Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  8
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: cryptobox 700hd

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default cryptobox 700hd

    versiunea noua si modificata a lui 600hd , cu un procesor dualcore la 1ghz ( fata de 600mhz cit avea 600hd) . Noutatea ar fi receptia dvb-s2 H265 ,testat pe 12W si pe 5W receptioneaza multistream tot ce nu e criptat (adica italieni si francezi). A ramas cititorul card multisistem. Interfata a ramas aceeasi ,meniu simplu ,simplu de utilizat. Updateul online cu citeva bilbe dar tinind cont ca e la a 2 versiune soft ,e scuzabil.
    Per total un receptor hd simplu cu posibilitatea receptiei multistream iar pentru 65euro cit a fost cu tot cu transport la Bucuresti cred ca e o optiune pentru cine e interesat de multistream.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    Standard RSP member vulpea's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Romania
    Posts
    166
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Un receptor copiat dupa Tiger T6 High Class in proportie de 90%,inclusiv si meniul in limba romana e identic ca traducere.
    Mie uneori mi-se deconecteaza de la server fara vreo explicatie si nu revine decat dupa ce il deconectez de la retea.
    La primul soft facea au la powervu insa sunetul se auzea de parca difuzorul era spart.La ultimul e rezolvata problema sunetului insa a disparut prima facilitate,daca ar fi sa-i spun asa.
    Era sa uit sa postez niste coduri,care ar putea fi utile celor care au asemenea receptoare,coduri care functioneaza atat la Tiger-ul de care am amintit cat si pe Cryptobox 700HD

    F1 + 000 = Active and Deactive Patch
    Menu
    F1+111 = Sharing Menu
    F1+222 = ECM Show
    F1+333 = Key Edit
    F1+444 = Input Box Key
    F1+555 = IP Settings
    F1+666 = Server Settings
    F1+777 = Reboot
    F1+789 = Time Shift On Off
    F1 + 0852 = Factury Default
    F1 + 999 = Motor Setting
    F1 + 456 = Active or Dractive Wifi
    F1 + 147 = Coding Menu
    F1 + 321 = Test List Menu

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    asa deci , firma abcom e de 2 bani si nu a avut de unde sa copieze "in proportie de 90%" un receptor decit de la o firma iordaniana .Asta e ideea postarii tale ?
    Chiar crezi ca firma din Iordania are fabrica sau macar vreo linie de asamblare pe undeva acasa la ea sau prin vreo tara din golf? sau ca au facut iordanienii ceva soft pentru receptor? Meritul pentru placa de baza si soft este la fabricantul chinez ,vinzarea si reclama este a iordanienilor. Iar traducerea meniului e meritul lui google translate.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Standard RSP member vulpea's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Romania
    Posts
    166
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Eu nu am spus ca abcom e de 2 bani ci doar ca meniul si ceea ce se vede seamana izbitor cu ceea ce se gaseste pe Tiger T6 High Class.Din ce stiu asamblarea receptoarelor Tiger se face in China.Cine face si ce face nu mai stiu.
    Asa ca o chestie,receptoarele Tiger sunt concepute din toate punctele de vedere foarte bine.Am avut un T6 si s-a comportat exceptional.Update-urile se primesc la o luna ,o luna si jumatate maxim.Fara reprosuri.

  5. #5
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    tot ca o chestie brandul tiger era acum vreo 2 ani mare si tare cu boxurile iptv cu subscriptie inclusa ,ca asta a fost lansarea lor si dupa citeva luni pe multe canale iptv erau mesajele "no signal " sau "scramble channel" pe interfata gemini de dreambox 500 . Ca au updateuri la luna - da ,adevarat pentru ca e nevoie de update la key pentru canalele indiene si pakistaneze la ce se uita zapacitii aia de muncesc prin golf si nu o sa-i pui sa editeze key cind cei mai multi cu greu citesc in limba lor.
    Macar slovacii au avut curajul sa incerce un altfel de receptor si pe care sa incerce sa-l sustina soft -ca si-au luat teapa e alta poveste ( vorbesc de prismcube).
    Eu am fost la ei la firma si au sediul lor,depozitul lor si se straduie sa mai fabrice componente si prin Slovacia si asta de mai multi ani nu de ieri de azi ,nu ca alte branduri care pina acum un an ,un an si jumatate singurele date de contact erau un numar de telefon si o adresa de mail iar acum au depozit si stoc masiv de receptoare 4k - ma refer la octagon.
    Iar daca acum fabricatia si suportul soft e pe mina chinezilor pentru 99% din echipamentele dvb ,e foarte bine cea ce se traduce prin finalul e aproape.
    Mai bine sa nu stii cine ce face si pe unde face ca sa te aiba de client .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    ultimul soft nu este disponibil pentru update online , doar descarcat si instalat de pe stick usb.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Standard RSP member vulpea's Avatar
    Join Date
    25 Jul 2007
    Location
    Romania
    Posts
    166
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Ultimul soft 700HD V1.09.18815_Patch
    Tento soubor byl nahlášen jako nefunkční, protože: Chýba KLIENT v patch pre 700HD in traducere
    Acest fișier a fost raportat ca fiind defect deoarece: CLIENT lipsește in patch-ul 700HD
    fara comentarii.
    Stau din Aprilie si se caca la un soft si la urma iese cu parturi.Sunt 7 luni.

  8. #8
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    administratorul forumului a postat un patch care spune ca e ultimul soft si ca corecteaza multe probleme, un tehnic de la abcom mi-a zis ca nu e complet si nu e definitivat.
    Problema de acord a tunerului la frecventele din banda de jos ambele polaritati nu a fost corectata , au ramas si ceva erori in functionarea emulatorului dar nu e mare lucru de facut in conditiile in care fabricantul are controlul total al softului si dezvolta ce vrea si cind vrea.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •