Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Proiectul Roşia Montană nu este in avantajul statului

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Proiectul Roşia Montană nu este in avantajul statului

    Directorul general al Institutului Geologic al Romaniei, Ştefan Marincea, a declarat, marţi, că proiectul Roşia Montană "nu este in avantajul statului roman", el precizand parlamentarilor din Comisia specială că avizul favorabil dat de fostul director general "este un fals grosolan".

    Ştefan Marincea a criticat proiectul de la Roşia Montană, arătand că acesta nu respectă principiile dezvoltării durabile şi respectului faţă de mediu, nici "valorificarea complexă" şi nici "directiva deşeurilor periculoase".

    Marincea a fost intrebat de către preşedintele Comisiei Roşia Montană, Darius Valcov, despre faptul că Institutul Geologic Roman a dat un aviz favorabil pentru acest proiect atunci cand institutul era condus de un alt director general.

    "E un fals grosolan, e o situaţie penală din partea fostului director general. Parchetul s-a autosesizat", a precizat Marincea.

    Ştefan Marincea a declarat, pentru MEDIAFAX, că fostul director general al Institutului Geologic a modificat afirmaţii ale echipei care s-a dus pe teren timp de patru zile.

    "Raportul Instititului Geologic al Romaniei a fost constant impotriva formei actuale a proiectului şi pentru neacordarea avizului de mediu. A fost un hiatus pe care il vom analiza, cand fostul director general a modificat afirmaţii din echipa care s-a deplasat pe teren timp de patru zile, timp in care nu se pot cartografia geologic, investiga 363 de hectare. Deci nu se putea investiga pe baza unei excursii de patru zile că nu există fracturi şi fisuri sub acel uriaş bazin de decantare", a explicat Marincea.

    El le-a spus parlamentarilor din Comisia specială privind Roşia Montană că preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Resurse Minerale "nu este corect informat" şi că prin procedeul ales de companie "toate celelalte elemente se vor pierde in şlamul cianurat".

    "Deci prin cianurare nu se pot recupera decat o parte din aur şi o parte din argint", a precizat Marincea.

    El a arătat că nu poţi, ca roman, să fii de acord pentru optimizarea profitului cu existenţa unor costuri post mediu uriaşe.

    Ştefan Marincea a mai spus că modul de prezentare a analizelor de către companie "este viciat" şi că această companie a trişat diluand conţinuturile prin probare neselectivă.

    "Susţin cu argumente ştiinţifice că modul de prezentare a analizelor de către companie este viciat. Nu este un organism al statului roman care să verifice aceste analize", a mai spus directorul general al Institutului Geologic Roman care a pledat pentru o lege a serviciului geologic.

    "S-a vorbit de absenţa faliilor, un predecesor al meu care a semnat că nu există falie. In trei hărţi ale companiei sunt burduşite de falii. Am freatic şi falii, nu pot să pun deşeuri periculoase", le-a explicat Marincea parlamentarilor din Comisia specială, arătand că proiectul este "de nota cinci" şi că ar trebui modificat substanţial şi adaptat la practicile europene.
    Sursa si continuarea
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,338
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Nu stiu cine este de vina pentru posibila amenda, dar stiu ca amenda va fi platita de catre noi, vinovatii fara vina! Politicienii nu platesc niciodata, platesc prostii care i-au votat.
    Io cu cine votez?


  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Gheorghe Piperea avocat explica clar " ingineriile financiare" ale băieților deștepți:

    Citiți aici de ce nu trebuia niciodată ca România să piardă procesul de la ICSID Washington cu Gabriel Resources/Roșia Montana Gold Corporation.
    Acea societate era o fantomă încă din 2009 și ar fi trebuit să fie lichidată.
    Atrag atenția că am dat acest interviu în 2011. Nimeni nu a vrut să asculte.
    Această afacere a fost de la origini concepută ca România să piardă miliarde. Toți cei implicați, dar chiar toți, au fost niște trădători.

    “Enjoy”…

    https://www.cotidianul.ro/gheorghe-p...ecembrie-2009/
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu nu cred nimic din ce afirma individu ala, e conspirationist!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Daca e sa dam stiri sa o facem!
    E un articol intersant care se intreaba,
    Cine este pesedistul care a prelungit, pe șest, licența Roșia Montana Gold Corporation, din 2019 în 2024: a fost numit în 2017 la șefia ANRM de Mihai Tudose, prietenul lui Ciolacu

    E intersant!

    acum eu nu stiu, doar imi dau cu parerea si poate gresec, ma intreb (cum se face la lanterna3, doar te intrebi), oare sunt asa de nevinovati cei care au sustinut proiectul pe la guvern, nu sunt fan Ciolo... ... din contra, doar ma intreb daca nu cumva exista radacina raului in alta parte ...
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    S-a terminat cu subiectul asta.
    Romania a castigat procesul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,499
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am citit si eu cateva minute pe net despre speta asta, se pare ca nu au avut aautorizatie de mediu si culmea e ca nu "suveranistii" au zis nu, ci un ministru etnic maghiar
    Apropo, cine e frate astia suveranisti, si ce ii mana pe ei in lupta ca faza cu UE si NATO e sfanta pentru majoritatea romanilor si asa va fi.
    Si apropo, se pare ca Tariceanu a pus "bazele" afacerii! Eu doar ma intreb daca asa e ... ca la A3

    Cititi cu atentie primul post din topic, e din 2013!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •