Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  9
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Catedrala Umilirii Neamului, un documentar socant

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Catedrala Umilirii Neamului, un documentar socant

    Duminică, 25 noiembrie 2018: zeci de mii de romani au venit la București să trăiască pe viu un eveniment istoric și au aflat că istoria nu e de nasul lor.

    Deși au străbătut sute de kilometri pentru a participa la sfințirea Catedralei Naționale, catedrala le-a apărut ca o himeră invăluită in ceață, pe care au fost nevoiți să o privească din depărtare, urcați pe garduri și imprejmuiți de jandarmi.

    La slujbă au avut acces doar clerul, politicienii și cei care s-au remarcat prin sponsorizări generoase. Oamenii de rand au rămas in stradă, indurand frigul și inghesuindu-se unii intr-alții.

    Intre ei și Biserică n-a fost doar o distanță prea mare. Au fost și limuzinele somptuoase, și turbanele cu sclipici, și paturile moi de la Marriott, unde prelații au fost cazați și invitați la agapă.


    sursa
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    RSP Enigma Team & GM michael86's Avatar
    Join Date
    01 Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    465
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    .... și paturile moi de la Marriott, unde prelații au fost cazați și invitați la agapă.
    nu fii rautacios , era cel mai in apropiere
    p.s. autorul chiar a stat la mary , paturilii nota 10 , numa puf !

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Prelatii sunt interfata cu Domnul sau capuse ce sug din munca sarmanilor dusi cu duhul?
    Credinta e in sufletul omului, cu cele 10 porunci pe care multi crestini practicanti nu le respecta (se duc la spovedanie sa fie iertati)!
    E drept ca eu porunca cu numarul 2 nu o inteleg , cred ca e ca interzicerea scrisului din planeta pe care au ajuns prin poarta stelara din Stargate.

    1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
    2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
    3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
    4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.
    5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
    6. Sa nu ucizi.
    7. Sa nu fii desfranat.
    8. Sa nu furi.
    9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
    10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Member Visitor
    Join Date
    28 May 2018
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Cand afli asemenea detalii mizerabile, practic, iți poți pierde și bruma de credință in bunul Dumnezeu. Mi-e scarbă de patriarhul Daniel, de toți inalții prelați care dau cu subsemnatul pe la DNA mereu datorită furăciunilor lor. De aceea am renunțat să mai merg la biserică de cel puțin 26 de ani, am implinit de curand 44 de ani. Nu-i mai suport pe preoți, sunt atat de hoți, perverși și bogați că rămai cu gura căscată cand treci pe langă casele și averile lor. De altfel ei te indeamnă mereu să aduni averi in ceruri dar tot ei sunt primii care nu respectă ceea ce propovăduiesc și iși adună averi imense pe pămant. Popii sunt avizi după bani, case, pămanturi, pomeni și fel de fel de gratuități pe care ei consideră că li se cuvin. Anatema să fie pe ei de ahtiați de arginți, de simoniaci hulpavi in robe negre.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •