Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  5
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 7 of 7

Thread: Lnb combo c-ku

  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Lnb combo c-ku

    Am vrut sa cumpar un LNB Combo C-Ku band la rubrica de shopping de pe acest forum dar prin amabilitatea userului @bonou2 am primit unul gratuit. Multe multumiri @Bonou2.

    Atat @bonou2 cat si @claudiu m-au avertizat ca performantele sunt sub limita asteptarilor, dar as vrea sa testez si sa ma conving singur de limitele acestui model care se pare ca pierde teren, fiind tot mai rar la magazinele online de specialitate.

    Deocamdata am inceput testele in principal in banda KU, pe 1W si 5W. In C nu am semnal decat sporadic pe 1W pe 3968, dar insuficient sa deschida. Cred totusi ca mai am de lucru la reglarea optima a LNC in focar si pozitionarea corecta a placutei depolarizante.

    Revin cu rezultate mai clare si comparative cu alte modele de sisteme de receptie, in masura timpului si posibilitatilor pe care le am la dispozitie.


  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Interesanta jucaria. Ma astept sa nu mearga la performante bune pentru ca lucrurile combinate nu fac niciunul din cele 2 lucruri bine. Eram si eu interesat la un moment dat de un lnb banda C dar ma gandeam pentru situatia in care as receptiona satelitul 100.5E Asiasat. Cum eu nu reusesc sa ajung nici macar la Yamal 90E din cauza obstacolelor am renuntat la idee. Ce ar mai fi interesant in banda C ?

    Interesant ca vad poza cu antena cu care am facut comparatie pe alt topic. Observ o lovitura clara + o mica denivelare pe suprafata antenei. Performantele ei sunt peste un offset 1.85m. Pare in toate mintile antena in ciuda acelor mici deformari .

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    lnburile combo nu sint cele mai reusite, ghidul de unda e prea larg pentru banda ku ,pentru banda c focarul e putin mai aproape de antena si din cele 2 motive apar problemele pe banda ku.
    @clau
    ce vezi ca mici lovituri de forma intepaturilor nu afecteaza antena foarte tare ,sint cazuri mai rele cind suprafata mare din antena are alt focar .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default C si KU band

    are cineca asa ceva..sau o alta alternativa?

    calitate..stabilitate..



    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    E un topic vechi pe forum pe tema asta.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Aceste lnb-uri combo c/ku au rezultate foarte slabe, nu sunt nici cal nici magar. Daca in banda C rezultatele sunt cat de cat accpetabile, in banda Ku rezulatele sunt cam la jumatatea antenei. Eu am experimentat pe o antena 1.8m Terfin si 1.5m Ucraina, cu un lnb primit de la userul bonou2.

    De regula cele doua lnb-uri C + Ku au un diseq 1.0 incorporat, este suficient un loop pentru conectarea celor doua lnb-uri

    https://www.sateliti.info/showthread...Lnb-combo-c-ku

  7. #7
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default

    la asta ma si gandeam...de asta am intrebat..

    mersi mult @dingo
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •