Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 3 of 3

Thread: Telekom vrea sa ''scape'' de telefonia fixa/mobila din RO

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Telekom vrea sa ''scape'' de telefonia fixa/mobila din RO

    Cautand ceva pe net nu mare mi-a fost surpriza cand am dat de acest articol , scis de ziarul Capital.ro -Telekom discută ieşirea de pe piaţa din Romania. Ce transmite Ministerul Comunicațiilor
    Din acest articol ar reiesi ca TK vrea sa scape de telefonia fixa/mobila din RO , citez : Deutsche Telekom, principalul acţionar in Telekom Romania prin intermediul grupului elen OTE, este in contact cu jucători din piaţa locală de telecom, cu care a inceput incă de anul trecut discuţii privind vanzarea atat a afacerii de telefonie fixă reprezentată de Telekom Romania Communications, cat şi a operaţiunilor de telefonie mobilă, potrivit informaţiilor disponibile pentru jurnalul de tranzacţii MIRSANU.RO
    Din cate stiu la ora actuala deja exista un ''partenierat ''tk - portocala/orange'' , ca cei de la tk se pot folosi de infrastructura mobila 4G a portocalei/orange-ului si cei de la portocala se pot folosi de infrastructura fixa a tk-ului
    Mai ales de cand portocala ''a furat-o'' de la rcs cand ar fi vrut sa le foloseasca infrastructura fixa a rcs-ului
    Astfel ca viitorul telefoniei fixe/mobile de la tk daca se va vinde , probabil ca portocala va ramane cu infrastructura fixa , fiindca si asa isi doreau asa ceva de mult
    Si partea mobila ( 3G/4G ) probabil ca va consolida actual infrastructura mobila a rcs-ului si asa destul de precara in prezent cu tot 4G-ul lor

    As fi curios ce se va intampla cu televiziunea de la tk , avand in vedere ca si in acest domeniu au o parte fixa - dvb-c-ul si una mobila - satelitul/dolce

    Sursa - http://www.capital.ro/deutsche-telek...n-romania.html

  2. #2
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    se confirma aceste stiri . deocamdata au anuntat renuntarea la serviciile de mentenanta . companiile interesate : orange ( deja serviciul tehnic se presteaza la ambele de erix'on) si rcs-rds (au cerut preturi de mentenanta la subcontractori actuali) .

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Sep 2013
    Location
    https://t.me/blackhatshiller
    Posts
    377
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    44

    Default

    Serviciul de mentenanta la operatori e cam asa:
    Telekom fix/mobil - Ericsson
    Orange - Ericsson
    Vdf -Huawei (pana in toamna cand trec si ei la - Ericsson)
    RDS- RDS
    Si tot pana in toamna cred ca mai rezista si Ericsson la regimul actual de lucru
    RSR Cache Blaster!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •