Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: HDD-uri interne pt. Kathy

  1. #16
    Standard RSP member hd56fox's Avatar
    Join Date
    21 Mar 2008
    Location
    zona HD
    Posts
    300
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    si eu m-am mirat si chiar am cautat-o pe net dar google nu stie de ea. Poate a confundat flash cu stick

  2. #17
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    E o imagine facuta de RSP care circula "pe sub mana" de doua saptamni.
    Maine apare cu un tutoriel.
    Sper ca maine sa apara si alte nouitati de la TDT fiind duminica .
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    cautand altceva pe net am dat peste acest site : http://www.pres.at/index.php?k=496
    bun toate bune si frumoase legat de cele 3 modele de hdd "samsung" :

    - cel de 250gb iesind din discutie - HM 250JI : http://www.samsung.com/global/busine...299&ppmi=1159#
    - cel de 320gb fiind in "vedere" de a fii achizitionat - HM 320JI : http://www.samsung.com/global/busine...324&ppmi=1159#
    - cel de 500gb fiind putin controversat , adica aici - HM 500LI : http://www.pres.at/index.php?a=3187 scrie una , iar aici contrariu : http://www.samsung.com/global/busine...&model_cd=373#

    stiu ca anumiti producatori de hdd-uri fac "transformarea" din s-ata2 (3gb/s) in s-ata (1,5gb/s) printr-un jumper conectat pe anumiti pini , deci ceva hard
    pe cand la samsung vad ca se face din soft : http://www.samsung.com/global/busine...126&orderNum=5 , ceea ce pe kathy nu stiu cum se va realiza aceasta "transformare"
    practic are cineva acest model - HM 500LI - montat/functionabil pe un kathy sa ne lamureasca concret asupra acestei "transformari" hard sau soft

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    Salut , in sfarsit ziua cea mare a venit si m-am "pricopsit" si cu un hdd de 2,5" samsung de 320gb (hm 320ji) , o "bijuterie" in comparatie cu cel clasic
    E da odata cu el a aparut inevitabil si alta prb. , partitionarea lui
    Am incercat metoda clasica cu kcc 3.2 ca la un stick usb , impartindu-l tot in 4 partitii
    Primele 3 partitii mergand fara prb. , in schimb la a 4-tra nu a terminat normal , aparandu-mi aceea ferestra in chenar rosu cu multe chestii scris in ea sub fundalul in care iti arata procesul in desfasurare a partitiei respective
    Am inchis si redeschis kcc-ul si la "experts" imi arata asa :

    /dev/sda 298.09....
    /dev/sda1 533,4MB Linux ext2 XBA
    /dev/sda2 533,4MB Linux ext2 XSYS2
    /dev/sda3 533,4MB Linux ext2 XSYS3
    /dev/sda4 296,53GB Linux


    Dupa cum se observa cele 3 partitii le-am facut de 550MB si restul
    Care ar fii comenzile sau unde am gresit , dorind sa merg pe aceeasi idee ca la stick-ul usb de 4 gb , unde l-am impartit tot in 4 (3 x 5xx Mb si restul) si unde am putut instala si functiona pana la 3 vers. de e2 , numai ca nu aveam spatiu de inregistrare sau "magazie"

    Va rog frumos cu aceasta ocazie poate reusiti in functie de timpul vostru disponibil sa redactati un "how to" pt. acest gen de situatie si un altul sau in cadrul aceluias cu specificatiile de rigoare pt. cazul in care se va folosi un stick usb (dupa care se va boota) si un hdd intern pt. magazie/inregistrari
    Multumesc anticipat pt. viitoarele info

  5. #20
    Member Beginner vulcaneanu71's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    Acelasi HDD eu l-am partitionat pe PC cu Partition Magic 8 (parca).. si eu am obtinut eroare la partitionarea cu KCC...

  6. #21
    Member Beginner vulcaneanu71's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    10
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    IAR:
    "pt. cazul in care se va folosi un stick usb (dupa care se va boota) si un hdd intern pt. magazie/inregistrari"
    da cautare "Boot cu BA si HDD extern"
    Numai bine!

  7. #22
    RSP Enigma Team
    Join Date
    29 May 2008
    Posts
    151
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    59

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    @mario08
    Foloseste alt soft pentru partitionare. Banuiesc ca a 4-a partitie e prea mare pentru KCC.

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    dupa mai multe teste cu hdd-ul montat intern pe s-ata si aaf 2.0e in flash , tot nu am ajuns la ce ma gandeam eu :
    - adica hdd-ul sa poata fii "vazut" pe s-ata si pe usb
    din "tentativele" mele , a rezultat ca pe aaf 2.0e il vede pe usb , iar cand vreau sa booteze "e2" dupa stick , incarca e2-ul (load e2) , apare kat....ufs910 si dispare , afisajul ramanand stins complet (nici un led , nimic)
    daca-l scot de pe s-ata si ii dau sa booteze e2-ul , booteaza/functioneaza normal
    din cate m-am documentat/tradus niste "how to" din germana (cam aiurea traducerile rezultate cu google translate si nici traducerea in romana nu merge cand sant pe site-ul aaf si incerc sa ii dau translate din bara de unelte google , ma arunca la logare si nu merge , cel putin pe win7 cu ie8-ul lui si google toolbar) , chiar si in varianta cu hdd pe usb tot mai trebuie si un stick
    o chestie negativa din documentari ar reiesi ca "sti7100 nu ar avea implementat suport pt. s-ata , probabil si de aceea lipsa conectorilor aferenti s-ata + alim.
    pe mine m-ar fii interesat ceva de genul :
    - bootare de pe stick sau flash-ul intern + hdd intern pe s-ata pe post de "magazie" , in ambele cazuri flash sau stick cu aaf sau e2 sa pot face inregistrari/redari de pe hdd-ul intern montat pe s-ata

    p.s eu ma chinui cu un "amarat" de hdd sa-l instalez soft si alti au trecut deja la unitati optice interne : http://www.aaf-board.com/wbb2/thread...767#post203767
    vorba aceea : "neamtul tot neamt ramane" , bravo lor in general sant foarte tehnici

  9. #24
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    Deabia astept sa imi ajunga kathy sa intru in teste cu el. la faza cu sata gresesti, vezi aici postul lui zildan, uitate peste pdf-uri si ai sa vezi ca are suport nativ de sata. probabil ai problema caci sata fiind clar primul recunoscut, va fi intotdeauna sda, chiar daca ai bagat ceva pe usb-ul din fata
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    amorak , uite ai aici niste documentatii : http://www.aaf-board.com/wbb2/thread.php?threadid=7088
    descarcale si vezi ca in 2 ai cate un "how to" in germana , daca stai mai bine decat mine cu germana te rog frumos dupa ce faci teste sa-mi trimiti si mie un pm cu fazele care le-ai facut tu cu hdd-ul pe conectorul de s-ata si sa fie recunoscut/vazut altfel decat pe usb
    eu am facut cam ce am priceput din traducerile cu google si in aaf 2.0e imi apare la "service menu - usb device managment" impreuna cu stick-ul : hdd-ul 1-ul si stick-ul al 2-lea
    deci amandoua ca fiind pe "usb" , chiar daca hdd-ul este hard conectat pe sata , deci a fost "mountat" de pe sata pe usb , ceea ce dupa mine inseamna altceva
    prb. apare cand vreau sa bootez dupa stick e2 cu el montat (am descris cum se manifesta) si fisierul "bootp.conf" fiind deja configurat cum zice "wambertos" aici : http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-w...ead.php?t=8048
    azi caut sa cumpar o carcasa/enclosure pt. el si sa-l pun direct pe usb , fara al mai "mounta" , fiindca cu toate ca el este conectat pe serial tot pe usb il vede si de aici prb. cu bootarea pt. e2 , fiindca s-ata are mai multi pini/semnale (7 pini) fata de usb cu 4 pini , aparand astfel o incompatibilitate probabil , mai testam dupa ce o sa cumpar "cutia" pt. el
    oricum nu asta doream si legat de afirmatia care am scrs-o "sti7100 nu suporta s-ata" , am citit de aici : http://www.stlinux.com/docs/manual/d...on_guide13.php , ultima fraza , poate numai este adevata la ora actuala fiind mai veche si atunci "mea culpa"

  11. #26
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    OK, deocamdata continui ideea doar pe partea de device, cum zice si wambertos, tu trebuie sa schimbi sa nu mai fie /dev/sda, deoarece HDD-ul fiind sata, in kernel se ia ca primul device, detectand inainte ide/sata si abia apoi usb, asadar intotdeauna hdd-ul intern va fi /dev/sda (primul harddisk) ca apoi daca ai pe usb sa fie /dev/sdb si /dev/sdc... tu in secventa de boot ii zici sa boot-eze de pe /dev/sda1, care e prima partitie de pe primul disk, in cazul tau, unde ai hdd intern, acela e, asa ca ori pui Enigma pe hdd (/dev/sda1) ori daca vrei in continuare pe usb, schimbi sa fie /dev/sdb1,2,3,4,5,6 sau a cata partitie e la tine.
    Partea cu BADEVID=1:2 inseamna ca e al doilea device (a se intelege harddisk, deoarece incep de la 0) si partitia 2.
    Toata chestia asta tine de linux ci nu cred ca are nici o treaba cu Sti7100
    Iti stau in continuare la dispozitie, dar te anunt ca nu am "stofa de profesor" si explic mai greu, ca sa nu zici ca e rea vointa.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    AM RRRREEEEUUUUUSSSSIIIIITTTTT INTR-UN FINAL

    Dar nu cum a scris "wambertos" :

    "ASSIGNUSBDEVICES=n (aici ai un "y" )
    MOUNTDIFFERENT=0
    BADEVICE=/dev/sdb2 (aici ai "sda2") aici am lasat /dev/sda2
    BADEVID=1:2 (aici ai "0:2")"

    La mine in kcc-experti figureaza stick-ul 1-mul (/dev/sda/) si apoi hdd-ul (/dev/sdb/)

  13. #28
    Standard RSP member amorak's Avatar
    Join Date
    26 Dec 2008
    Location
    Dublin, IRL
    Posts
    340
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDD-uri interne pt. Kathy

    ma bucur ca ai reusit.
    dm800hd, T90 39E-28E-23E-19E-16E-13E-9E-5E-1W , 37LH4000, Logitech Z-5500 Digital

  14. #29
    Member Visitor
    Join Date
    04 Nov 2009
    Posts
    1
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    I accept with information:Am incercat metoda clasica cu kcc 3.2 ca la un stick usb , impartindu-l tot in 4 partitii
    Primele 3 partitii mergand fara prb. , in schimb la a 4-tra nu a terminat normal , aparandu-mi aceea ferestra in chenar rosu cu multe chestii scris in ea sub fundalul in care iti arata procesul in desfasurare a partitiei respective
    Am inchis si redeschis kcc-ul si la "experts" imi arata asa :
    /dev/sda1 533,4MB Linux ext2 XBA
    /dev/sda2 533,4MB Linux ext2 XSYS2
    /dev/sda3 533,4MB Linux ext2 XSYS3
    /dev/sda4 296,53GB Linux

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •