Thanks Thanks:  56
Likes Likes:  132
Dislikes Dislikes:  8
Page 3 of 20 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 300

Thread: Dream Box 920 UHD

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai cine nu are in casa un router wireless astazi ?
    Eu am un Asus RT-AC56U dual band si sa fie din cauza lui , m-as mira
    Din cand in cand mai conectez wifi LG-ul G3 , insa asta se conecteaza pe banda de 5Ghz si nu stiu daca afecteaza cumva telecomanda receptorului
    Mai ales ca este prin IR si nu wireless , asa cred eu cand am vazut la plug-in-uri parca , scria ceva de telecomanda IR instalata
    In fine , deocamdata ma las pagubas , le-am scris celor de la sat....si sa vedem luni ce si cum in continuare
    M-am ''linistit'' in privinta citirii/recunoasteri cam-ului portocalei , insa apar alte probleme la nicio luna de folosinta
    Pai pe clona/optibox-ul de DM 500S a ''suportat'' mult mai multe si inca e functionabil si in ziua de azi
    Chiar ar trebui sa ii reinstalez o imagine E1 la zi , ca de mult nu l-am mai bagat in priza si era functionabil
    La asta parca era cu cablu null-modem , mai ales ca nu am port serial la pc si stiu ca aveam un adaptor serial-usb , sa vad daca e compatibil cu win 10
    Asta ca sa imi fac de lucru/uit problemele cu noul receptor 4K - ''Ce la vie''

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    19 Feb 2009
    Posts
    77
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Schimba bateriile!!!! Asta se intampla la dm 920. Este echipat cu baterii aproape descarcate!!!!

  3. #33
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Sunt de ''rasul curcilor'' mea culpa
    Numai la schimbatul bateriilor nu m-am gandit

    Sassa13 ai de la mine :

    Firma de renume mondial , echipat cu baterii de........
    Ii costa asa mult sa echipeze receptorul cu niste baterii mai de ''doamne ajuta''

  4. #34
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    ...... In rest, e un receptor superb. Nu are comparatie cu amiko, vu sau alte receptoare.
    @zapa de curiozitate : ai vu 4k si dm900 sau 920 ? vu are plus la absolut tot : imagini , calitate video , plugin-uri ...
    daca ai un VU 4K oricare dintre modele te astept la un schimb cu dm900 ( cu 920 e prea nou , nu de alta ) .

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Michael si Zappa , nu are rost sa discutati contradictoriu , fiind astfel de discutii au fost si acum 10 ani si vor mai fi si peste 20 de ani - DM versus X firma/model receptor
    Sincer , m-am razgandit in ultimul moment de la un Octagon SF4008 la ultimul model de DM , nu din cauza ca e ultimul model
    Ci in sfarsit nemtilor au scos ceva bun/practic din cauza situatie intalnite la ei ( probabil in ultimul timp ) intre doua mari dth-uri - SKY si HD+
    Aceste doua dth-uri , stiti bine ca sunt surse de venit destul de mari si cum sa ''piarda'' nemtii/cei de la DM ''cireasa de pe tort''
    In ultimi ani de cand numai ''domina'' acest domeniu , sunt convins ca nu prea le-a suras situatia si atunci ca o ''revenire''......
    Amandoua folosesc cam-uri CI+ si de acea acest model de receptor l-au ''echipat'' cu doua locasuri de cam-uri si unul de cartela
    Pt noi s-ar traduce :
    1 - CI+ de la rcs dvb-c si am vazut pe alt forum ca functioneaza , parca pe un DM 900 si daca functioneaza pe penultimul model , nu vad de ce nu ar functiona si pe asta
    Din pacate numai sunt ab al rcs-ul la dvb-c din varii motive
    2 - CI+ de la portocala si care l-am testat practic , cititi threadul de la inceput
    In plus pe langa cele doua cam-uri CI+ am inteles din ce se lauda ei pe site-ul lor , ca ar functiona si cu un emmu fara a crea prb
    E care firma/model de receptor 4K mai poate/stie asa ceva ?
    Nu vreau sa il laud , insa ma stiti bine ( cei mai vechi de pe acest forum ) ca va tot intrebam ce receptor combo poate functiona cu cam- CI+ de la rcs dvb-c ( cand eram ab la dvb-c )
    In ultimul timp va intrebam de un receptor 4K combo care poate functiona practic cu CI+ de la portocala
    Personal nu tin asa mult la firma , fiindca mai toate receptoarele 4K aparute au in prezent un suport destul de bun si asta si datorita ca DM-ul numai detine suprematia cum o detinea inainte ( prieteni stiu de ce )
    Pana la urma pt mine a contat care receptor 4K combo e mai versatil in privinta CI+ si nu numai , in rest........ noi sa fim sanatosi

  6. #36
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Acum am ajuns acasa dintr-un mic concediu si nu inteleg ce receptionati sau deschideti in plus cu "ozn" urile astea .
    Am fost la nunta la un amic (asta seata) si am "donat" 2 OZN-uri, nu asta ar fi ciudat da era a 2-a nunta el are 50 de ani !
    Cand ma lamuriti ca deschide ceva deosebit cumpar, ce e mai scump altfel, sustin cele mai ieftine aparate, decente, acesibile!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #37
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    pai asta e culmea ca nu fac nimic dar chiar nimic in plus....plus la o gramada de bani ce nu isi gasesc justificarea...un laptop dotat dublu fata de un dm si vu si costa acelasi pret ba chiar mai putin si ptr numele lui Dumnezeu e un laptop...asa cum urasc Samsung la telefoane....e o gluma si ala la un pret de nu iti vine a crede....ptr mine Nokia este si va ramane un renume mare in domeniul telefoniei....

    cat despre vu si dm....din contra au probleme foarte mari....dar nimeni nu prea recunoaste....cum sa recunoasca useri prob dupa ce au dat o gramada de bani....

    PLI stim de ce nu mai ofera suport...ATV sa cam saturat si ea si nu mai ofera suport.....

    ce au in plus???/....transconding si FBC....eu cred ca glumiti nu iasa???cand sustineti prostiile astea....

    transcodarea????pai ce cacatu masi ai nevoie de asa ceva.....ce dracu pleci in oras sau in concediu sa te uiti la tv de acasa??? si asta la o rezolutie aiurea...mai eu cred ca glumiti...

    FBC???la ce va trebuie asa ceva..aaa aud pe multi teste....pe 10 programe de inregistrare....POFTIM????da ce santeti voi....vreo firma de vanzari dvd??la ce va trebuie mai oameni buni asemenea chesti???....plus ca trebuie alte lnb uri et etc etc etc...

    ptr a face share intern sant atatea si atatea solutii....ieftine si de calitate.....

    sa va dau eu???eee pe dracu....

    si toate astea doar de dragul ca e un BRAND???nimic nu mai e ce a ce a fost....ce tot o da ti cu nemtii???de unde atata nemti...poate doar aia care il vand sant nemti....asa ca la gigablue....

    octagon?????asta e o gluma de receptor...un receptor 4K ce nu e 4K.....SA CONTINUI CU EX????NUUUUU CA NU AM CHEF....

    mai toti erau indecisi intre octagon si mutant....asta acum un an.....si cam toti au ales octagonu...de ce????kodi si multistream.....si uite ca le a dat in barba octagonu si cu kodi si cu 4K.....sa mai continui cu ex.....NUUUUUU....ca nu am nici un chef....

    ATV face in continuare imagini din mila ptr octagon.....pli nici nu vrea sa auda....

    baaaaaai au ajuns useri ce detin octagon cat si ala EMOS de i face propaganda....sa spuna MULTUMIM @Captain....

    ce dracu maaaaa doar eu citesc si sant informat....sau doar eu am curaj sa spun totu....dar aruncati toti in mine cu noroi.......

    de ce???ptr ca am dreptate...stiu ce trebuie sa aleg....nu va convine useru meu...multi nu ma suportati....dar va leg in **** mea de gramatica....asta e tot ce stiti se pare...

    IAR MUTANTU DE ACUM UN AN......SI PANA ACUM E ...THE BEST.....puteti voi sa va da ti peste cap si sa spuneti ce vreti....

    NU PIATA DECIDE CINE E CEL MAI BUN....PIATA DECIDE CINE STIE SA FACA AFACERI SI CATI PROSTI A REUSIT SA PROSTEASCA

    HAI PAAAA
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  8. #38
    Standard RSP member vicu432's Avatar
    Join Date
    10 Jan 2009
    Location
    italia
    Posts
    105
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Mai baieti va agitati de geaba . Toate receptoarele linux de la 200€ in sus sant cam la fel . Diferenta dintre ele sant numarul de tunere . Asta cu kodi este o porcarie ce nu ma interesat niciodata , sau iptv . Pretul unui decoder de 400 , 500 € este un pic cam exagerat . Suportul este acelasi ca unul de 200 €
    Last edited by vicu432; 16-04-18 at 17:06.

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Fiecare e liber sa dea cat vrea si pe ce vrea , depinde ce il intereseaza la acel ''ceva''
    Nu cred ca exista vreun ''mercurial'' pt receptoare in general
    Cat despre Mutant...... au mai fost si alte firme/modele de receptoare pe val , insa timpul si-a spus cuvantul
    Si Kathrein-ul la vremea lui in unele privinte sau a raportului pret/suport era superior dm-ului 800
    A trebuit chinezi sa scoata o clona de dm 800 cu ventilator ca apoi dm-ul sa ii ''copieze''
    Si asta ca sa elimine blocajele din cauza incalzirii excesive , dar asta e viata cu bune si rele
    NICI UN RECEPTOR DIN PREZENT NU ESTE BEST OF , fiecare avand minusuri si plusuri
    Acum depinde de fiecare dintre noi , ce il intereseaza mai mult si cat vrea sa investeasca
    D-ne fereste sa fim CU TOTII LA FEL , fiindca viata nu ar mai fi colorata ,ci doar ALBA sau NEAGRA

  10. #40
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by michael86 View Post
    @zapa de curiozitate : ai vu 4k si dm900 sau 920 ? vu are plus la absolut tot : imagini , calitate video , plugin-uri ...
    daca ai un VU 4K oricare dintre modele te astept la un schimb cu dm900 ( cu 920 e prea nou , nu de alta ) .
    Dm900. Vu nu cumpar!

  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pt detinatori de DM900/920 UHD si folosesc carduri SD , ce firma/model/capacitate folositi ?
    Producatorul vad ca a dat o descrie foarte scurta - SD Card Reader - https://dreambox.de/en/dm920-ultrahd
    Insa cum formatul cardurilor SD este destul de vast - https://en.wikipedia.org/wiki/Secure_Digital - as dori sa stiu ce trebuie cumparat si poate fi recunoscut/citit de receptor

  12. #42
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Pe asta il am eu - https://ro.hama.com/00114950/hama-ca...gbcls10-85mb-s. Probabil ar functiona si cu 256 gb, dar pretul e cam mare.

    Lupule - mai bine zi cat de tare se incalzeste receptorul. In jur de 65-68 grd celsius aveam eu cand l-am luat. I-am montat un cooler si de atunci nu depaseste 48-49 de grade.

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Eu ma gandisem la ceva mai mic , insa sa aibe viteze de scriere mare - https://www.forit.ro/carduri-memorie...%2B+Adaptor+SD
    Ce viteza de scriere ai la cardul HAMA si cat ai dat pe el ?
    Asa pot sa ii conestez un ssd de 120Gb Samsung evo 840 si stiu sigur ca am viteze de citire de peste 500Mb/s

    Legat de temperatura , nu stiu fiindca nu stiu ce plug-in/add-on sa folosesc/instalez sau cu ce skin as putea gasi/afisa aceasta informative
    Insa si eu m-am gandit sa ii pun un cooler pe radiator , dar nu stiu de cat/ce diagonala si de unde il alimentez
    Poti sa imi faci/trimiti o poza cu ce ai facut tu in aceasta privinta

    Multumesc anticipat de raspunsuri/idei

  14. #44
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Nu m-a interesat viteza de scriere; am gasit la 100 de lei si l-am luat. Vroiam sa renunt la HDD.
    Instaleaza openATV si la info/about iti afiseaza temperatura. Sau poti rula un script si iti scrie temperatura.

    Folosesti un cooler de 12V si il alimentezi la 5V folosint un regulator de tensiune 5-12V. La mine e reglat pe la 7,5V. La amicul meu e reglat pe la 7V. Probabil zilele acestea o sa ridic tensiunea la 8V.

    Screenshoot la un amic (sus) si la mine (jos) pe dm900.

    http://oi65.tinypic.com/21jyl37.jpg

  15. #45
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    La mine vad ca nu vrea cu scriptul in cauza
    Sa fie din cauza imagini instalate/folosite - GP3.3 ?

Page 3 of 20 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •