Thanks Thanks:  18
Likes Likes:  40
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: Offset 1.3m Terfin review

  1. #31
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Este montura polara oferita de producator pentru acest tip de antena respectiv de Terfin,am ales aceasta varianta deoarece imi este mult mai usor sa o mut pe satelitii care ma intereseaza in mod special,respectiv Hispasat 30W, cum actuatorul vine maine a trebuit sa fac o improvizatie,dupa ce am fixat antena+montura mobila pe satelitul sudic,am orientat-o manual pana la Hispasat 30W unde am pus o teava de dur aluminiu fixata cu...niste cuie...cate unul pentru fiecare capat.. pentru a fixa punctul receptionat,semnalul nu este stralucit dar in aceste conditii este tot ceea ce am obtinut deoarece nu am cum sa evit micile jocuri datorate improvizatiei,in foto,semnal maxim obtinut manual si...improvizatia mea...maine voi monta si actuatorul si bineinteles semnalul va fi diferit...in plus desigur!




  2. #32
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    In sfarsit am terminat wire management la toate cele 8 lnb-uri dispuse pe cele 3 antene prime focus 1.80 (28.2E,19.2E,13E) Offset Terfin 1.30 ( Hispasat 30W) Un no name 1.20 (16E,9E,1W,5W) ce receptioneaza urmatorii sateliti:


    Multifeed 28.2E,19.2E,16E,13E,9E,1W,5W,30W DiSEqC Multimode Switch 8in+1 EMP - Centauri,in acest moment sistemul meu de receptie programe tv via satelit este finalizat 100%,in total 5358 programe tv din toata lumea!







    Last edited by Alin99; 03-04-18 at 20:31.

  3. #33
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am gasit timp sa instalez si sa testez antena Terfin de 1.8m, din petale.





    Instalarea ridica unele probleme din cauza monturii polare putin atipica. Pe directia Sud , din locatia mea este nevoie de o elevatie de aprox 39 grade.
    Reglarea pe verticala permite la limita aceasta elevatie, de aceea a fost necesar sa polizez canalul de ghidare pentru a lungi cursa de reglare. Deci intr-o locatie mai sudica s-ar putea ca sistemul sa nu permita elevatia necesara fara modificari, ca cea din poza de jos.








    Intreaga apertura de la est la vest este de 55-57 cm, de aceea am folosit un actuator de 18 inch care acopera circa 45 de cm din aceasta deschidere. La vest, montura merge pana aproape de Hispasat pentru locatia mea, dar acolo cercul de fixare se loveste in bratul orizontal. Poate daca polizez putin maresc cursa spre vest dar exista riscul sa slabesc rezistenta.








    La est merge pana la 85 est, dar mai este putin loc daca schimb pozitia de fixare a actuatorului.

    LNB-ul se fixeaza intr-un cerc de diametrul interior 66 mm, dimensiunea uzuala a LNB-urilor pentru banda C, ceea ce usureaza prinderea pentru cei care testeaza banda C. Deocamdata am testat doar in Ku.





    O alta problema de care m-am lovit la montaj au fost urechile de prindere a actuatorului, prea mici si incomod pozitionate, cu diametrul gaurilor de numai 8 mm. Boltul de fixare a unui actuator are de regula diametrul de 10 sau 12 mm, de aceea a fost necesar sa maresc gaurile, lucru destul de dificil din cauza pozitiei incomode pe care au fost sudate initial.

    Dupa ce totul a fost finalizat si antena a fost testata pe diferite pozitii pot spune concluzia de baza: OGLINDA ESTE BINE REALIZATA, CALIBRATA SI CENTRATA iar perfomantele sunt conform asteptarii.
    Eu am comparat performantele cu o antena de 1.4m-peruvision, cu una de 1.5m tip Ukraina si una de 1.9m bulgareasca. Cea de 1.9 m este usor deformata, dar in toate cazurile antenna Terfin este superioara.



    Montura polara, odata montata corect pe catarg isi face bine treaba, urmareste precis orbita Clarke chiar si la extremitati. Poate totusi este cam fragila la vanturi puternice.

  4. #34
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Felicitari pentru montaj si reusita sa ajungi la 85E,eu mai departe de 70E nu ajung dar pentru mine este suficient deschiderea de la 30W la 70E oricum o tin mai mult pe 30W cu ceea ce am receptionat cu restul de antene pentru mine este arhisuficient!!

  5. #35
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Offset 1.3m Terfin review

    Multumesc. Dupa masuratori ar trebui sa se receptioneze si YAMAL pe 90E, o pozitie relativ usor de receptionat pe cateva transpodere cum ar fi 11265 H 30000 sau 11385 H 30000, lipsesc doar cativa 2 cm distanta care cred ca pot fi acoperiti de actuator. Testez maine si revin cu rezultate.

  6. #36
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Cam asta este pe Yamal la 90 E, dupa ce am mutat putin actuatorul in bratul de prindere.
    Nimic interesant, posturi rusesti si TRT turk, anadolu, cocuk.




    In schimb am polizat zdravan din suport si montura pentru Hispasat la cealalta extremitate, dar nu este suficient.

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Antena din petale a fost montata pe calapod ?
    Sunt curios daca ai miscat usor de antena si ai simtit vreun joc in motor. M-am uitat la prinderea motorului pe montura si vad ca este destul de aproape de centru. Cand aveam prinderea motorului in felul asta aveam un joc mare in motor lucru care necesita un reglaj din pozitioner. Iesea mai repede de pe satelit.

  8. #38
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Offset 1.3m Terfin review

    Da, antena a venit gata montata pe calapod. I-am spus producatorului sa o trimita demontata pentru ca e mai usor transportul dar m-a convins ca nu am sanse sa o montez acasa. A facut un palet pentru a fi transportata in pozitie verticala, asa cum am postat la #23. Despre joc in motor, nu am pentru ca am fixat-o foarte rigid pe un motor de 18. A trebuit sa maresc gaurile de fixare care erau doar de 8 mm si am introdus bolturile de fixare fortat si apoi stranse la maxim ca sa nu joace.

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Mai poti pune 2-3 poze cu antena din petale de 1,8m ? Ma intereseaza sistemul de rotire est-vest si daca sunt jocuri in ea. Foloseste bucsi/ rulmenti ? Dintr-o poza de mai sus observ o prindere ciudata a motorului de antena. Poate doar mi se pare mie din unghiul in care e facuta poza. Eu n-as fi montat motorul pe partea stanga a tevii ci in partea dreapta. La tine pare ca e motorul pus in stanga tevii dar punctul de prindere pe antena e in partea dreapta. Posibil la tine nu permite sa stea motorul in partea dreapta a tevii (antena vazuta din spate ) si prinderea sa fie tot in dreapta antenei ?
    Sunt curios cat a costat transportul pentru o antena de 1,8m trimisa pe palet si eventual cu ce tip de masina a sosit 3.5 tone /7.5 tone. Multumesc.

  10. #40
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @Clau Daca te uiti atent la postarile anterioare, vei gasi si alte poze. Ca tu vrei sa pui actuatorul pe stanga sau pe dreapta este treaba ta,poti sa-l pui cum vrei, nu ma intereseaza parerea ta.
    Referitor transport, a fost 80 ron prin fan curier, a ajuns OK la sediul firmei de curierat din CT dar m-au sunat si m-au anuntat ca am un obiect supradimensionat pe care ei nu-l pot livra la domiciliu. Adica sa vin la ei si sa-l ridic de acolo...! Nu am avut alta solutie decat sa ma descurc personal, am sunat la o firma de tractare auto pe care o cunosteam si a venit baiatul cu remorca. Evident, l-am plati cu 150 ron pentru ca ne cunosteam. Altfel plateam mai mult pentru cei 5 km de la Fan Curier pana la mine acasa. Asta e Fan Curier, nu stiu cum e la altii .

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •