Thanks Thanks:  18
Likes Likes:  40
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 40

Thread: Offset 1.3m Terfin review

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Offset 1.3m Terfin review

    Bun gasit tuturor,voi incepe cu un review despre antenele produse in Romania,respectiv produse de o firma locala Terfin din Bradesti (Ordoheiu Secuiesc) , subiectul a mai fost dezbatut aici pe forum dar prin 2010 aici:
    http://sateliti.info/showthread.php/...rheiu-Secuiesc
    De aceea am deschis un nou post, antena Terfin de 1.3m Al vine bine ambalata cu toate accesoriile incluse inclusiv la alegere montura fixa sau mobila,eu am ales montura fixa,ce pot spune,antena din Al groasa dintr-o bucata,montajul a fost usor,cat despre receptie,las imaginile sa vorbeasca de la sine un amanunt totusi,testele sunt facute cu un LNB noname vechi de 5-6 ani,voi cumpara saptamana viitoare un LNB inverto ultra black si voi face din nou teste sa vedem daca va fi o diferenta majora sau nu,recomand cu caldura orice model de antena de la Terfin in detrimentul oricaror antene din comert,testul a fost facut pe satelit Intelsat 10-02 - Thor 5/6/7 @ 1° West
    PS!
    Indoitura ce se vede in imagini este de la ambutisarea antenei pe calapod,nu are nici o influenta asupra reflectorului antenei!
    PPS!
    Multumiri tuturor prietenilor,se stiu ei care!


















  2. #2
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am promis ca revin cu noi teste,la recomandarea unui prieten am cumparat acest LNB
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...a813b4796c2bf4
    Care a adus un castig de 6 dB si un plus de 28 de programe,de curiozitate voi testa si un LNB inverto ultra black saptamana viitoare,testul a fost facut tot pe nordici respectiv 11216 V 24500,imaginile spun totul:




  3. #3
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Si LNB inverto ultra black testat,imaginea spune tot:


  4. #4
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Am promis ca revin cu o precizare cand va fi timp urat,cum dealtfel este acum,ploi cu caracter torential si vant puternic uneori cu aspect de vijelie,antena se comporta perfect fara prea mari pierderi de semnal imaginile spun totul:






  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    30 Mar 2010
    Posts
    114
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    In 2013 am fost pana la ei si am cumparat o antena prim focar de 1.8m. Sunt destul de bune ca si fabricatie, desi e din petale, nu am avut probleme cu ea. Pe timp de iarna am avut semnal si pe vechiul Astra 2D - focarul UK. O singura data am vopsit-o, desi nu necesita asa de mult, doar ca vreau sa o intretin cat mai bine. E montura fixa, si o am pe 28E pusa, foarte multumit.

  6. #6
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Asta e topic de reclama ?
    Putem sa mai adaugam ceva detalii aici si pentru alte antene cumparate de la alte firme ?

  7. #7
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    -pentru nordici semnalul e la limita pe antena de 1,4m simetrica ,in concluzie daca te intereseaza nordicii antena mai mare de 1,4 m daca ai loc sa o instalezi; trebuie sa iei in consideratie ca din ce in ce mai multe transpondere sint dvb-s2 asa ca daca nu te ajuta tunerul la receptor ,trebuie sa te orientezi spre o antenei de dimensiune mai mare;
    -pe antena de 1,8m simetrica ,vreme innorata cu ploaie usoara (vineri seara ora 20.30) semnal pe amindoua frecventele mentionate de tine 8-8,2 db.
    Cum nu ti-ai dat locatia nu pot sa zic mare lucru dar e un pasionat de aici din Bucuresti care reuseste sa vada aproape tot timpul nordicii cu combinatia antena simetrica 1,4m si receptor openbox SX6 chiar si dupa orele 22- 23 cu conditia sa nu fie vreme urita.

    @admin
    poate ar trebui mutata discutia intr-un topic dedicat receptie transponderelor nordice in zona Romaniei .
    Last edited by claudiu; 03-11-17 at 22:22. Reason: scapare
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Locatia mea este Arges, sudul Argesului. Pentru receptia nordicilor nu sunt favorizat de locatie.

    Eu receptionez permanent frecventele mentionate de mine si cerute pentru teste. Am antena offset de 1,85m. Ce m-ar fi interesat pe mine ar fi sa compar performantele obtinute de antena mea cu o alta de 1,8 sau asemanatoare pentru verificare daca antena este in parametri. Mi-am dat seama ca nu putem compara calitatea receptiei pentru ca Alin99 a reglat pentru digi semnal maxim. Eu am antena pe motor. Daca reglez MAXIM pentru digi nu-mi mai intra decat foarte slab nordicii. Sunt nevoit sa mut 2-3 pasi motorul pentru a receptiona nordicii in conditii bune. Ma interesa cum se comporta aceasta antena de la Terfin de 1,3m pentru ca o are cineva la vanzare in zona si as fi putut fi interesat sa o cumpar pentru a incerca in viitor sa o fixez pe o pozitie.

    Receptorul meu nu afiseaza semnalul in decibeli din pacate. Eu vad doar procentele afisate si pragul de intrerupere semnal. Postase Alin99 o imagine cu canalul Sjuan ( frecventa 11216 ) intrand cu 60%. La mine aceeasi frecventa intra cu 70%. Conteaza foarte mult ora pentru teste pentru ca nordicii slabesc semnalul dupa ora 17.00.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Sjuan a fost testat seara in jur de ora 21,pe zi am undeva la 65% pe el.

  10. #10
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Pe antena mea de 1.4 am in jur de 11,5 db pe sjuan.

  11. #11
    Standard RSP member cristianio's Avatar
    Join Date
    26 Sep 2008
    Location
    bucale
    Posts
    135
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default



    Aici am montat o antena de 1,3 TERFIN linga Bucuresti, in 2014. Nu mai stiu exact valorile masurate, sa le caut.Tot pe 1 grad West e montata pentru receptie buna Digi. La aceasta antena prinderea pe suportul de fixare care trebuie sa aiba circa 45-50 mm in diametru este tip clopot.
    antena triax td110 pe
    16 E +19 E

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •