Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Receptor vechi

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Receptor vechi

    Am un Magnum RCQ-7400SX cu modul Viaccess incorporat vechi de vreo 4 ani si aruncat in dulap de mai bine de un an de cand am Opticum 7100cx-ul. Am incercat cartela Max pe el dar nu-l recunoaste.Poate cineva sa ma ajute ?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    Posibil sa fie o clona de unul din aceste doua receptoare doar catrebuie sa te mai uiti in meniu la sistem sa vezi ce mai scrie pe acolo sau in interiorul lui sa vezi ce tuner are,procesorul etc....
    Nextwave sdr 2200C sau YUMATU 8500

  3. #3
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    In meniul aparatului am doar urmatoarele informatii : model FTA 2M 7B si versiune M 2.85B .

  4. #4
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    Adaug cateva fotografii poate stie cineva ce loader si soft pot folosi .
    http://picasaweb.google.com/timina2006/Magnum#
    Last edited by timina2006; 01-11-08 at 10:09.

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Re: Receptor vechi

    Quote Originally Posted by timina2006 View Post
    Adaug cateva fotografii poate stie cineva ce loader si soft pot folosi .
    http://picasaweb.google.com/timina2006/Magnum#
    desi pozele nu sunt foarte clare ...

    ara la fel ca un nextwave SUC 2200 (care il am eu , dar l-am blocat punand un soft gresit pe el , poate il pot readuce la viata cu jtagul ) sau 2500

    daca vrei incearca sa vezi daca merge loaderul
    LOADER ODYSSEY TESTER V1.40R
    >>Per l'Aggiornamento del Firmware
    LOADER ODYSSEY TESTER V1.21
    >>Per l'Aggiornamento del Firmware

    http://www.mantraandy.com/nextwave.htm
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    O noutate remarcabila... am incercat sa prind Sci-fi + Universal pe 13 est cu Opticum 7100 cx ......si surpriza ...receptorul nu vede nimic si primesc eroare dar cand am pus Magnumul vechi de 4 ani vad canalele + subtitrarea in romana(soft vechi de 4 ani).De altfel Opticum nici nu "vede" cel putin jumatate din programele disponibile pe Hotbird.
    Apropo de problema cu Opticum-ul ce posed(Bug la Opticum-cateva randuri mai jos)am gasit cauza....cand folosesc celularul imaginea pur si simplu se descompune si ingheata ....termin de vorbit ...totul revine la normal.
    Insasi prezenta fizica a celuralului langa receptor cauzeaza tulburari la cel putin doua transpondere 12149 si 12341 de pe Sirius (maxTv).
    Daca cineva are vreo idee .....cer ajutor
    Last edited by timina2006; 04-12-08 at 18:33.

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    M-am hotarat definitiv......trimit Opticum-ul inapoi in tara...nu mai am putere cu el........am ochit un Openbox X-800....este folosit de cineva ? as dori cateva pareri .


    horatyu--multumesc pentru loader si link...am incercat dar nu am reusit upgrade-ul....dau vina pe Vista de pe laptop...renunt la alternativa si vreau sa cumpar ceva nou.
    Last edited by timina2006; 04-12-08 at 17:06.

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    21 Sep 2008
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    SALUT ! orice Terminal Telefonic, care functioneaza prin radio, in norma GSM, CDMA, TDMA, etc. EMITE In PERMANENTA, chiar daca nu-l folosesti ptr. Vorbit.
    Astfel, GSM-ul este un Perturbator foarte Puternic al altor Aparate care folosesc tot undele radio ptr. receptie / transmisie informatii, precum receptor satelit, aparat radio, statie radio, aparat TV, etc. deci fenomenul descris de Dta. este Normal, in concluzie GSM-ul se va plasa cat mai departe de aparat si nicidecum langa !
    Altfel, Receptoruul meu OPTICUM 7100 CX, antena 0.9 m - vede toate transpondere de pe HOTBIRD, receptia fiind in RO, NU am probleme cu el. Despre alt post al Dvs - privind un bug la acest receptor, v-am raspuns, puteti verifica. Cu BINE !

  9. #9
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Re: Receptor vechi

    Quote Originally Posted by Gil View Post
    orice Terminal Telefonic, care functioneaza prin radio, in norma GSM, CDMA, TDMA, etc. EMITE In PERMANENTA, chiar daca nu-l folosesti ptr. Vorbit.
    Nu pot fi de acord cu ce-ai spus mai sus. Daca ar emite in permanenta ar exista un bruiaj continuu si bateria s-ar descarca in cateva ore. Dar , este adevarat ca el mai emite uneori "diverse chestii" si cand nu vorbesti , dar pentru timp scurt ,cateva secunde. "Diverse chestii" insemnand sincronizari cu celula cea mai apropiata , informatii zonale (daca exista) si altele ...care nici noi nu le stim.
    Fost membru al acestui forum

  10. #10
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    Quote Originally Posted by Gil View Post
    SALUT ! orice Terminal Telefonic, care functioneaza prin radio, in norma GSM, CDMA, TDMA, etc. EMITE In PERMANENTA, chiar daca nu-l folosesti ptr. Vorbit.
    Astfel, GSM-ul este un Perturbator foarte Puternic al altor Aparate care folosesc tot undele radio ptr. receptie / transmisie informatii, precum receptor satelit, aparat radio, statie radio, aparat TV, etc. deci fenomenul descris de Dta. este Normal, in concluzie GSM-ul se va plasa cat mai departe de aparat si nicidecum langa !
    Altfel, Receptoruul meu OPTICUM 7100 CX, antena 0.9 m - vede toate transpondere de pe HOTBIRD, receptia fiind in RO, NU am probleme cu el. Despre alt post al Dvs - privind un bug la acest receptor, v-am raspuns, puteti verifica. Cu BINE !
    Nu inteleg ce treaba are GSM,TDMA,CDMA cu discutia de receptoare modele vechi.Cred ca este scrisa discutia intrun post gresit.Treceti la Diverse.

  11. #11
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Re: Receptor vechi

    Quote Originally Posted by timina2006 View Post
    ....
    Apropo de problema cu Opticum-ul ce posed(Bug la Opticum-cateva randuri mai jos)am gasit cauza....cand folosesc celularul imaginea pur si simplu se descompune si ingheata ....termin de vorbit ...totul revine la normal.
    Insasi prezenta fizica a celuralului langa receptor cauzeaza tulburari la cel putin doua transpondere 12149 si 12341 de pe Sirius (maxTv).
    Daca cineva are vreo idee .....cer ajutor

    Despre asta era vorba ...
    Fost membru al acestui forum

  12. #12
    Member Visitor
    Join Date
    21 Sep 2008
    Posts
    8
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    ...Postul era legat de perturbarea receptiei TV satelit...de asta discutam despre celularul respectiv, care face emisie in permanenta ( altfel nu ar fi de gasit in retea ) diferenta este ca atunci cand este in standby emite mai slab, iar cand se realizeaza convorbirea mai puternic, indiferent ce fel de dialog de date are loc intre el si celula radio la care se subordoneaza.... emisia aparatului - terminalul telefonic GSM - este continua ! Nu mai revin pe acest subiect ! cu BINE !

  13. #13
    Standard RSP member delta2k2's Avatar
    Join Date
    11 Apr 2008
    Location
    Fost mebru
    Posts
    2,523
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default Re: Receptor vechi

    Am putea deshide un topic nou , sa nu-l "bruiem" pe acesta.
    Din ce spui reiese ca toate telefonale deschise emit permanent , dar mai slab. Pai cate canale crezi ca are o celula (releu) ? De ce crezi ca la sarbatori nu mai poti vorbi ? Deoarece vor mai multi oameni sa vorbeasca decat numarul de canale disponibile in zona respectiva.
    Telefonul GSM sta in majoritatea timpului pe receptie , ca un aparat de radio. In momentul unui apel , telefonul care trebuie sa raspunda se autoidentifica datorita cartelei si IMEI-ului care sunt unice. Practic nu ai sa gasesti intr-o retea doua cartele cu acelasi numar sau doua telefoane cu acelasi IMEI.
    Fost membru al acestui forum

  14. #14
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Receptor vechi

    @Gil:
    .....Insă in afară de semnalele aleatorii folosite de telefoanele mobile pentru a păstra legătura cu staţiile de bază din apropiere, terminalul transmite energie RF doar in momentul efectuării unui apel, in timp ce staţiile de bază transmit continuu semnale radio......
    http://www.comunic.ro/article.php/Ca...ază/2057/

    Si cateva lucruri de baza:
    http://men.rol.ro/art/38-29-Telefoni...nctioneaza.htm
    :

  15. #15
    Member Beginner
    Join Date
    30 Aug 2007
    Location
    dreamworld
    Posts
    18
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Receptor vechi

    Buna ziua tuturor , iata ultimele noutati in ce priveste problemele mele :
    1. am reusit sa schimb softul(din 2005, este ultimul aparut ) la Magnum si citeste cardul Max dar la anumite intervale de timp pierde sirul decodari fiind nevoit sa scot cartela si sa o introduc din nou.Productia aparatului a incetat de mult neexistand acualizari la zi,poate-l fac cadou la cineva ca FTA.
    2. am actualizat si Opticum-ul , acum ruleaza 2.4.51 emu cu loader 1.6.0, se comporta putin mai bine si ca bonus reusesc sa prind si Sci-fi + Universal de pe 13 est dar tot fara subtitrare ( am inteles ca la 5119 cool este imposibil)...
    dar o intrebare tot as avea .. se poate pune pe 7100 CX si alte softuri din familia 7XXX fara sa-l pun in coma ?

    Poate reusesc astazi sa fac un montaj video cu perturbarile de receptie si sa-l postez pe youtube dar consider ca discutia pe tema asta poate fi incheiata neavind la dispozitie nici o solutie la rezolvarea problemei.

    Gil , Zmeura , Delta2k2 , Turku multumesc pentru atentia si suportul primit .

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •