Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 5 of 5

Thread: Configurare

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jan 2008
    Location
    Ludisor,Brasov
    Posts
    134
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Configurare

    A configurat cineva un 4100c pe o antena toroidala cu 12 LNB,folosind comutatoareGOLD 4/1?Grupand cate 4 sateliti comutatoarele recunosc doar 3.Ce alte comutatoare pot folosi,din ce se gasesc la noi? Mersi .

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Configurare

    Nu stiu cum este la Opticum dar eu la Echosmart in lipsa unui comutator 1/8 am legat doua de 1/4 la unul de 1/2 si este " ok" intradevar comuta cam greu pe unii sateliti .

    In ceea ce priveste receptorul tau conteaza foarte mult cum faci setarile la configurarea antenei in sectiunea configurare diseq. Decat sa te chinui cu cele 4 comutatoare mai bine iti ei unul 1/10 , se gaseste si pe la noi la magazinele de profil.

  3. #3
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default Re: Configurare

    Quote Originally Posted by elisav View Post
    A configurat cineva un 4100c pe o antena toroidala cu 12 LNB,folosind comutatoareGOLD 4/1?Grupand cate 4 sateliti comutatoarele recunosc doar 3.Ce alte comutatoare pot folosi,din ce se gasesc la noi? Mersi .
    meniu / instalare / instalare manuala / se alege satelitul / editare (buton verde)
    primul comutator unde sunt legate celelalte 3 se comanda in DISEQC 1.0 ( A,B,C,D) iar celelalte 3 care se conecteaza la primul se comanda in DISEQC 1.1 ( 1,2,3,4 ) . deci intrari A ii corespunde intrari 1,2,3,4 intrari B ii corespunde intrari 1,2,3,4 ... etc

    bafta
    Last edited by stargate; 20-11-08 at 21:02.
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Jan 2008
    Location
    Ludisor,Brasov
    Posts
    134
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Configurare

    Problema este ca nu apare Diseq1.0 si 1.1 ci numai Diseq1.2.Am reusit sa pun pe un comutator8/1,dar totusi as dori o configurare in cascada.Mersi fain pentru sugesti.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Configurare

    Nu stiu daca iti este de ajutor dar cred ca aici aveai toate detaliile care iti trebuie cum sa aranjezi Multifeed-ul de 12 LNB
    SATLEX

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •