Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: "Justitia"

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default "Justitia"

    In acest thread as vrea sa discutam despre directia in care actuali guvernanti vor sa duca justitia din Romania .
    Eu sunt un participant activ in viata politico-sociala a tarii , fara a fi membru al unui partid politic , mentionez ca nu sustin de nici o culoare masurile de stanga ale nici unui guvern .
    Imi place munca si vreau sa incurajez acest lucru prin orice mijloace posibile si nu sunt de acord ca printr-o JUSTITIE slaba sa incurajez furtul din banul public , fond la care sunt sigur ca si multii dintr dvs. cotizati .
    Propunerile de azi ale ministrului justitiei , pentru mine , sunt de-a dreptul incitante si au rolul de a marginaliza Presedintele si a duce toata puterea deciziei in jurul unei singure institutii controlate politic .

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Pană nu există o lege a răspunderii magistraților nu o sa existe justiție in țara asta.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Bine, bine! Si ce treaba are cu Presedintele? Care e treaba cu scoaterea lui din joc?

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Președintele a fost ales cu o majoritate mai mare decat coaliția de guvernare, deci reprezintă interesele poporului. Guvernanții au fost aleși de clienții politici si dependenții social.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Eu am crezut ca e invers! Guvernantii reprezinta interesele poporului.

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Nu președintele trebuie sa faca justitia in tara
    Este o reminiscență de la regimul totalitar
    Trebuie să facă justiție cei pregătiți pentru așa ceva
    Dar Trebuie să existe o lege a răspunderii magistraților ,dacă nu putem spune că nu tot timpul este cea mai buna judecata
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Presedintele nici nu poate face justitie, poate doar numi procurorii sefi in acord cu primul ministru si parlament.
    E o formula prin care participa toti.
    Tariceanu si gasca lui, deranjati de dosare si sustinuti de "oralistii" de la A3 doresc cu orice pret sa isi subordoneze justitia.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Inainte de toate , voi a spune că nu fac parte din niciun partid politic și nici in trecut nu am facut parte.

    " Atribuţiile preşedintelui, conform Constituţiie, sunt:

    Articolul 80
    1) Preşedintele Romaniei reprezintă statul roman şi este garantul independenţei naţionale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării.

    (2) Preşedintele Romaniei veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. In acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere intre puterile statului, precum şi intre stat şi societate.

    Articolul 85

    (1) Preşedintele Romaniei desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru şi numeşte Guvernul pe baza votului de incredere acordat de Parlament.

    (2) In caz de remaniere guvernamentală sau de vacanţă a postului, Preşedintele revocă şi numeşte, la propunerea primului-ministru, pe unii membri ai Guvernului.

    Articolul 90

    Preşedintele Romaniei, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional.

    Articolul 91

    (1) Preşedintele incheie tratate internaţionale in numele Romaniei, negociate de Guvern, şi le supune spre ratificare Parlamentului (…)

    (2) Preşedintele, la propunerea Guvernului, acreditează şi recheamă reprezentanţii diplomatici ai Romaniei şi aprobă infiinţarea, desfiinţarea sau schimbarea rangului misiunilor diplomatice.

    Articolul 94

    Preşedintele Romaniei indeplineşte şi următoarele atribuţii:

    a) conferă decoraţii şi titluri de onoare;

    b) acordă gradele de mareşal, de general şi de amiral;

    c) numeşte in funcţii publice, in condiţiile prevăzute de lege;

    d) acordă graţierea individuală. "
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  9. #9
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    ce mi se pare foarte urat din partea lor atat acum cat si in februarie , nu au avut nici macar o intentie sa dezbata public aceste legi si sa tina cont de parerea celor implicati in actul de justitie propriu-zis .
    eu unul m-am saturat si indiferent ce ar face - bine oricum nu fac nici din punct de vedere economic , toata ziua , foot si rasfoot legi , impozite , tva , numa-numa de o iesi plusul ce au promis - de acum incolo nici nu vreau sa aud de ei . sunt o clasa politica compromisa de parveniti , oportunisti si mai nou pitziponci !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •