Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41

Thread: mario08 si VP9

  1. #1
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default mario08 si VP9

    Arata bine , sper si ca va functiona bine.
    Din nou, daca mai era nevoie, se vede ca sustinerea unei echipe care sa dezvolte soft pe masura hardware-ului este foarte importanta. Spre deosebire de k1 plus care este foarte apropiat ca hardware, dar sustinere software din partea producatorului aproape zero.
    Bafta.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Din "pacate" ca si la K1 , SoC-ul este fara suport VP9 foarte necesar pt YT 4K , pacat de asteptari
    Exista de cel putin o luna sau chiar mai mult Ferguson Ariva 4K Combo cu acelas SoC ca la K1 si A 4 Combo
    M-au DEZAMAGIT , fiindca "trageam" sperante ca va fi cu SoC-ul mult mai performant de la HiMedia Q5/10 Pro ( sau mai noul Egreat A5/10 )
    Sper totusi sa aibe un pret de plecare sub 550 lei , Ferguson Ariva 4K Combo vad ca e 570 lei , insa e mult mai spatios ( avand si lacas intern de hdd )
    Nu ca as face "reclama" concurenei , insa dupa mine cam maxim 550 lei ar "face" si nu scriu cu cat se poate cumpara K1 sau fratele "mai mare" K2 , care tot cu S905 fara suport VP9 sunt ( din pacate )

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @mario
    Da tu nu aveai VP9 la televizor?
    Orice tv 4k din 2015 are vp9, codec folosit exclusiv de youtube pentru video 4k.


    @MihaiP
    Felicitari, asteptam cu interes pretul .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Multumesc pentru aprecieri !
    Cu pretul ... i-l astept si eu cu aceeasi curiozitate !

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildan , aici vorbim/scriem despre receptoare combo 4K
    Sigur ca am tv compatibil cu VP9 si tocmai aici e "buba" pt mine
    Mihai stie ce discutii am avut pe forumul lui si ma asteptam la ceva mai "capabil"
    Mai ales de la o firma cu prestigiu in domeniu
    Hai ca K1 e fabricat de niste chinezi non-name si nu am pretenti prea mari, mai mult ca sigur ca si noul A4 Combo in cazul de fata foloseste una dintre "variantele" pl de baza de la K1 sau K2
    Eu ma asteptam ca macar noul receptor combo de la Amiko sa fie 4K "full option" , nu "ciopartit"
    In plus aveau si ei de castigat mai mult la vanzari , fiindca receptoare combo cu S905 fara suport VP9 sunt aparute mai demult si nu ar fi o "noutate"
    Tu cred ca ai K1-ul de peste 4/5 luni de cand il folosesti/inveti/testezi pe el
    Concurenta a amanat aparitia lui Wetek Play 2S spre inceputul anului 2017 si ar fi fost un prilej foarte bun comercial ( cu ocazia sarbatorilor de anul nou ) sa apara cu ceva intr-adevar "nou" si "performant" si nu cu o alta "varianta/brand" la cea ce exista de cateva luni pe piata

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Discutii Amiko A4

    Tot nu am inteles de ce vrei tu VP9 pe un aparat, in conditiile in care ai pe televizor?
    VP9 e folosit exclusiv de youtube, daca nu ai tv 4k nu ai nevoie de vp9, daca cumperi un tv nou 4k sigur are vp9?
    Se pot plange doar cei care au cumparat televizoare 4k in 2013 si 2014.
    Cat despre suport .... varza e comuna la toate aparatele cu Amlogic, Amiko re deja o alicatie customizata de pe vremea A3 si acum a adaptat-o si perfectionat-o pentru A4, dar baza Android e comuna la K1, Wetek, Ariva 4K.
    A4 si Ariva au DVB-api de linux, K1 are un AML- api.

    Am mutat posturile intr-un topic nou, va rog sa lasati topicul de avanpremiera doar pentru prezentari si eventual vor scrie acolo cei care poseda aparatul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Imi place ca toate device-urile pe care le cumpar/detin sa fie ''full option''
    Sa nu fiu nevoit/fortat ca daca vreau sa vad un video clip YT 4K pe A4 Combo sa nu pot vizualiza , dar pe tv DA
    Cand sunt pe shield tv nu trebuie sa ''comut'' din nou pe tv ca sa pot cauta/vizualiza un videoclip YT 4K
    Deschid aplicatia YT de pe shield tv si vizualizez videoclipuri YT 4K
    La fel vreau sa fac si pe ''viitorul'' receptor combo cu android , daca nu era cu android intelegeam
    Daca nu era ''hiba'' cu lipsa suportuluyi VP9 , cred ca la ora asta aveam si eu un Ferguson Ariva 4K Combo , insa......
    Acum astept sa va ''potentialul'' concurentei cand va aparea ( Wetek Play 2S ) sperand sa fie pe platforma/SoC-ul de la HM Q5/10 Pro
    Altfel voi fi nevoit sa ma ''reorentez'' catre device-uri dedicate E2 4K

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Mai stiu eu pe unii de fac imprumut pe 3 ani sa ia cel mai tare device, si dupa 6 luni e la juma de pret pe piata aparatul iar ei mai au de platit de 2 ori pretul initial.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare face ''sacrificii'' intr-un fel sau altul pt PASIUNE
    Sunt convins ca si tu ai facut/vei face astfel de ''sacrificii'' in numele PASIUNII si nu ma refer doar la imprumuturi bancare , ci in general

  10. #10
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Daca va costa mai mult de 400 lei deja nu mai merita. Ai alternative bune pe piata.
    Sa vedem la aparitie cat de lacomi vor fi cei de la Amiko.

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Avand in vedere ca ''fratele mai mic'' - Amiko A3 Combo - oficial costa inca 450 lei
    Logic ca noul Amiko A4 Combo nu are cum sa coste sub 450 lei , de aceea am ''presupus'' un pret maxim de 550 lei
    Macar acum la inceput ca e totusi un produs nou , insa sigur va depasi 600 lei , sa nu scriu 8/900 lei cat a fost Amiko A3 Combo la inceput
    Oricum cu cat va fi pretul mai mare cu atat vorba ta , vor exista ''alternative'' mai ieftine


    - Mihai cum e pana la urma cu SoC-ul noului Amiko A4 ?

    Pe forumul ''tau'' scrii ca va avea S905-X , te citez - Amiko A4 OTT este un mediaplayer din generatia actuala bazat pe noul chipset
    AML s905-X si Android 6.0 !!! - si pe acest forum scrii ca are - Chipset Amlogic AML s905-B Quadcore 2 GHz HEVC Main10
    Last edited by mario08; 26-11-16 at 22:50.

  12. #12
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Amiko A4 OTT este un mediaplayer ! familia de receptoare este Amiko A4 Combo
    , Twin si T2/C ... aceasta este bazata AML s905-B ... ca la K1 sau Ariva.
    Amiko A4 OTT este exact asa cum scrie acolo ... AML s905-X ca la orice scula
    dedicata OTT de azi !

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Playerul youtube reda clipurile 4k? Cand este disponibil in magazinele de profil din tara ?

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Mihai , tot nu ai raspuns clar/concret
    Uita-te in foto atasat si ai sa vezi lipsa suportului VP9 la AML S905 ( presupun ca este S905B al tau ) si suportul pt VP9 la S905X
    Deci nu sunt chiar identice cele doua SoC-uri , astfel ca ar trebui sa numai scrii despre S905X , atat timp cat nu este practic folosit
    Ma asteptam de la tine la un raspuns mai concludent si nu ceva ''ambiguu'' , mai ales ca nu esti un ''novice'' in domeniu


  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    A raspuns ca A4 OTT (e fara tunnere) are procesor S905-X.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •