Thanks Thanks:  18
Likes Likes:  40
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40

Thread: Offset 1.3m Terfin review

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Locatia mea este Arges, sudul Argesului. Pentru receptia nordicilor nu sunt favorizat de locatie.

    Eu receptionez permanent frecventele mentionate de mine si cerute pentru teste. Am antena offset de 1,85m. Ce m-ar fi interesat pe mine ar fi sa compar performantele obtinute de antena mea cu o alta de 1,8 sau asemanatoare pentru verificare daca antena este in parametri. Mi-am dat seama ca nu putem compara calitatea receptiei pentru ca Alin99 a reglat pentru digi semnal maxim. Eu am antena pe motor. Daca reglez MAXIM pentru digi nu-mi mai intra decat foarte slab nordicii. Sunt nevoit sa mut 2-3 pasi motorul pentru a receptiona nordicii in conditii bune. Ma interesa cum se comporta aceasta antena de la Terfin de 1,3m pentru ca o are cineva la vanzare in zona si as fi putut fi interesat sa o cumpar pentru a incerca in viitor sa o fixez pe o pozitie.

    Receptorul meu nu afiseaza semnalul in decibeli din pacate. Eu vad doar procentele afisate si pragul de intrerupere semnal. Postase Alin99 o imagine cu canalul Sjuan ( frecventa 11216 ) intrand cu 60%. La mine aceeasi frecventa intra cu 70%. Conteaza foarte mult ora pentru teste pentru ca nordicii slabesc semnalul dupa ora 17.00.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sjuan a fost testat seara in jur de ora 21,pe zi am undeva la 65% pe el.

  3. #18
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Pe antena mea de 1.4 am in jur de 11,5 db pe sjuan.

  4. #19
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default



    Aici am montat o antena de 1,3 TERFIN linga Bucuresti, in 2014. Nu mai stiu exact valorile masurate, sa le caut.Tot pe 1 grad West e montata pentru receptie buna Digi. La aceasta antena prinderea pe suportul de fixare care trebuie sa aiba circa 45-50 mm in diametru este tip clopot.
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

  5. #20
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Eu unul sunt multumit de calitatea receptiei indiferent de satelitul ales cu aceasta antena.

  6. #21
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Din pacate nu mai gasesc valorile inregistrate.
    Citi dB arata pe pachetul Digi la tp-urile mai slabe ?
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

  7. #22
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sub 14 dB nu am avut nici la digi nici la focus.

  8. #23
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Spuneam pe o postare anterioara stearsa de admin din motive nestiute ca am comandat si am primit cu destula promptitudine antena Terfin de 1.8 din petale. Deocamdata nu am instalat-o, din cauza vremii dar nu numai pentru ca am avut si ceva probleme personale. Este tot in garaj. Trebuie sa gasesc o solutie pentru montaj, suportul antenei este pe o simpla teava cu diametrul exterior de 45 mm. Cred ca voi modifica o montura de la o antena de 1.9m deformata, poate voi gasi si alta solutie in scurt timp, odata cu primavara trebuie sa instalez si sa testez antena.




    Toata antena are ca suport o simpla teava de 45mm, poate cam fragila si fara mansonul clasic de fixare, cam asta este principalul dezavantaj dupa parerea mea.



  9. #24
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sistemul de prindere de stalp trebuie facut ad/hoc in functie de locatie si de suportul ales pentru montajul antenei,in cazul tau ai pe teava in partea de jos ( unde este prinderea ) gauri cu filet pentru prinderea cu suruburi,tu ai ales o teava mult mai groasa unde vrei sa infigi practic suportul,sfatul meu este sa dai gauri in teava aleasa ca suport care sa fie pe acelasi nivel cu gaurile filetate si astfel sa efectuezi prinderea,eu unul am ales varianta sa infing la propiu teava intr-o alta mai ingusta si sa ma folosesc de gaurile filetate existente,vezi foto:


  10. #25
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Multumesc pentru idee, am notat si cred ca este cea mai simpla solutie. Nu am gauri pe suportul antenei terfin, dar cred ca nici nu am nevoie. Voi inlatura segmentul de catarg mai gros de pe partea superioara si voi introduce suportul Terfin in stalpul de baza cu dia interior 55 mm unde am sa fac niste gauri cu filet pentru fixare. Pe suportul Terfin va trebui sa sudez un guler mai mare pentru a opri teava. Simplu si eficient. M-as fi complicat prea tare cu metoda clasica, adaptarea cu manson. Multumesc din nou pentru idee.

  11. #26
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cu,placere si succes,abia astept sa postezi rezultatele obtinute cu ea!

  12. #27
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    [QUOTE=Alin99;260038]Pe 11357 H intra slab semnal, nu il deschide,bine nici nu am stat de ea sa o reglez special pe nordici,pe mine ma interesa RDS si UPC sa intre cu semnal maxim si sa nu am probleme cu semnalul cand este timp urat:



    Pe ceea ce vreau eu imi merge perfect:



    Iar pe nordici ce am testat si imi intra cu semnal mai slab este:


    SJUAN este acum pe 11247 V 24500 unde nu sunt probleme cu semnalul. (zona Constanta) . Stabil tot timpul, antena primefocus 1.4m Peruvision reglata aproximativ.










  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    30 Mar 2010
    Posts
    114
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Quote Originally Posted by dingo31 View Post
    Spuneam pe o postare anterioara stearsa de admin din motive nestiute ca am comandat si am primit cu destula promptitudine antena Terfin de 1.8 din petale. Deocamdata nu am instalat-o, din cauza vremii dar nu numai pentru ca am avut si ceva probleme personale. Este tot in garaj. Trebuie sa gasesc o solutie pentru montaj, suportul antenei este pe o simpla teava cu diametrul exterior de 45 mm. Cred ca voi modifica o montura de la o antena de 1.9m deformata, poate voi gasi si alta solutie in scurt timp, odata cu primavara trebuie sa instalez si sa testez antena.




    Toata antena are ca suport o simpla teava de 45mm, poate cam fragila si fara mansonul clasic de fixare, cam asta este principalul dezavantaj dupa parerea mea.


    Eu aceasi antena ca si a ta am bagat-o intr-o teava si i-am facut eu un manson, ca sa stea bine, am gaurit pe lateral teava, si am pus suruburi, odata montata antena se va misca foarte usor pentru reglaje, singura problema minora este iarna, cand trebuie sa dai zapada de pe partea de jos a antenei, e bine sa nu se adune prea multa, e din petale si se poate descentra, desi e destul de rigida, nu prea risc. In rest eu zic ca e o antena destul de buna. Pun niste poze de exemplu. Bafta.










  14. #29
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    In cele din urma am ales sa-i pun o montura mobila si acum intra si Hispasat 30W fara probleme:




  15. #30
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by Alin99 View Post
    In cele din urma am ales sa-i pun o montura mobila si acum intra si Hispasat 30W fara probleme:



    Este montura polara cu actuator sau montura fixa pe motor H-H? Intreb pentru ca este greu sa centrezi o montura polara mobila, alta decat cea de la fabricant pe un alt model de antena. Alinierea, centrarea trebuie sa fie perfecte pentru a urmari corect orbita Clarke cu rezultate decente, fapt foarte dificil de obtinut cu alta montura polara decat cea oferita de fabricant.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •