Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32

Thread: Lista Stick-uri USB compatibile Enigma2

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Acest utilitar nu ar trebui sa-ti lipseasca : http://www.google.com/search?sourcei...ge+format+tool
    Eu il formatez pe FAT32 si apoi il partitionez cu KCC 3.2 si folosesc asta : http://www.sateliti.info/showthread....764#post109764 , pt. a instala BA-ul si BABoot consecutiv , apoi imaginea/ile care le vreau pe partii diferite ( am un SANDISK 4GB Micro Cruzer , care cate odata mi-a mai facut si figuri )

  2. #17
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Eu il formatez pe FAT32 si apoi il partitionez cu KCC 3.2
    Nu prea inteleg logica, de ce trebuie formatat separat inainte de partitionare/formatare din KCC?

  3. #18
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pai nu trebuie, dar exista o vorba: "In general, in viata noastra, lucrurile sunt extraordinar de simple... le complica numai oamenii care nu le inteleg."
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  4. #19
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Pe scurt, formatarea inainte de partitionare nu are sens. Revenind la Sandisk Cruzer, si la usb sticks in general, cateva intrebari:

    - Pentru Kathrein are importanta daca partitiile sunt ext2 sau ext3?
    - Ce este mai recomandata: formatarea din KCC sau din utilitarul HP? (Teoretic nu ar trebui sa fie diferente, dar tot teoretic un HDD formatat cu ext3 din Linux ar fi trebuit sa mearga, dar practic nu mi-a mers decat dupa ce l-am formatat din KCC).
    Last edited by proteus; 27-12-09 at 16:24.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai acum hai sa te intreb eu , de ce-l mai formatezi cu kcc , cand il aveai formatat din linux inainte ?
    Nu este tot la fel ILOGIC cum mi-ai spus tu , legat de procedura care o folosesc eu
    Fiecare isi face cum doreste , eu merg pe procedura cu formatarea inainte in FAT32 cu utilitarul HP.... si apoi procedura cu kcc , tu mergi cum crezi de cuviinta , dar numai intreba apoi de ce nu poti instala "x/y" imagine
    Dupa cum ai observat practic , una este sa-l formatezi direct in linux si probabil altfel sa-l formatezi tot in linux , dar din windows ( kcc-ul il folosesti intr-un s.o win , nu linux )

  6. #21
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Nu a mers cu discul formatat in Linux, ci numai formatat din KCC. As fi curios sa stiu de ce o partitie formatata ext3 in Linux este diferita de una formatata ext3 in KCC - inca una din ciudateniile Enigma/Katherin.

    Formatarea inainte de partitionare este ilogica: mai intai formatezi niste partitii, iar apoi re-partitionezi, ceea ce inseamna stergerea partitiilor formatate mai devreme.

  7. #22
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai facut dupa tutorialul meu instalarea?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #23
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Am folosit tutorialul si a mers OK, atat cu un HDD extern cat si cu un stick Kingston. Nu mi-a mers in doua situatii:
    - Cand am partitionat si formatat HDD-ul din Linux in loc de KCC.
    - Cand am folosit un stick Sandisk Cruzer de 2GB.

  9. #24
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    pai KCC nu il formateaza in windows, prin telnet il formateaza tot in linux pe kathy... ceva poate ai gresit.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  10. #25
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    OK, eu am descris destul de clar ce a mers si ce nu, poate va fi util altora in situatii similare.

  11. #26
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Nu a mers cu discul formatat in Linux, ci numai formatat din KCC. As fi curios sa stiu de ce o partitie formatata ext3 in Linux este diferita de una formatata ext3 in KCC - inca una din ciudateniile Enigma/Katherin.
    .
    Deci KCC 3.2 formateaza cu blockuri de 4096, asta e secretul.
    Vezi ca e un topic pe tema asta.
    In ultima imagine RSP ai in meniu instalare de e2 direct din server.
    Se face formatare si copiere de setari de emu si antena direct.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #27
    Golden Member vladcarama's Avatar
    Join Date
    25 Oct 2007
    Location
    Chisinau
    Posts
    2,998
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Am schimbat stiskul acum o saptamana shi deja m-am convins ce mare importantza are el. O saptamana fara nici un ecran verde shi fara nici un blocaj. Deci recomand Sandsik (exact ca la mario08).

    In continuare ash recomanda la tutorial sa se adauge la cele necesare nu un stisk, dar anume stisk Sandisk!!!
    Nici o picatura de energie nu se pierde in zadar!

  13. #28
    RSP Enigma Team
    Join Date
    28 Aug 2009
    Location
    Departe
    Posts
    437
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    56

    Default

    Stiam de blocurile de 4096, asa am formatat si din Linux (CentOS). Pana ce nu am lasat KCC-ul sa partitioneze si sa formateze HDD-ul, nu a vrut sa mearga - si am incercat vreo saptamana.

    Cat despre Sandisk, poate al meu e produs in alta parte (eu stau in Olanda). e alta serie etc. Repet, am folosit aceeasi procedura de instalare cu un HDD WD, un stick Kingston si un stick Sandisk. Sandisk a fost singurul care nu mi-a mers.

  14. #29
    Member Beginner
    Join Date
    14 Dec 2009
    Posts
    14
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Stick + HDD

    Eu am incercat cu un stick SanDisk Cruzer Snap 2GB, a mers, dar nu foarte stabil. Acum am trecut la un stick Sony Microvault 4 GB si e mai stabil.
    Sony are viteza de citire de 31 MB/s.

    Mai am un hard extern WD 1600 Elements, in imaginea din flash AAF 2,0 2nd este recunoscut, se poate folosii, iar in E2 RSP de pe stick nu este recunoscut. Nu se poate initializa.
    Este posibil ca acest WD sa nu fie compatibil cu E2 RSP (ultima)?

  15. #30
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    formatarea cu win poate are rolul de a satbilii MBR

    pe stickurile care nu merg , ati incercat sa clonati o partitie care deja functioneaza ?

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •