Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  14
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20

Thread: Pozitioner antena satelit defect

none

Din pacate daca va fi nevoie de dezlipire acel circuit m-am blocat. N-am cu ce dezlipi. Am doar un pistol de lipit.
    e simplu: ori pui fludor pe toate piciorusele odata, îl incingi pe o parte, bagi o surubelnita pe dedesubt, sil scoti încet....sau mai simplu...cind ai altul nou: iei un cleste mic, si-l tai, pin cu pin, apoi scoti cu pistolul de lipit si penseta toate resturile.....dupa cum observ, placuta e destul de stabila, si nu ai multistrat...
    ^^^^
    bafta

Standard RSP member

N-am fost inspirat sa incerc sa actionez motorul cu releele deconectate. Daca ULN-ul schimba polaritatea tensiunii cu siguranta ala e de vina pentru ca la mine d-asta intra in scurtcircuit pentru ca nu schimba tensiunea. Am tinut mai mult timp actionata o directie de rotire si observ pe cablaj pe spate ca am cam ingalbenit zona de la LM7812 insemnand ca s-a supraincalzit. Oare tot ULN-ul acela provoaca si supraincalzirea regulatorului de tensiune ?

Releele nu prea sunt actionate in directia nefunctionala pentru ca am tot stat cu voltmetrul pe ele si nu primesc tensiune suficienta. Abia abia reuseste cateodata sa faca un mic clant ca si cum s-ar actiona releul dar nu mentine tensiunea nici cat sa-mi indice pe voltmetru cat a fost.

none

schimba ULN-ul si o sa-ti mearga...din cauza lui cade 12V si se încinge LM7812, regulatorul de tensiune...
    dupa ce îl dai jos, înainte sa-l pui pe cel nou, masoara iar 12V si actioneaza din botoane...vei daca mai cade sub 12...
    ^^^^
    bafta

RSP - TEAM zildan's Avatar

Poati avea si un releu cu contactele sudate sau blocat, daca le-ai schibat intre ele (releele) si nu s-a mutat defactul tot in zona ULN e beleaua.
    Scoate releul care nu comuta si vezi ce se intampla.

LE:
    Iesirea diin rellee spre nu face scurt pe 12v, acolo din cate stiu sunt 36v.
    Sh40, prime focus 1,5m si altele ...

Standard RSP member

Multumesc pentru sfaturi. Voi incerca saptamana urmatoare sa gasesc un circuit ULN si sa-l schimb. Releele am incercat sa le schimb intre ele si nu se modificase nimic si mergea in aceeasi directie dupa schimbare. Fiindca aveam pitici pe creier am cumparat si alte relee noi ( 3,5 lei/buc ) si le-am inlocuit asa ca am relee noi noute acum. Din pacate nu ele erau problema.

Page 2 of 2 FirstFirst 12