Thanks Thanks:  98
Likes Likes:  403
Dislikes Dislikes:  9
Page 2 of 25 FirstFirst 12345612 ... LastLast
Results 16 to 30 of 361

Thread: Teste receptie spoturi slabe Nilesat, Amos Mena , Thor nordic s.a.

  1. #16
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    sa ai grija de lnbul sharp , ce ai constat tu in urma testelor este real , majoritatea lnburilor inverto pentru offset au ghidul de unda facut pentru antene mici 80-90cm , eu m-am lovit si de probleme cu separarea polaritatilor la inverto dar asta e alta treaba .Momentan sint in lucrari pe acasa si mai dureaza pina o sa vin cu informatii despre receptia in Bucuresti la ce te intereseaza .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #17
    Member Visitor
    Join Date
    03 Jun 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Zona Bacau-Neamt, antena 2.2m, lnb inverto black, dm8000 cu bcm4501 si bcm4505 ( blindscan ) rezultatele pe 7w sunt aproape nule. Doar doi transponderi de pe spotul NW : 11559V si 11658V cu semnal intre 6 si 7db. Am sa testez si alti sateliti pe spoturi indepartate. Pot deplasa antena de la 93E la 30V. Chiar sunt curios sa comparam diferentele reale intre diferite zone ale tarii.

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Si mie mi-ar placea sa aflu acoperirea unor sateliti. E foarte tare ca ai incercat satelitul Nilesat pentru ca are semnal foarte slaba pe zona Moldova. Frecventa aceea 11660V cred ca intra in sudul tarii cu antene de 1,1 metri. E clar ca nu esti in zona de acoperire. Daca poti testeaza si cateva spoturi slabe de pe 1 West de la nordici.

    Am incercat sa receptionez din est un spot centrat pe Asia Centrala dar nu am dat de semnal pe satelitul Al Yah 1 @ 52.5° East . Frecventa care m-ar fi interesat ar fi 11785 H DVB-S2/8PSK 27500 3/4. Nu am semnal deloc. In schimb imi intra cu semnal bunicel 12092 H DVB-S2/8PSK MPEG-4 27500 5/6 pe spot MENA. Daca receptionati ceva pe spotul asia centrala m-ar interesa care frecventa are semnal mai bun poate o voi monitoriza si voi incerca sa o tatonez.

    Mai sunt curios de inca o pozitie : Express-AM6 @ 53° East. Aici imi intra cu semnal 38% cand limita de receptie la mine e 28% frecventa 12617 H DVB-S/MPEG-2 8122 3/4. Ma intereseaza pentru comparatie nivelul semnalului. Din pacate receptorul nu afiseaza semnalul in decibeli. Stiu ca exista posibilitatea afisarii in decibeli si la receptoarele enigma dar softul asta vad ca afiseaza doar "N/A" daca il setez sa afiseze semnalul in decibeli.





    Last edited by clau; 23-11-17 at 22:55.

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Zilele astea am dat peste o postare pe alt forum,legata de receptia canalelor de pe satelitul Thor T1 ( 1w ) :
    "Intra toate de pe V spot T1 la mine cu 11,6-12,4 db.
    Nu intra nimic pe H deoarece am offset. Doar cei cu parabola au castig identic pe V si pe H."


    E prima data cand citesc ca antenele offset nu au castigul egal pe polarizarea H si V, antenele offset avand castig mai prost pe orizontala. Stie cineva legat de asta ?

  5. #20
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    ceva aici nu prea se potriveste , daca pe vertical are semnal la 12db si pe orizontal nu vede nimic adica semnalul e sub 5db asta ar fi de la faptul ca lnbul nu este corect reglat , nu s-a rotit lnbul in asa fel sa receptioneze corect ambele polarizari . Asta in cazul ca antena nu este strimba si ca lnbul functioneaza corect pe ambele polarizari.
    De obicei operatorul satelitului are grija ca transmisia pe ambele polaritati ale unui spot sa fie echilibrata pentru ca transmisia mai puternica pe o polaritate creeaza probleme transmisiei pe cealalta polaritate . Pentru receptia in afara zonei de acoperire a spotului pot apare anomalii si spotul nordic e cu mari surprize .
    O antena simétrica sau circulara cum vrei sa-i spui , va avea in focarul principal semnal mai puternic tradus printr-un raport semnal zgomot mai mare ca valoare decit o antena offset . Asta e si motivatia pentru care in cazul unor transmisii slabe sint preferate antenele simetrice . Pentru zonele de acoperire antenele offset merg bine si nu au diferente de randament pe polarizari , la semnale slabe e altceva si nu poti sa tragi o concluzie in urma receptiei unor semnale in afara zonei de acoperire a satelitului .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    In cazul meu nu este vorba de diferenta atat de mare in puterea semnalului intre polarizarea orizontala si verticala. Caz concret la mine este ca pe satelitul 1w dintre frecventele de pe spotul nordic care intra greu cele mai multe probleme le am pe polarizarea orizontala. Pe verticala nu inseamna ca nu am probleme dar am cateva procente in plus. Din testele mele anterioare eram convins ca polarizarea verticala este avantajata dar puneam asta pe seama lnb-ului inverto black ultra despre care am citit ca favorizeaza frecventele cu polarizare verticala.

    Cazul meu : modulatie 8psk, limita receptie fara intrerupere 50% ( eventual cu un ber mic ) pe 1W, spot nordic.
    - polarizarea verticala am 54-55%
    - polarizarea orizontala abia am 50-51%.
    Totdeauna polarizarea orizontala dispare prima. Rotirea lnb-ului o fac mereu astfel incat sa am semnal maxim pe frecventele slabe. In cazul meu e pe pozitia 0 pentru ca am antena motorizata dar am testat si rotirea lnb-ului odata ajuns pe o pozitie fara sa obtin imbunatatire.

    Acelasi lucru se repeta si pe satelitul 7w unde problemele mele sunt mai mari pe polarizarea orizontala care intra foarte greu. Am procente bune in plus ( 5-6% ) mai mult pe polarizarea verticala. Am comparat cu imaginile si testele facute de marsel90 care observ ca are procente foarte asemanatoare intre polarizarea orizontala si verticala ceea ce nu se intampla la mine pe offset.

    @claudiu
    Imi poti face te rog un grafic cu limita de receptie in functie de modulatie , standarde de transmisie, fec ?
    1) dvb-s fec 3/4 rupe la ....db
    2) dvb-s fec 5/6 rupe la.....db
    3) dvb-s2 fec 3/4 rupe la ...
    4) dvb-s2 fec 5/6 rupe la ...
    5) dvb-s2 fec 7/8 rupe la ...
    si apoi pt 8psk. Am impresia ce cei 12 db de la userul pe care l-am mentionat erau pentru un canal 8psk s2 fec 7/8. Nu cred ca erau foarte multi decibeli peste limita de receptie.

    As mai avea o nelamurire legata de antenele offset. Antena mea are 1,85m pe verticala si 1,70m pe orizontala. O echivalez cu o antena simetrica de 1,70 metri sau cei 15 cm de pe varticala ajuta si ei intr-o anumita masura ? Am avut impresia si inca am ca satelitul "vede" antena mea ca pe una rotunda. Nu inteleg de unde apare semnalul mai bun pe antena rotunda daca am fi vorbit de exact aceeasi suprafata. In cazul meu am suprafata mai mica decat o antena simetrica de 1,8m si ar fi normal sa am semnal ceva mai slab.

    Astept cu nerabdare testele pentru Bucuresti deoarece testele facute de marsel90 indica ca el nu are probleme deloc pe satelitul 1w pe frecventele mentionate de mine si ma duce cu gandul ca e in zona de receptie mai buna.

  7. #22
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    mai am inca de lucru prin curte si prea curind nu am cum sa fac masuratori .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Pentru Bucuresti nu intra abslout nimic de pe Thor 6 spot nordic. Nu am auzit pe cineva sa reuseasca receptia. Poate cu parabola de 3 m.
    In schimb spotul nordic de pe Thor 5 intra in totalitate(V/H) cu offset de 1,5, reglat pentru asta. Adica, evident ca Intelsat 1002 (Digi) intra mai slab daca reglezi antena la sange pentru spot nordic.
    Ses 5 la 5 est sunt curios cu cat intra stabil in Bucuresti. Cu offset de 1,2 motorizat intra la limita.

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Ai semnal permanent pe Ses 5 pe frecventele 12054 si 12034 ? Am avut un offset 1,30 dar nu-mi mai amintesc daca intrau permanent. Seara au o scadere de semnal.

    Deoarece am avut mai mult timp disponibil am construit un acoperis pentru lnb. Am avut mai multe zile consecutive cu ploaie si aveam semnal slab permanent deoarece se acumulau picaturi pe suprafata lnb-ului. Am vazut unele scheme postate cred aici pe forum si am construit ceva asemanator. Urmeaza sa testez mai bine ce pierdere de semnal am cu si fara acoperisul acesta. Nu am pus suruburi de intarire pentru ca vreau deocamdata sa fie mobila pentru eventuale reglaje. Deoarece am folosit un policarbonat mai dur si nu am intarit marginile la un moment dat s-a frant bucata de policarbonat si mi-a iesit forma din imagini.

    Rezultatul este ca nu am mai pierdut din semnal pe ploaie. Urmeaza sa fac teste amanuntite pe canale slabe. Deocamdata am testat pe Thor 6 K1 nordic pe la miezul zilei cand e receptionat complet cu si fara constructie fara sa am variatie de vreun procent cu acoperisul montat. Pozitia acoperisului a fost modificata spre spatele lnb-ului deoarece initial aveam pierdere 3-4 procente.











    Last edited by clau; 03-12-17 at 21:10.

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    12034 si 12054 sunt pe Astra 4A, nu pe SES 5, si au spotul putin diferit. Dar intra toata ziua fara probleme.

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Multumesc pentru test. Cineva in apropiere nu le receptioneaza intreaga zi pe o antena de 120 cm. Vedem daca nu are ceva probleme antena sau e reglajul de vina.

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    In seara aceasta am reusit receptia unei frecvente slabute de pe satelitul Es'Hail 25.5Est spotul MENA . Frecventa orizontala imi intra si inainte dar este prima data cand observ ca intra si spotul vertical. Semnalul este foarte slab pentru antena mea. Poate voi avea noroc in curand sa surprind semnal si pe posturile BeIN desi este cale lunga pana acolo pentru ca sunt transmise in standardul S2.
    11142 V 27500 - semnal 25%
    11604 H 27500 - semnal 39%










  13. #28
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by clau View Post
    Sa nu uit sa mentionez ce m-a determinat sa mai testez antena inainte sa cumpar alta mai mare. Am in zona pe cineva cu o parabola de 2,1 metri. Prinde mai multe canale decat mine, are procente mai multe de semnal dar parca nu suficient. Eu am 1,8 offset el are 2,1 parabola si nu mi se pare ca ma impresioneaza. Foloseste inverto black ultra de offset cu inele scalare. Antena lui e sudata pe jumatate nu stiu cum sa explic. Pe spatele antenei se vede ca e unita din 2 bucati. Vreau sa ma conving ce diferenta ar face o antena mare performanta. O antena 1,8 offset e cat o antena 1,8 parabola ?
    Teoretic, semnalul reflectat EIRP ar trebui sa fie foarte usor mai mare la antena primefocus, dar cred ca diferentele sunt neglijabile. Antena offset este un sector decupat dintr-o parabola, dar pe langa avantajele clasice bine cunoscute pentru offset (verticalitate, nu se acopera cu zapada, etc) eu cred ca trebie luat in considerare focarul si directivitatea antenelor. O antena mica offset are directivitate mai redusa in cazul unui semnal puternic. (Efect folosit de LNB-urile multibloc, ex 13E+16E+19E, etc) Pentru semnale slabe, dx-uri, o antena circulara bine aliniata este superioara, cu atat mai mult cu cat dimensiunile sunt mai mari, comparativ cu offsetul. Daca gresesc, rog sa fiu contrazis

  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Mai sunt disponibile pe piata second hand putine antene de dimensiuni mari. Am vazut ca mai sunt la vanzare 2 antene de 2,2metri. Ma tot bate gandul de la o vreme sa achizitionez o antena mai mare. Am ramas totusi nemultumit sa vad la cineva prin zona ca antena lui de 2,1 metri nu e cine stie ce mai puternica decat a mea offset 1.8 metri. Are semnal mai puternic pe orice transponder dar par doar 5-10%. E greu de comparat pentru ca avem receptoare diferite. Eu pierd receptia unui post in jurul orei 17.30 , el pierde in jurul orei 18.00 ceea ce inseamna ca semnalul lui e destul de apropiat de al meu.
    La ce imbunatatire de semnal sa ma astept de la o antena de 2.2 metri circulara fata de offset 1,8 metri ?

  15. #30
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    o antena SH e cam loterie asa ca se testeaza la cumparare ,nu te poti lua dupa laudele vinzatorul - vezi pe olx un vinzator care crede ca daca nu ar avea un copac pe directia antenei si ar mai umbla putin la reglaje la o antena simetrica de 180-el zice de 185 cm - ar prinde bbc-urile de pe 28 est. Daca ar fi sa ne luam dupa receptii confirmate ca pe 3m are semnal pe 2 frecvente si asta nu tot timpul - tu cum ai trata anuntul ? ca pe o minune sau ca pe o minciuna ? Acum se gasesc putine antene iar la dimensiuni de peste 2m -raritati. Daca te bate gindul sa treci la ceva mai mare ,bun dar gindeste-te de 2 ori si nu te grabi .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Page 2 of 25 FirstFirst 12345612 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •