Thanks Thanks:  56
Likes Likes:  132
Dislikes Dislikes:  8
Page 4 of 20 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 46 to 60 of 300

Thread: Dream Box 920 UHD

  1. #46
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    nu imi vine sa cred ca la generatia asta de receptoare si sute de euro...vb de improvizatii cu coolere

    parasuta mea parca nici nu are curent in ea
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #47
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai ''parasuta'' ta e mult mai ''spatioasa'' decat ultimele generatii de DM
    Stii foarte bine ca acest lucru conteaza
    Mai ales cand ai doua tv tunere unul peste altul si un hdd/ssd peste cablaj
    Nu ca la ''parasuta'' , unde tv tunerele sunt unul langa altu si hdd/ssd-ul langa cablaj
    Scuze , dar am folosit termenul tau pt receptorul tau , nu eu ti-am denumit astfel receptorul
    Asta e , fiecare receptor are +/- de rigoare

    In alta ordine de idei - Cum conectez/pot vedea prg tv de la receptor pe o consola xbox one x ?
    Ideal ar fi prin conexiunea HDMI OUT DM 920 UHD to HDMI IN Xbox One X
    Ma lovesc de codul/provider in uk , am codul postal , dar nu am provider - portocala
    Si orice alt provider din lista la codul postal de uk nu functioneaza
    Singura posibilitate de a vizualiza prg tv de la receptor pe consola este prin - My movie&tv - insa in acest caz e ceva legat de buffer
    Imi aprare din cand in cand peste imagine ''cerculetul'' de incarcare

  3. #48
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    stai lin..eu nu ma supar de parasuta mea....e parasuta ptr 90 la suta dintre useri romani...unii o spun pe fata altii o gandesc..in fine...

    ai grija la HDMI OUT.....la rezolutie....am sa caut din nou sa vad cum e.....am dat o data despre o discutie despre acest subiect dar nu mai stiu pe unde

    citesc mult atat despre DM si VU....de asta imi permit uneori anumite afiramtii...chiar daca unii spun sa nu vb despre ce a ce nu ai...nu e chiar asa

    revin daca gasesc ceva util....deocamdata sant la lucru si conexiunea de wi fi ce am agatat o nu imi permite prea multa viteza
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  4. #49
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    La mine vad ca nu vrea cu scriptul in cauza
    Sa fie din cauza imagini instalate/folosite - GP3.3 ?
    Gemini am si eu. Inainte sa dai comanda ai verificat DACA ai acel script? Din cauza asta nu merge.


    Uite niste poze de la concurenta

    http://oi64.tinypic.com/12512io.jpg

    http://oi67.tinypic.com/2lt2e87.jpg
    Last edited by mirel; 02-05-18 at 17:39. Reason: offtopic

  5. #50
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Va rog frumos , hai sa numai discutam offtopic si mai ales cu atac la persoana
    Pe acest forum ne uneste pasiunea pt acest domeniu si nu caracterul fiecaruia
    Hai sa discutam/ajutam/scriem on-topic , astfel ajutam pe mai multi si nu numai pe mine
    Asa am invatat si eu de pe celalalt forum , rsp-ul nu exista cand eu luam ''primele lectii'' din acest domeniu
    Cu bune/rele ale lui KB am supravietuit cu toti si e pacat ca in loc sa ne ajutam , ne atacam intre noi
    Cu toti avem ''toane'' si ar fi bine ca celalalt sau ceilalti sa ignore mesajele scrie la ....... , roata se poate intoarce oricand

    Revenind on-topic as dori sa stiu daca unul dintre voi detine un receptor cu E2 ( nu neaparat DM ) si o consola xbox ( one/one s/one x )
    Si daca a reusit si cum/how to sa conecteze/vizualizeze prg tv de la receptorul cu E2 printr-o conexiune HDMI - HDMI intre cele doua device-uri

  6. #51
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    @mario....nu stiu interfata si menu de xbox...nu am asa ceva...vezi prin menu unde iti ofera posibilitatea asta...

    HDMI OUT se bazeaza pe STREAM...si functioneaza bine cu un alt receptor e2....vezi si la transcoding in setari

    e un fel de convert channel dar pe hdmi
    Last edited by mirel; 02-05-18 at 17:42. Reason: offtopic
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  7. #52
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu stiu cum sa ''urc'' un videoclip aici de pe YT
    Iata adresa videoclipului - https://www.youtube.com/watch?v=QkOUVv1AWtE
    Dupa cum se poate vizualiza conexiunea este un receptor de cablu prin HDMI OUT si HDMI IN de la xbox one x
    La un moment dat se introduce un cod postal si se selecteaza un provider din lista acelui cod postal
    Eu am gasit codul postal pt Orange UK , insa in lista de provideri nu apare Orange si de aici si prb in cauza
    Dupa cum puteti vedea din videoclip , dupa ce selecteaza providerul ii apare imaginea unui prg tv in fereastra respectiva.....
    E mie din cauza ca nu am cum sa selectez Orange din lista providerilor nu imi apare nici o imagine
    De acea va intreb din nou pe cei care detineti un receptor cu E2 si o consola xbox one , ati reusit sa configurati/va functioneaza setup-ul conform videoclipului ?




    Last edited by mirel; 02-05-18 at 20:19. Reason: youtube link

  8. #53
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    @mario08:
    In afara de DreamElite, ai mai reusit cu alta imagine sa faci sa mearga camul de Orange? Eu am incercat cu purE2, dar nu merge. Doar pe DreamElite o ia. Pentru multiboot folosesti BarryAllen?
    Mersi frumos!

  9. #54
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Acum am GP3........ si functioneaza , insa cand o sa am timp o sa incerc si cu alte imagini
    Insa unele imagini au cele doua add-ons- uri in imagine ca plug-uri , altele trebuie sa le instalezi manual

  10. #55
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Da, asta am vazut. De exemplu, la PurE2 am instalat manual plug-inurile, merge fara probleme CAM-ul Fransat, insa la Orange nu decodeaza nimic...

  11. #56
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Ai adaugat manual toate prg tv ale portocalei ?

  12. #57
    Standard RSP member coco's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    Romania
    Posts
    153
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    apropo de "parasute", eu am doua astfel de "parasute" care fara un cooler pus pe procesor temperatura statea pe 60-70 grade, dupa ce le-am pus cooler de placa video si sursa reglabila step down micro de 4.99 lei reglata la 2.7v din 5v luata de undeva de pe placa de baza, acum temperatura sta intre 40-50 grade.
    "parasutele" sunt un Octagon sf4008 4k si Vu+Ultimo 4K....mergea si fara sa le pun ventilator fara sa faca nici cea mica problema de blocare sau mai stiu eu ce, dar ca orice aparat electronic nu-mi place sa mearga la temperatura mare, deoarece poate pica exact cind tii lumea mai draga sau ca de obicei dupa ce nu mai are garantie.

    ps. apropo, Vu+Ultimo4k are suficient spatiu in interior, deci nu inghesuiala il facea sa aiba 60-70 grade pe procesor.

    va pun o poza cu Octagon SF4008, iar cind o sa am timp si cu Vu+Ultimo4k


    si regulatorul cu care am reglat tensiunea la cooler, asta ca sa nu se auda ventilatia cind e totul oprit si e liniste.

    image hosting no sign up

    PS. la Octagon mi-am permis si am taiat in capac, dar la Vu+Ultimo care e inca in garantie doar am pus cooler+sursa reglabila in interior cu lipituri fine, ca are destul loc pe unde circula aerul in interior .
    sper ca nu sunt offtopic vorbind aici unde e topic-ul la DM920 , eu aratand doar cum se poate face racirea procesoarelor la receptoare in general, fara sa se auda ventilatorul, in special noaptea cind e liniste deplina.

    ---------- Post added at 11:45 ---------- Previous post was at 10:50 ----------

    din ce am vazut pe un alt forum, uitati ce temperatura poate sa aiba un DM920, nu e recomandat lasat sa mearga asa, zic eu.

    Last edited by coco; 10-06-18 at 20:21.
    https://www.speedtest.net/result/10703426599.png

  13. #58
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    dar producatorii oare nu se gandesc?? ...ce face un utilizator ce pur si simplu cumpara un dm??...la banii astia???...taiem capace si improvizam...TRIST
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  14. #59
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Producatori nu au de ce sa se gandeasca la asa ceva
    Se subintelege ca in "tarile cu apa calda" , fiecare locuinta dispune de unul sau mai multe aparate de aer conditionat
    Astfel ca temperatura ambientala nu va depasi 25/26 de grade in zilele toride
    Noi fiind o "tara bananiera" astfel de receptoare sunt "un lux" si colac peste pupaza nici aparate de aer conditionat nu exista in fiecare locuinta
    Ca sa numai scriu , ca aceasta prb cu incalzirea interioara e destul de veche la DM , de pe vremea primelor variante de DM800
    Chinezi sa traiasca , ca ei la clona de DM800 au fost mai precauti si au instalat/montat si un astfel de ventilator
    Mentalitati diferite , ce sa faci , insa cum romanul e inventiv din fire , chestia asta cu montatul unui ventilator intern numai constitue o noutate
    Mai degraba o inventivitate , dupa cum crede fiecare sa isi monteze un astfel de ventilator pe propiul receptor

  15. #60
    Standard RSP member
    Join Date
    16 Feb 2009
    Posts
    119
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Ai adaugat manual toate prg tv ale portocalei ?
    Am adaugat, atat manual cateva programe, cat si ca provider, GLOBECAST, si nu merge. Apropo, pe DreamElite, nu e necesar sa adaugi manual fiecare program, merge foarte bine doar cu adaugarea de provider.

Page 4 of 20 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •