Locatia mea este Arges, sudul Argesului. Pentru receptia nordicilor nu sunt favorizat de locatie.

Eu receptionez permanent frecventele mentionate de mine si cerute pentru teste. Am antena offset de 1,85m. Ce m-ar fi interesat pe mine ar fi sa compar performantele obtinute de antena mea cu o alta de 1,8 sau asemanatoare pentru verificare daca antena este in parametri. Mi-am dat seama ca nu putem compara calitatea receptiei pentru ca Alin99 a reglat pentru digi semnal maxim. Eu am antena pe motor. Daca reglez MAXIM pentru digi nu-mi mai intra decat foarte slab nordicii. Sunt nevoit sa mut 2-3 pasi motorul pentru a receptiona nordicii in conditii bune. Ma interesa cum se comporta aceasta antena de la Terfin de 1,3m pentru ca o are cineva la vanzare in zona si as fi putut fi interesat sa o cumpar pentru a incerca in viitor sa o fixez pe o pozitie.

Receptorul meu nu afiseaza semnalul in decibeli din pacate. Eu vad doar procentele afisate si pragul de intrerupere semnal. Postase Alin99 o imagine cu canalul Sjuan ( frecventa 11216 ) intrand cu 60%. La mine aceeasi frecventa intra cu 70%. Conteaza foarte mult ora pentru teste pentru ca nordicii slabesc semnalul dupa ora 17.00.