Thanks Thanks:  24
Likes Likes:  64
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 111

Thread: Recomandare receptor 4K Combo.

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Recomandare receptor 4K Combo.

    Vreau sa imi fac upgrade la scula din dotare și vreau sa imi cumpăr un receptor 4K Combo, buget maxim 1500 lei. Il folosesc cu card Digi și Focus, și restul de brizbrizuri...

  2. #2
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    mutantHD51 4K
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    18 Dec 2009
    Posts
    36
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default

    Mutant HD51 4K - OK

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,560
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Sunt convins ca e foarte bun receptorul cu E2 recomandat mai sus sau altul asemenea.
    Cand am cumparat Kathy cu 350 euro visam la E2, asta in ianuarie 2008!
    Pe vremurile alea nici nu te gandeai sa te dai pe tv cu Youtube sau Netflix, asta din urma nu era disponibil in Europa sau nici nu aparuse.
    Azi am alte pretentii de la un receptor, in afara de cateva canale UHD ce imi aduce E2 peste Alien2 (un aparat triplu tunner E2)?
    O sa spuneti Kodi, care cred ca merge si pe vechiul Alien2, eu o sa cer o platforma deschisa gen Android!
    Nu spun ca am gasit aparate perfecte 4K pe Android, din contra, dar un aparat cu Android are de un milion de ori mai multe aplicatii decat E2.
    Pentru carcotasi, mentionez ca m-am jucat cu mai multe televizoare 4k si media playere android 4K si Apple TV 4k, stiu cu ce se mananca.
    Si important nu am facut si nu fac bani din activitati legate de zona satelit, tv, cablu, iptv

    Nu vad un viitor stralucit E2.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    Member Beginner
    Join Date
    04 Feb 2010
    Posts
    15
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Cu tot respectul,fiind un forum liber,imi permit sa te contrazic.
    Asa cum Enigma2 nu are nici o legatura cu partea de multimedia,fiind rudimentar implementate codec-uri,la fel Android nu are decat o vaga legatura cu receptia satelit.Spun asta pentru ca la un player android cu tuner de sat,nu vei gasi niciodata un editor de canale slefuit ca dreamboxedit,nu vei gasi tunere fbc,nu vei gasi posibilitatea de combinatii infinite de diseq,rotor,in cascada ,paralel etc,nu vei gasi un epg de Doamne ajuta,nu vei gasi multe chestii care sint native in enigma2.
    Receptor universal nu exista,asa ca cine doreste,va trebui sa aleaga:fie android pentru multimedia si aplicatii,fie enigma2 pentru tot ce tine de satelit.
    Cheers

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,560
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vad ca ai 15 posturi, de unde asa mare experientza?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Marsel stii vorba acea cu ''gusturile nu se discuta''
    Eu am comentat ceva cand ti-ai cumparat Amiko 4K combo cu toate ca stiai ce e de el
    Fiecare face/cumpara ce vrea cu banul lui si daca tot dai un ban , macar raportul pret/performanta sa fie cat mai echitabil

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    E vreun detinator de DM 920 UHD Triple tuner ab la portocala ?
    Cam-ul portocalei functioneaza/e recunoscut pe acest receptor 4K

    ---------- Post added at 15:44 ---------- Previous post was at 15:22 ----------

    Sunt putin in ceata in privinta configurari tv tunerelor la DM 920 UHD
    Cum se poate vedea din foto atasat si DM 920 UHD are doua sloturi pt tv tunere
    Astfel ca l-as putea configura :

    1 - 1 x dvb-s/s2/2X/multistream/fbc
    1 x dvb-c/t

    2 - 1 x triple tv tuner dvb-s/s2/2X....... + dvb-c/t

    Dintre detinatorii acestui model ce varianta de mai sus imi recomandati - 1 sau 2
    Doresc ca tv tunerul de satelit sa aibă cat mai multe facilitati de genul - 2X , multistream , fbc......
    In varianta cu 2 tunere separate , tunerul de satelit este cu SILabs care sa stie 2X......... ?
    Am vazut/citit pe net ca si cei de la Broadcom au un tuner de satelit , dar mai ''limitat''
    In varianta cu tuner triplu am vazut o poza ( atasata mai jos ) in care tunerul este cu Si2169D - https://www.silabs.com/products/tv-a...ators/si2169-c








  9. #9
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Am ajuns sa cumparam receptoare 4k sa ne uitam la sd-uri free... si clar trebuie sa fie enigma2 sa stie dvb-s2x + multistream + dvb-c...

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Deocadata am inceput cu stangul :
    - niste prb dn cauza unui calcului eronat de transport si era sa nu il mai primesc ieri
    - cu imaginea cu care a venit ( dream os 4.3 ) nu recunoaste cam-ul portocalei
    Zilele aste nu prea am timp din cauza ''Floriilor'' , insa pe saptamana viitoare mai incercam/testam
    La prima vedere , nimic de comentat , pacat ca numai am posibilitatea de a folosi montura h-h
    Insa vad eu cum o rezolv si pe asta , e cam nasol doar pe un singur satelit ( Astra 31.5E )
    A , ca fapt divers , in imaginea cu care a venit nu avea in lista satelitiilor Astra 31.5E , ci era unul turcesc la 31.3E
    Noroc ca stiam de dreamedit si site-ul cu alegerea/generarea listei de sateliti si am inlocuit lista imaginii cu ce ma interesa

  11. #11
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    dar tu chiar nu intelegi ca doar mutant stie de portocala

    ---------- Post added at 10:32 ---------- Previous post was at 10:30 ----------

    pune ATV 6.1 dar vezi ca suport pe ATV nu mai are dreambox
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #12
    www.sateliti.info felix73's Avatar
    Join Date
    17 Jul 2008
    Location
    In Tara
    Posts
    5,570
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    macar dimineata cind pare a fi doar un simplu un post de stiri..si tot te uiti..

    nu am evoluat de loc stai linistit,atita timp un post ca ala are audienta care o are.
    Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal
    All Advice given Is for experimental and educational purpose only

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildan , nu tin cu ''ursul'' insa ii cam dau dreptate Viasatt privind device-urile din domeniu cu android
    Nici eu personal nu recomand un device cu android ( tv-uri cu android ''limitat'' - android tv ) , receptoare combo cu android ( vezi ce a scris Marsel90 legat de..... )
    In primul rand ca primordeaza chinezariile in domeniul receptoarelor combo si stii foarte bine cat de mult/bine isi platesc chinezii licentele la device-urile lor
    In general , androidul este un s.o general , insa nu performant comparativ cu un s,o dedicat ( E2 )
    In domeniul multimedia ''scioapata'' din cauza lipsei a multor ''licente'' lipsa/neplatite
    Cat te-ai chinuit sa modifici softul la ...... ca sa il faci cat de cat ''multumitor''
    In plus doar SOC-ul S905D are drivere pt linux ( (kodi & libreelec ) , S912 numai are drivere
    Pe cand Broadcom-ul sau STI.... , nu cred ca trebuie sa iti mai aduc aminte ce poate in acest domeniu
    Eu i-as propune initiatorului acestui thread doua variante :
    - low-cost - mutantHD51 4K
    - middle/hight cost - VU+ variantele 4K combo
    Cel putin astea sunt pareriele mele personale si stiu ca nu sunt la fel ca a altora
    Insa de acea exista aceste forumuri , pt discutii ''constructive'' in limita bunului simt

  14. #14
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,560
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pana la urma ce receptor 4k ai cumparat ?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #15
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Și pana la urma ce receptor imi recomandați? Mulțumesc celor care au recomandat un receptor.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •