Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Bug laOpticum7100CX

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Bug laOpticum7100CX

    Posed un receptor Opticum7100CX cumparat de la MaxTV cu cartela Viaccess si conectat la o antena de 1.8m motorizat. Problema este ca aproape totdeauna cand trec de pe un satelit pe altul sare FEC-ul de pe 3/4 pe 7/8.De obicei observ asta pe Sirius dar am observat cazuri si cand scimbam canalele pe acelasi satelit.Softul este 2.3.68 emu; loader 1.6.0 iar model ID 5119 cool (parametrii originali din aprilie 2007). Neavand domiciliul in Romania nu pot apela la MaxTV si cred ca solutia ar fi scimbarea softului dar neavand experienta in acest domeniu apelez la bunavointa voastra pentru ajutor si indrumare.

  2. #2
    Member Visitor
    Join Date
    21 Sep 2008
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Bug laOpticum7100CX

    SALUT ! Sunt nou pe aici, acum am citit mesajul tau...Nu am cunostiinta daca ai rezolvat problema intre timp, poate ai schimbat receptorul, ptr. ca folosind MAX poti face acest lucru, este singurul DTH din RO care Nu are Cartela "legata" de receptor, deci se poate introduce in orice receptor liber. Sunt si eu utilizator, din 2008 al unui receptor identic - original si fara nici o adaugire sau modificare soft - pe care-l folosesc inca FTA la care am toate info identice ca la dta. doar ca la mine, versiunea soft este 2.4.17 emu Sugerez sa efectuezi acceasi operatie, de resetare generala a receptorului, poate va rezolva si problema Dvs. Trebuie sa ne gandim ca este un receptor ieftin, totusi merita ! Acest receptor, il folosesc si pe Sirius, dar nu am avut problema semnalata cu schimbarea nedorita a FEC-ului. In general Nu am avut probleme cu el, imi functioneaza stabil si se misca bine, totusi o singura data, mi-a aratat ca PRO TV International - pe Sirius - care este FTA, ar fi "Scrambled" - Nu puteam sa-l vizionez si ecranul era evident fara imagine - negru. Daca nu as fi stiut ca este FTA, puteam sa cred ca s-ar fi codat si acesta intre timp, orice modificare fiind posibila in politica posturilor TV.
    Solutia mea a fost Resetarea la valorile de fabrica, care a rezolvat problema, necesitand evident, reluarea procedurilor de scanare, etc. Desi despre acest receptor se spune ca executa "blind scan" , adica la scanare gaseste si transponderele care nu sunt in lista sa initiala, sau ca acestea nu trebuiesc sa fie introduse manual, acest lucru NU se intampla - depistarea transponderor noi, neincluse in lista, deci NU face " Blind Scan " ! Astfel, cand PROTV si-a modificat transponderul, pana nu l-am introdus manual, NU a fost Detectat, in ciuda faptului ca semnalul sau este foarte puternic ! O alta problema ar fi, ca receptorul are un tuner nu prea sensibil, lucru pe care l-am remarcat mai tarziu, vazinad ca are indicatiile de tarie si calitate cam zgarcite, dar am considerat ca este vorba doar de indicatia bargrafului, insa cand pe aceeasi antena si lnb, pozitie si transponder, am pus un receptor FTA nemtesc, acesta era mai sensibil si vedea cu indicatii mai mari evident, transponderele mai slabe, pe care receptorul nostru nu le mirosea, cel putin al meu ( este vorba de transponderul 12678 - Sirius - Realitatea - FTA )
    Puteti sa incercati vreun UP-date de soft de aici, unde putem gasim ce ne-ar putea ajuta, ramane de vazut : http://www.globostb.com/?cmd=download . SUCCES in TOATE !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •