Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 13 of 13

Thread: Reconditionare prime focus Ukraina

  1. #1
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Reconditionare prime focus Ukraina

    Am trecut la recondiționarea antenei , pregătirea pentru sezonul rece,o data la 2 ani o revopsesc dupa ce in prealabil a fost curatata,pentru asta folosesc ,vopsea auto Alb 13 spray, intra 4 spray-uri cost total...40 ron!.
    Prime focus 1.90m Ukraina, dual feed lnb central Astra19.2E secundar Hotbird 13E!

    Inainte de reconditionare



    Partial reconditionata



    Si rezultat final




    Receptie Astra 19.2E LNB principal



    Receptie hotbird 13E LNB secundar


  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Nu merg lynkurile la pozele de pe RPC, necesita cont.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    OK! am refacut pozele,multumesc!

  4. #4
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    scuze dar dupa poze asta nu e antena de ucraina , e antena de electromagnetica .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  5. #5
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Antena este roluita dintr-o bucata,nu este facuta pe calapod iar o alta diferenta este faptul ca antenele de Ukraina sunt groase de 4mm fata de 2mm cat au cele ce erau facute de electromagnetica,si un alt aspect,antena asta nu poate fi ridicata cu mai putin de 4-6 insi fata de cea de electromagnetica care o muti lejer in 2 persoane,antena cand am luat-o eu acum 10 ani avea niste stelute rosii pe ea si un scris rusesc,care intre timp de la slefuit/vopsit sa dus.

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    e tocmai invers ,antenele de ucraina intradevar sint roluite dar sint din aluminiu si sint destul de usoare ,cele de elctromagnetica sint cele grele . Sint simplu de identificat antenele de ucraina , gaura mai mare de pe mijloc si indoirea marginii . Atasez 2 poze ca sa nu continuam discutia in contradictoriu ,prima este antena mea de ucraina de 1,8m ( nu de 1,9m ) are 20 ani si are inca vopseaua originala pe ea si a doua este antena mea de 1,2m de electromagnetica pe care am cumparat-o direct de la fabrica.


    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu te contrazic,suprafata totala a, antenei este 185 cm din margine in margine,suprafata totala a reflectorului (utila) este 180 cm am scris eu din graba 190 cm,oricum la anul o dau jos sa-i schimb amplasamentul si o voi slefui din nou,stelutele cat si scrisul sunt stantate si am sa le fotografiez si le voi posta.

  8. #8
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    De acord cu Claudiu.
    Detin antena de 1.8 m Ucraina si este exact ca cea din poza lui Claudiu, cred ca are tot in jur de 20 ani vechime si are vopseaua originala.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Antena de mai sus pe care am postat-o in primul post este identica cu al unui alt user de aici de pe forum respectiv @garyman care dealtfel a si postat o poza cu antena sa prin 2008 aici pe forum,exact asa arata si antena prezentata de mine inainte sa incep sa o reconditionez prima data in urma cu 10 ani:


  10. #10
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    stelutele si calutul erau emblema antenelor vindute de abacus ,multe dintre ele antene de electromagnetica dar au vindut si reflectore de 1,8m aluminiu de Ucraina,pe care le-au vopsit albastre si si-au pus emblema lor , cu montura facuta de ei . Eu am postat poza cu antena mea ca sa vezi cum arata reflectorul parabolic original facut la o fabrica de subansamble pentru avioane din Ucraina, fabrica care prin 96 a oprit productia iar ultimele antene s-au importat prin 97. Ca acum toate antenele de 1,8m sint de Ucraina asta e asa ca sa-si motiveze pretul vinzatorii si se bazeaaz pe faptul ca putini mai stiu cum arata modelul original.
    Daca vrei sa te lamuresti definitiv ,esti din Bucuresti , vin-o pina la mine sa vezi ce inseamna calitate ruseasca ,pentru ca fabrica din Ucraina producea pentru armata rusa si vezi si antena mea de electromagnetica de 1,2m modelul lor cel mai reusit.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  11. #11
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cel de la care am luat antena deoarece o tinea degeaba in curte a spus ca, ia adus-o baiatul lui din Botosani,eu am refacut-o complet (slefuit,vopsit,tijele de suport LNB,inclusiv cercul de prindere LNB),refacut distanta focala conform
    http://www.satlex.ro/ro/fdratio-para...m=180&depth=29
    Antena avea pe ea doar montura mobila si atat,cine a mai fost la mine cand am reconditionat-o si a vazut-o a spus ca este clar de Ucraina,deoarece la slefuire se vedeau urmele de roluire,in fine,nu mai conteaza acum cine a fabricat antena,important este ca pusa la punct functioneaza perfect pe orice satelit o mut fara probleme.

  12. #12
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    urme de roluire se vad si pe antenele simetrice fabricate in Bulgaria si care le comercializeaza peruvision . La majoritatea antenelor simetrice se aplica procedeul pentru a corecta forma reflectorului dupa indoirea la presa.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  13. #13
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cam astea sunt diferentele....

    Asa se fabrica o antena de satelit la presa:

    https://www.youtube.com/watch?v=ejrgUL7eMKs

    Asa se fabrica o antena roluita...
    https://www.youtube.com/watch?v=Ro9QZmFZMG0

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •