Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: De ce trebuie sa mergi duminică la vot

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default De ce trebuie sa mergi duminică la vot

    Primarul actual al Capitalei Romaniei a caștigat alegerile cu aproximativ 247 de mii de voturi. Poate nu știați chestia asta, poate că v-ati oprit la procentul de 42%, care este destul de mare, pentru că este procent din voturile exprimate, in condițiile unei prezențe la vot de aproximativ 33%. Dar in București sunt aproape 1.8 milioane de alegatori pe liste, deci cele 247 de mii de voturi ale doamnei Firea reprezintă aproximativ 14% din numărul cetățenilor cu drept de vot din București.

    Da, ați citit bine, 14%, adică aproximativ 1 bucureștean din 7 a decis cine este primarul.

    E ca și cum, dacă la grădinița sau la școala la care merge copilul vostru sunt 30 de copii, vreo 4 -5 parinti ar decide pentru tot restul, timp de 4 ani sau cat ține un ciclu școlar. Sau, dacă ați fi un grup de 7 prieteni, doar unul dintre voi ar alege ce să bea fiecare cand ieșiți in oraș, timp de 4 ani.

    Vi se pare ok, ați fi de acord cu asta? Eu nu.

    La alegerile parlamentare e o situație similară, adică relativ puțini oameni au decis pană acum componența parlamentului. In plus, la parlamentare mai există și un mecanism de redistribuire a voturilor, destul de complicat, dar care in esență avantajează partidul care se situează pe primul loc și care, după redistribuiri, poate avea un procentaj mult mai bun decat cel rezultat din voturile direct exprimate. Mai mult, cu cat absenteismul la vot este mai mare, cu atat procentele re-distribuite sunt mai importante. Sursa, cu niște calcule interesante.

    Ideea este următoarea: dacă stai acasă, ajuți partidul care se situează pe primul loc. Nici nu contează că e vorba de PSD, contează doar că absența de la vot este de fapt un vot indirect pentru partidul de pe primul loc.

    Concret, PSD-ul este votat in mod tradițional de vreo 3 milioane de oameni, give or take, adica de aproximativ 16% din totalul cetățenilor cu drept de vot, care sunt vreo 18 milioane (sau 19 milioane mai nou, că acum s-au introdus pe liste și cei cu domiciliul in afara țării). Dar acest procent mic este suficient pentru ca PSD-ul să conducă țara in următorii 4 ani dacă cei care nu ar vota PSD stau acasă. Sursa.

    Acum, dacă tu vrei să ajuți PSD-ul, ceea ce e perfect acceptabil, stai acasă. Deși ar fi mai bine să mergi și tu la vot, pentru ca victoria PSD-ului să fie cat mai clară și să nu mai fie nevoie de alianțe cum a fost cea cu PNL (de USL vorbesc). Să fie majoritate clară pentru un partid, e cel mai bine pentru toată lumea – nu se mai negociază portofolii, nu se mai ceartă intre ei și in plus toată lumea știe ce partid poartă responsabilitatea guvernării.

    Dacă nu vrei să ajuți PSD-ul, du-te să votezi. E atat de simplu.


    SURSA
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Standard RSP member umbra's Avatar
    Join Date
    04 May 2014
    Posts
    212
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    39

    Default

    salut...
    eu iubesc romania de si nu locuesc in tara de mai bine de 34 de ani , nu ma sfiesc sa spun ca sint roman
    si nu imi este rusine sa spun si astazi ca sint roman .....
    dar din pacate nu pot vota , de si daca si putea nu asi vota de ce:
    - nu locuesc in romania , si nu pot vota ptr soarta oamenilor de acolo
    - ei cei din romania stiu cel mai bine pe cine sa voteze
    cu respect sombra , eu imi iubesc tara..... si nici azi nu am uitat de unde am plecat

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •