Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 3 of 3

Thread: Tuner vu+ blocare pozitioner

  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Tuner vu+ blocare pozitioner

    Am gasit de cateva zile pozitionerul blocat. Evident am crezut ca este vorba de un defect la pozitioner sau actuator. Am schimbat actuatorul si pozitionerul. Le-am testat direct de langa antena cu un amiko x-finder si totul este OK. Cobor in sufragerie, conectez acelasi pozitioner testat afara si nimic, nu merge nici la est, nici la vest. Verific cablul, legaturile la motor si sensor, totul este in ordine dar pozitionerul nu misca actuatorul. Antena a ramas fixata pe 1W, am semnal in receptor si lumina pe ecran. Imi trece prin cap sa deconectez cablul de antena din VU+ Duo 2 si acum raspunde la comenzi. Pun antena in tunerul 2 si iarasi se blocheaza motorul. Schimb receiverul cu un TM si totul este iarasi OK. Cine ma poate lamuri, este de lu tunerul din VU? Poate de la setari sau imagine (BH)?

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Problema rezolvata. Pozitionerul era totusi defect. Cand am spus ca merge cu alt rec din graba am pus cablul de la lnb direct in tuner, by-passand pozitionerul. Ambele pozitionere testate ieri erau defecte ( motech) , azi am imprumutat un vbox si totul este ok.

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    nu e problema exclusiva a pozitionerelor motek , in ultimul an am schimbat vreo 4 sau 5 pozitionere vbox; pare ca toate pozitionerele dupa 2 ani de functionare nu mai vor sa miste antenele. Chiar daca le dai un reset la valorile fabricantului misca antena odata sau de 2ori dupa care nu o mai misca. Pentru cine nu vrea sa cumpere pozitioner nou si nu misca antena foarte des ,solutia ar fi sa o miste manual si cu cablul de la antena legat direct la receptor.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •