Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Daca va pricepeti si aveti timp ...

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Daca va pricepeti si aveti timp ...

    Va salut pe toti si va urez Sarbatori fericite !
    Am citeva zile libere si m-am gindit ca-i vremea pentru un proiect casnic aminat de muuult timp : un laptop vechi pe care mi-e mila sa-l arunc si la care ma gindesc ca l-as putea face media-center sau "creier" pentru un televizor [non]smart.
    Laptopul e Dell Vostro 1500, are procesor Intel Core2Duo T7300, 2G ram, ceva placa video dedicata si hdd destul de mare.
    Deocamdata nu are wireless din cauza ca i-am dat jos display-ul, dar legatura la net e OK pe fir.
    Intrebarea cea mare este ce sistem de operare sa-i pun ?
    Am citit cite ceva despre Chromium OS, Android pt PC, Kodibuntu, OpenELEC s.a.m.d., dar mi-ar face trebuinta niste opinii prietenesti. Le-as putea incerca pe rind pe toate, dar n-am chiar atit de mult timp disponibil si ... entuziasm.
    Dupa ce stabilim asta, celelalte optiuni vin de la sine. Sau aproape ...
    Va multumesc pentru rabdare. Astept imboldul necesar ...
    160 pounds of star dust

  2. #2
    none
    Join Date
    01 Jan 1999
    Location
    acasa
    Posts
    798
    Mentioned
    35 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    daca nu vrei sa te complici, incearca prima data openelec bootat de pe stick (live usb) fara sa instalezi , si vezi daca e destul de "fluid" la hardware care-l ai....
    ^^^^
    bafta

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Asta-i !

    Multumesc, ai mare dreptate !
    M-ai luminat, "calea" este ... live usb ! Sa vedem cite dintre cele de mai sus sint disponibile pentru abordarea asta.
    Multumesc din nou.
    Daca cineva are experienta cu utilizarea celor din primul post, va rog exprimati-va.
    160 pounds of star dust

  4. #4
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Quote Originally Posted by mateda View Post
    ...un laptop vechi pe care mi-e mila sa-l arunc si la care ma gindesc ca l-as putea face media-center sau "creier" pentru un televizor [non]smart.
    Ceva asemanator am folosit o perioada, este vorba de un Asus EeePC, primit de la un prieten cu display-ul "indoit" si tastatura defecta.

    SAM_228.jpg

    Cat l-am folosit am rulat Windows XP, la specificatiile laptop-ului tau nu stiu de ce nu ai face acelasi lucru.

    Pe un alt laptop cu hdd bufnit am probat mai multe vesiuni live usb, iti recomand slax linux, vezi https://www.slax.org/ro/
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Multumesc, @val.
    Am sa incerc Slax. Windows XP ? Nu m-am gindit, dar parca as dori ceva mai lite.
    Azi am incercat cu un Android 6.0 (live usb), dar nu prea mi-a placut. E greu fara touchscreen. Nu m-am ocupat mult de el, dar n-am gasit solutie pentru net pe fir.
    Situl android-x86.com n-a fost accesibil azi, poate o varianta mai veche de Android ar fi fost mai buna ...
    Am incercat si un GeexBox, dar nu mi-a placut, avea doar interfata de Kodi si nu-i ce caut.
    Cineva cu experienta in Chromium OS ? Please ?
    160 pounds of star dust

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •