Thanks Thanks:  43
Likes Likes:  41
Dislikes Dislikes:  0
Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast
Results 151 to 165 of 232

Thread: DVB-T Romania.

  1. #151
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Scuze,nu e T2 ci compresie H.264/MPEG-4 AVC pe care multe din receptoarele DVB-T nu o stiu si deja oamenii le arunca la gunoi trecand la receptoare capabile DVB-T2 care stiu si aceasta compresie.In plus cand se vorbeste de 15 programe pe reteaua actuala TVR2 e clar ca nu le poti inghesui pe o singura frecventa in digital decat in DVB-T2.
    Testat cu mini LCD-ul cu care am mai postat pe vremuri pe aici receptii de la Paltinis,acum am ramas doar cu receptia sunetului pe el.Ma rog,situatia e mai veche,cred ca a trecut mai mult de 1 an.
    :

  2. #152
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Salut @zmeura
    Pe ce frecventa si de cand ?
    Ai ramas doar cu sunetul pe frecventele veci?
    Eu pe canalul 47de la Paltinis, ( 7 canale ) am verificat alaltaieri si aveam si sunet si imagine cu un tv Samsung .
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  3. #153
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default

    Daca stie mpeg4 merge,schimbarea e mai veche si cei cu receptoare mpeg4 nici nu au observat asta.Daca stii ce receptoare vindea satenicu pe vremuri,alea de exemplu nu mai merg,plus alte modele.Aveau niste prieteni receptoare dvb-t cu mpeg 2 de genul asta si ei m-au pus pe vremuri sa testez si LCD-ul meu portabil.
    S-a discutat pe forumuri cand s-a facut modificarea.
    Last edited by zmeura; 15-05-13 at 09:05.
    :

  4. #154
    叛徒 kosar's Avatar
    Join Date
    25 Feb 2013
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    293
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by guzy View Post
    Salut @zmeura
    Pe ce frecventa si de cand ?
    Ai ramas doar cu sunetul pe frecventele veci?
    Eu pe canalul 47de la Paltinis, ( 7 canale ) am verificat alaltaieri si aveam si sunet si imagine cu un tv Samsung .
    Pe ce model de Samsung ?
    Eu am un EH 4500, dar stau la aprox 130 km de Sibiu, si nici urma de semnal

  5. #155
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    97

    Default

    Depinde in ce directie si la ce altitudine te afli fata de emitator, @zmeura din cate stiu eu a facut receptia pe la 1800m sau undeva pe acolo ca inaltime ca locatie Harghita Bai !

  6. #156
    Standard RSP member
    Join Date
    09 May 2007
    Location
    R-day
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Quote Originally Posted by kosar View Post
    Pe ce model de Samsung ?
    Eu am un EH 4500, dar stau la aprox 130 km de Sibiu, si nici urma de semnal
    Televizorul este LE32D550 .

    @kosar
    Nu am semnal permanent dar nici antena nui cine stie ce , este o antena home made facut in anii 90.
    Am semnal doar pe Ch 47 , dar acesta frecventa am reusit sa receptionez si cu un Sunray cu tuner triplu .

    Detallii aici : http://sateliti.info/showthread.php?...n-judetul-cluj
    1.40 prim fokus.68 E - 30 W, ss2 + 90 digi + DM500s

  7. #157
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Hai ca deja a inceput ''ghiveciul'' , deoarece standardele DVB-T cu DVB-T2 NU SUNT IDENTICE/COMPATIBILE - http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-T2 - vezi/citerste tabelul cu diferentele dintre cele 2 standarde si aici - http://www.dvbt.ro/dvb-t-vs-dvb-t2/
    In plus daca era sa fie identice/compatibile nu cred ca mai apareau device-uri/tv tunere dedicate sau all-in-one , gen DVB-C + DVB-T + DVB-T2 ( parca i-sa facut reclama unui astfel de device pe usb si pe acest forum )
    La fel si cu cele 2 modele de lcd-uri date ca exemple aici si la care niciunul nu are tuner compatibil cu DVB-T2 :
    - SAMSUNG UE26EH4500 - http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-LE32D550.htm - Model 2012
    - SAMSUNG LE32D550 - http://www.lcd-compare.com/televiseu...G-LE32D550.htm - Model 2011
    Aici , aveti posibilitatea de a va alege in functie de doleantele personale un device compatibil/cu tuner dvb-t2 - http://geizhals.at/eu/?cat=tvlcd&xf=2728_DVB-T2

  8. #158
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108
    :

  9. #159
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Noroc cu timpul care devine necrutator , fiindca altfel.........oricum mai avem 2 ani pana la TERMENUL LIMITA , deci nu trageti mari sperante
    Romanul e obisnuit sa faca totul pe ultima 100 de metri , repede si prost sau/si impins de la spate
    Notiunii de genul ''la termen sau in timpul stabilit'' sunt doar teoretice , practice sunt intarzierile si aveti exemple practice o gramada , doar sa-le cautati pe net

  10. #160
    Golden Member gigelsat's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    160
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default

    Ieri, 19 iunie 2013, Guvernul Romaniei a adoptat o hotarare pentru aprobarea Strategiei privind tranziţia de la televiziunea analogică terestră la cea digitală terestră şi implementarea serviciilor multimedia digitale la nivel naţional
    Hotărarea adoptată de Guvern urmăreşte:
    • Aprobarea Strategiei privind tranziţia de la televiziunea analogică terestră la cea digitală terestră şi implementarea serviciilor multimedia naţională la nivel naţional;
    • Abrogarea HG nr. 1213/2009;
    • Definirea cadrului de organizare privind implementarea serviciilor de televiziune digitală terestră la nivel naţional şi finalizarea procesului de incetare a serviciilor de televiziune analogică;
    • Asigurarea măsurilor necesare pentru realizarea tranziţiei la sisteme digitale de furnizare a serviciilor de programe de televiziune prin intermediul operatorului care transmite in prezent programele televiziunii publice in format analogic.
    Proiectul se va desfăşura pană la data 17.06.2015, conform obligaţiilor asumate de Guvernul Romaniei faţă de Uniunea Internaţională de Telecomunicaţii. Această dată este obligatorie, deoarece transmisiile terestre analogice nu vor mai fi protejate de ţările vecine, care au implementat sau sunt in curs de implementare a serviciilor digitale.

    Sursa: http://gov.ro/informatie-de-presa-pr...l1a120322.html
    Gigel

  11. #161
    Standard RSP member mouse's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2010
    Location
    brasov
    Posts
    142
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    52

    Default

    Trustul Pro are in teste si un pachet digital pe CH 21 pe linga deja clasicul CH30,polaritate tot verticala,il receptionez doar cind este propagare linga Ploiesti.De obicei intra impreuna cu CH28 de la Bulgari.Dau cu putere mica si nu acopera pina la mine in mod constant.
    Care mai luati in Ploiesti si imprejurimi CH21,as fi curios.Antena ATX-91,insa pe maxim de propagare i-am luat si pe un Yagi cu 6 elementi,ambele antene pe vertical,altfel nici o sansa.

  12. #162
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Si ceva oficial...


  13. #163
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    08 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Stie careva dintre voi cand ajunge si in Salaj dvbt?

  14. #164
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,754
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    daca esti pasionat poti incerca cu o antena poate prinzi ceva de pe la unguri, de la noi cred ca mai astepti vreo cativa ani buni, doar la Sibiu si Bucuresti sunt emise cateva programe si cred ca de la Sibiu e mai greu sa prinzi in zona ta.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  15. #165
    Standard RSP member djczefre's Avatar
    Join Date
    08 Oct 2010
    Posts
    277
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Default

    Am incercat da nu vine satul meu este int-o groapa si cred ca nu am sanse.
    Multumesc pt raspuns!

Page 11 of 16 FirstFirst ... 789101112131415 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •