Thanks Thanks:  24
Likes Likes:  64
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 111

Thread: Recomandare receptor 4K Combo.

  1. #16
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Dintre - Octagon SF4008 - si DM 920 UHD Triple tuner - care ar avea mai multe ''bile albe'' ?
    DM 920 UHD Triple tuner

  2. #17
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Dintre - Octagon SF4008 - si DM 920 UHD Triple tuner - care ar avea mai multe ''bile albe'' ?
    Stiu ca nu exista ''best of'' , insa se pot face comparatii intre cele doua , trebuind indeplinite urmatoarele criterii:

    1 - dvb-s/s2/2X
    2 - multistream
    3 - fbc

    Cele doua se pot cumpara din RO cu garantie si de acea nu exista si ''mutantul'' in lista
    Clar:
    DM 920 UHD Triple tuner!

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    E vreun detinator de DM 920 UHD Triple tuner ab la portocala ?
    Cam-ul portocalei functioneaza/e recunoscut pe acest receptor 4K

    ---------- Post added at 15:44 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

    Sunt putin in ceata in privinta configurari tv tunerelor la DM 920 UHD
    Cum se poate vedea din foto atasat si DM 920 UHD are doua sloturi pt tv tunere
    Astfel ca l-as putea configura :

    1 - 1 x dvb-s/s2/2X/multistream/fbc
    1 x dvb-c/t

    2 - 1 x triple tv tuner dvb-s/s2/2X....... + dvb-c/t

    Dintre detinatorii acestui model ce varianta de mai sus imi recomandati - 1 sau 2
    Doresc ca tv tunerul de satelit sa aibă cat mai multe facilitati de genul - 2X , multistream , fbc......
    In varianta cu 2 tunere separate , tunerul de satelit este cu SILabs care sa stie 2X......... ?
    Am vazut/citit pe net ca si cei de la Broadcom au un tuner de satelit , dar mai ''limitat''
    In varianta cu tuner triplu am vazut o poza ( atasata mai jos ) in care tunerul este cu Si2169D - https://www.silabs.com/products/tv-a...ators/si2169-c








  4. #19
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am ajuns sa cumparam receptoare 4k sa ne uitam la sd-uri free... si clar trebuie sa fie enigma2 sa stie dvb-s2x + multistream + dvb-c...

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Marsel stii vorba acea cu ''gusturile nu se discuta''
    Eu am comentat ceva cand ti-ai cumparat Amiko 4K combo cu toate ca stiai ce e de el
    Fiecare face/cumpara ce vrea cu banul lui si daca tot dai un ban , macar raportul pret/performanta sa fie cat mai echitabil

  6. #21
    Banned
    Join Date
    29 Sep 2017
    Location
    Bucharest
    Posts
    375
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Test....
    Nu reusesc sa vad ultimile postari decat daca intru ca, quest,altfel desi vad pe forum ca, sa postat cand intru nu vad decat ultima mea postare de ieri...in rest tot ce apare nou..nu,ca si cum nici nu ar fi postat,dar cand intru ca, quest vad ce sa postat,momentan doar la acest topic este aceasta problema...




  7. #22
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Mario...nu o lua personal, am expus parerea mea despre ce as achizitiona 4k, despre faptul ca sunt din ce in ce mai putine programe de vazut, continutul 4k lasa mult de dorit, nici nu mi-a trecut prin cap, cand am scris ca o sa te superi tu... chiar si asa ce s-a intamplat, ca nu stiu

    Nu uita ca esti pe topicul 'Recomandare receptor 4K Combo' nu cred ca am gresit cu ceva, cred ca esti offtopic 100% si ma deranjeaza reactia ta...

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Marsel , te-as ruga frumos ca pe viitor decat sa postezi niste impresii personale care totusi fac aluzie la gusturi mai bine...
    Vrei sa ma ajuti intr-un fel pe mine sau alti potentiali cumpratori , scrie ceva concret din experienta ta daca detii unul dintre modelele enuntate de mine
    Cat despre tehnologii ca 3D , 4K mai nou ''bate la usa'' 8K = progres
    Altfel tot la tv-urile cu tuburi am fi si in prezent , chiar daca la unii ne place sau nu acest progres
    Scuze de off-topic

  9. #24
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    cel putin potin cumpara un receptor 4k....ptr calitatea si performanta lui...ptr ce a ce ofera,net superior claselor mai vechi de receptoare...

    nu scrie niciunde ca trebuie sa vizionezi neaparat 4k. via satelit....poti macar sa te uiti la filme 4k pe el...youtube 4k..etc
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  10. #25
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Recomandare receptor 4K Combo.

    Pana te hotărăști (@mario) tu sa iei receptor 4K se schimba iar tehnologia.
    Cand am cumpărat K1 cu 3 milioane exista doar Vu solo 4K cu 22 milioane am văzut ce era de văzut cu el.
    Am trecut la A4 si acolo iarăși se vede ce e de văzut.
    Am K3 si sunt foarte mulțumit.
    Pana iei tu receptor mai cumpăr cateva .
    Am toate aparatele, nu am vandut din ele. A4 e drept o mostra beta primită moka.
    Conținut hd si sd merge bine cu cele 2 Alien 2.
    4K fta si media merg televizoarele direct.
    Fiecare face ce poate si cat il duce capu . Unii iși ia mașina pe datorie doar ca sa o vadă vecinii, sper sa nu fie așa si cu aparatele astea.
    Vedeți prima data ce faceți cu ele.


    Spor la căutări.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildan , stii ca am mai discutat cu tine vis-a-vis de linuxisti si non-linux-sti
    Pt voi care le aveti cu linuxul , orice petarda ( in ghilimele fie vorba ) e buna/capabila daca poate fi 'modabila''
    Si e normal ca in cazul vostru sa numai fie vorba despre un receptor dedicat
    Insa mai suntem si noi ceilalti care nu avem cu linuxul si atunci pt noi astfel de discutii/pareri sunt foarte bune/bine venite
    De cumparat trebuie sa imi cumpar si stii bine de ce , gigablue-le din pacate cred ca va ajunge piese de schimb si atunci.....
    Si vorba si lui laleauaneagra , de ce cand discutam de 4K e ''obligatoriu'' sa ne limitam doar la prg tv de pe satelit ?
    Nici odata nu o sa va inteleg pe cei care aveti cunostinte in domeniu , insa sunteti negativisti din start
    La fel ca la 3D , eu recomandam tv-uri 3D ( si recomand in continuare ) nu numai d.p.d.v a prg tv , ci si din cauza ca display-ul care poate reda 3D este mai bun/performant/calitattiv fata de un display non-3D
    Hai sa discutam per general de domeniul 4K si sa NU ne limitam doar la prg tv 4K de pe satelit
    Daca ar fi sa ne luam doar dupa aceasta ''limitare'' , pai sigur si acest domeniu ( 4 K ) ar fi fost mort din fasa ca domeniul dvb-t din RO
    Mai ales ca preturile la astfel de device-uri au devenit mai accesibile fata de trecut
    In fine , fiecare are dreptul la opinie si pana la urma fiecare va intelege cea ce crede de cuviinta , in rest.....


    PS : Sa stii ca am avut okazie sa cumpar si un KIII Pro la un pret de trei ori mai ieftin decat trebuie sa dau pe un DM
    Insa ce folos daca nu pot sa folosesc/instalez cam-ul portocalei pe el
    De ce crezi ca am intrebat pe acolo si dincolo vis-a-vis de utilizarea/recunoasterea cam-ului de la portocala pe diferite device-uri 4K

  12. #27
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Alin99 , am luat in calcul si aceasta varianta :
    - receptor 4K + tv tuner dvb-c/t pe usb
    Mai ales ca receptorul recomandat se comercializeaza si in RO si eu detin un tv tuner dvb-c/t chinezesc ( vezi foto )
    Insa nu stiu daca modelul de tv tuner dvb-c/t detinut e compatibil cu receptorul 4k recomandat sau alt model/firma
    De acea as prefera ceva ''all-in-one'' + un suport/lacas de hdd/ssd intern
    De acea am mentionat firmele/modele de receptoare 4K combo in anuntul anterior
    Multumesc totusi de propunere
    @mario08 : Acel dispozitiv chinezesc dvb c/t din poza pare sa fie mult faimosul RTL 2832 cu tunerul Rafael RT8500 sau alta versiune superioara. Nu are nicio treaba cu 4k dar este bun pentru aplicatiile SDR, cu driverul schimbat (prin Zadig). Pretul normal este sub 20 usb.
    Last edited by dingo31; 28-03-18 at 00:20.

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Recomandare receptor 4K Combo.

    Gata , am dat comanda receiver-dreambox-dm920-ultrahd-4k-tuner-triplu-satelit-dual-dvb-s2x-multistream-cablu-terestru-single-dvb-c-t2-pvr-linux-dreambox-os-2-2 Sper ca pe sambata sa il primesc , daca ei scriu ca il livreaza in 3 zile

  14. #29
    Standard RSP member omul24's Avatar
    Join Date
    04 Nov 2012
    Location
    sighetu marmatiei
    Posts
    89
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Din Germania il cumparai cu 200 de lei mai ieftin dar așa ai măcar garanția in țara! Eu l-am cumpărat de aici https://www.kosmos24.com/Dreambox-DM...x-PVR-Receiverpt ca atunci nu aveau cu triplu tuner la satmultimedia și a ieșit 402€ cu transport cu tot! In rest cele bune!

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Da , am vazut si eu o oferta la varianta la care am dat comanda in RO
    Costa in DE 385 euro cu tv tuner triplu..... + 17 euro transportul = 402 euro
    Convertit in lei , stiu ca era mai ''ieftin'' cu 155 lei
    De acea am preferat cu garantie in RO , decat sa ....... in caz de.....
    Maine dupa-amiaza mi-a spus ca o sa il primesc ( vineri ) , fiind il au deja pe stoc

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •