thanks:  16
Likes Likes:  14
Dislikes Dislikes:  1
Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast
Results 61 to 75 of 124

Thread: OCTAGON SF4008 4K UHD 2160p Linux E2 Receiver

  1. #61
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    Ce aduce nou aceasta versiune?

  2. #62
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    Quote Originally Posted by numerci View Post
    Salut,
    Poate nu postez unde trebuie dar am si eu o intrebare pentru ceilalti posesori de Octagon SF4008. Puteti receptiona in bune conditii programele Mediaset de la 5W? La mine de cateva zile au inceput sa apara frecvente macroblocuri desi par a avea semnal suficient. Mai apare la cineva aceasta problema? Precizez ca restul programelor multistream de la 5W merg bine exceptie facand cele ce apartin de Mediaset.

    PS: nu am facut update de firmware si nici nu am schimbat nimic la antena.
    Astazi am avut din nou probleme cu receptia programelor Mediaset. Este pentru a 3-a oara in aceasta vara si coincidenta sau nu problemele apar cand este un val de canicula. Temperatura in carcasei in zona tunerelor ajunge la 38 grade fata de 33 grade cat este de obicei.
    In incercarea de a rezolva problema i-am montat un ventilator de calculator pe carcasa si deocamdata pare sa isi fi revenit.

    Am mai observat cineva probleme de acest gen sau sunt singurul "norocos"? Nu inteleg de ce numai cu transponderele Mediaset face asa... orice altceva merge fara probleme indiferent de temperatura.

  3. #63
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    @numerci.Eu am imagine satdreamgr,imagine care imi arata temperatura procesorului.Aceasta temperatura se duce pana la 70-72° C.Nu stiu cat o fi de concludenta,dar la mana sigur simt carcasa calda.Am pus receptorul pe un cooler laptop,asa imi arata 58-59° C.
    Am intrebat pe un forum nemtesc de"specialitate"daca cineva stie concret ce temperatura ingaduie producatorul.Deocamdata nici un raspuns.

  4. #64
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    La mine nu temperatura procesorului e problema ci temperatura tunerelor. In acea zona a carcasei era foarte cald. La mijloc unde este procesorul temperatura e ok.
    I-am pus si eu un cooler pad dar face mai mult zgomot (nu l-as putea tine deschis non-stop) decat solutia mea home made. Sa vad si cat de bine raceste acum.
    PS: am 26 de grade in camera unde este deci nu foarte cald.

  5. #65
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jul 2008
    Posts
    117
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Quote Originally Posted by numerci View Post
    La mine nu temperatura procesorului e problema ci temperatura tunerelor. In acea zona a carcasei era foarte cald. La mijloc unde este procesorul temperatura e ok.
    I-am pus si eu un cooler pad dar face mai mult zgomot (nu l-as putea tine deschis non-stop) decat solutia mea home made. Sa vad si cat de bine raceste acum.
    PS: am 26 de grade in camera unde este deci nu foarte cald.
    Eu am 2 tunere satelit,nu sunt calde.Dar incalzeste procesorul destul.Am facut controlul"digital"avand carcasa deschisa.Oare ce temperatura se creea daca avea si
    transformatorul in interior ?

  6. #66
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    Eu am unul DVB-S2x si altul DVB-T2/DVB-C. Cel de sat e cel mai cald.... pana si mufele se simt foarte calde. Trebuiau sa faca mai multe fante de aerisire in acea zona. Cat priveste transformatorul e aproape la temperatura camerei.... sau cel putin asa simte la atingere.
    Un receptor foarte fain daca nu ar avea problema asta... sper sa nu se strice. Nu vreau sa stiu ce ar comenta.

    ---------- Post added at 22:44 ---------- Previous post was at 22:04 ----------

    Dupa mai multe ore cu cooler pad-ul se pare ca "raceste" cel mai bine cand este pus deasupra, carcasa si tunerele fiind aproape la temperatura camerei. Atunci cand este pus sub receptor efectul de disipare a caldurii este mult mai redus, plus ca arata mult mai bine. Parca e o drona.

  7. #67
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @numerci
    e o problema de semnal/transmisie si treaba asta o vei observa si la francezi poate mai rar dar si le ei se manifesta,nu are treaba cu tunerele sau cu temperatura lor . Si mai vizibila e pe 12west (persidera) unde cade semnalul de se opreste imaginea si se tot agata la 4-5 minute . Poate e in zona Romaniei o problema de semnal si la italieni nu se manifesta .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #68
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    La inceput asa am crezut si eu ca am probleme cu semnalul dar nu era asa. Am patit deja de atatea ori treaba asta incat sa spun acum 99,9% sigur ca, caldura este cauza. La inceput asa face se rupe un pic imaginea la 4-5 minute dupa care face din ce in ce mai des pe masura ce se incalzeste. Lasat mai multe ore ajunge sa faca in continuu. Daca este oprit 5 min isi revine dar o ia de la capat in acelasi mod. Un simplu restart nu rezolva nimic... trebuie sa se raceasca.
    De cand este ventilat si tinut strict la temperatura camerei nu mai am nici cea mai mica problema.
    PS: pe francezi si pe transponderele RAI nu a avut niciodata probleme. Nici cele mai mici intreruperi. Semnal am suficient pentru ca prind si transponderul cu posturile algeriene care conform hartilor de acoperire aici nu ar trebui sa se prinda aici.
    A nu se intelege ca am ceva cu aparatul, chiar imi place foarte mult si nu l-as schimba. Pacat de aceasta mica problema.

  9. #69
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Avand in vedere ca vorbim de calitate HD si 4K pana undeva este si normal sa se intampla chestia cu incalzirea excesiva
    La radiatorul ala ''amarat'' de pe procesor , daca mai exista si un hdd intern , caldura degajata de tv tunere si o caldura ambientala in camera de peste 25 de grade .......
    - La laptopuri nu este la fel in aceeasi situatie ?
    Si laptopurile de regula nu au doar un ''simplu'' radiator ca in cazul acestui receptor
    Ca orice receptor si acesta a fost gandit pentru o temperatura ambietala de 25 de grade si nu ''saunele'' care le avem unii dintre noi in aceasta perioada
    Mi-ati adus aminte de ''patanile'' cu DM-urile 500 ''originale'' care la fel pateau de la o incalzire excesiva in interior , neavand nici un ventilator montat intern , decat un banal radiator
    A trebui chinezi sa scoata ''clonele'' cu radiator + ventilator ca apoi sa apara si acel ventilator foarte necesar pe timp de vara si la ''originale''
    Pana la urma conteaza fluxul de aer/curentul care strabate receptorul dintr-o parte in alta si mai putin marimea radiatorului
    A se vedea la media playere , modele ''silentioase'' care au una dintre laturile aparatului un ''ditamai'' radiatorul in toata regula
    La acest receptor nu merge o astfel solutie , insa niste ventilatoare pe laterale care sa bage/scoata aerul cred ca este cel mai indicat
    Mai ales ca in E2 exista parca si un plug-in pentru controlul temperaturi/turatiei pentru ventilatorul de pe radiatorul procesorului
    Acum nu stiu practic daca acest receptor e ''dotat'' cu un senzor de temperatura sau daca procesorul lui are asa ceva incorporat ca la proacele de pc ( intel , nu stiu daca si amd are asa ceva intern )

  10. #70
    Member Beginner
    Join Date
    22 Aug 2007
    Posts
    11
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Salut,
    Am o rugaminte la voi, nu sunt familiarizat cu oscam, inainte nu-l foloseam, acum am instalat Open SPA si oscam r11390, am configurat in fel si chip insa nu reusesc sa-l fac sa-mi citeasca softcam.key. Am citit tot ce am putut intelege, am reusit sa adaug lini C, pe partea asta se misca foarte bine, insa nu reusesc sa citesc fisierele clasice.
    Va rog sa ma luminati si pe mine.

    -------------------------------------
    @numerci, eu am avut in primul slot dvb t2/c si in al doilea slot satelitul, nu am reusit sa scanez deloc Mediaset-ul de la 5W, am instalat mai multe imagini, am scos pozitionerul, am introdus toti parametri manual, aveam semnal mai bine ca pe alte tp-uri insa fara rezultat. Am citit apoi pe forumuri si am gasit ca este o problema, merge foarte bine in portul B, asa ca am mutat tunerul de satelit de pe slotul 2 in slotul 1, apoi am lasat neconfigurat portul A, am configurat pentru satelit portul B si pentru dvb-c portul C, am dat apoi scanare pe 12606 si a mers fara probleme, de doua zile ma uit pe mediaset-uri si nu am nici o intrerupere. Se pare ca acel tuner dual functioneaza mai bine pe a doua intrare.

  11. #71
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    1) cauta o varianta de Oscam cu EMU !
    2) foarte interesanta observatia ta !

  12. #72
    Member Beginner
    Join Date
    09 Jan 2016
    Posts
    16
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    31

    Default

    Multumesc pentru sfat. De la inceput am avut configurat tunerul de sat pe C. DVB-T2 l-am avut tot timpul pe A. Cu aceasta configuratie sunt de la inceputul lui Martie si nu am avut nici cea mai mica problema. Exceptand perioadele de caldura.
    Acum s-a racorit un pic in casa si functioneaza normal neventilat.

  13. #73
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Pentru a face upgrade la Openatv trebuie copiate si dezarhivate toate cele 12 fisiere din ? http://images.mynonpublic.com/openat...hp?open=sf4008. Care versiune merge mai bine 6.0 sau 6.1 ?

  14. #74
    Golden Member
    Join Date
    18 Mar 2007
    Location
    Baia-Mare
    Posts
    7,211
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    127

    Thumbs up

    Open8eight 6.0 MIS, T2-MI and DVB S2X backup


    http://www.mediafire.com/file/o3l7xd...p_20170423.zip

    ---------------------------------------------------

    OpenATV 6.0 MIS, T2-MI and DVB S2X backup


    http://www.mediafire.com/file/fer0v1...p_20170420.zip

    ------------------------------------------------------

  15. #75
    Standard RSP member vicu432's Avatar
    Join Date
    10 Jan 2009
    Location
    italia
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Salutare. Cei care il au ,functioneaza CI + de la orange satelit

Page 5 of 9 FirstFirst 123456789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •