Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 219

Thread: Intrebari incepator IPBOX 910HD

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Tocmai mi-am luat un IPBOX 910 HD, dupa ce am fost posesor de Dreambox500, pe care mentionez ca nu l-am avut niciodata in share, iar acum, practic trebuie sa o iau de la 0. M-am abonat la Dolce, iar zilele astea trebuie sa primesc si hardware-ul de la ei. As vrea sa-mi explice cineva ce imi trebuie ca sa-mi pun IPBOX-ul in share. Deci, am 1 bucata plasma fullHD, 1 bucata IPBOX 910HD, 1 bucata antena cu motoras (montura H-H), 1 bucata card Dolce, 1 bucata modem ADSL de la Clicknet. Ce hardaware si software mai trebuie instalat? As dori un raspuns punctual, si dupa aceea gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.
    asta ar fi trebuit s-o faci mai intai. gasesti totul explicat.*

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by Snow View Post
    asta ar fi trebuit s-o faci mai intai. gasesti totul explicat.*
    Snow, am aruncat un ochi si pe-acolo, stai linistit, dar nu sunt explicate chiar de la 0, adica sunt prezentate cu niste termeni cu care, cineva care o ia de la 0, nu e familiarizat, plus ca sunt destul de amestecate, asa ca mai usor imi vine asa...
    Deci ca sa recapitulez, daca ii pun imaginea de la NLB, care are incluse toate emulatoarele (care dintre ele e cel mai stabil pentru instalare, si care e compatibil cu Dolce?) si ii fac setarile, nu mi-ar mai trebui nimic?

  4. #4
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Stau linistit* nu-i suficient sa arunci un ochi in treacat.*
    Vezi ca gasesti pe forum, toate emualtoare aparute, acolo au si un read me text. Iti spune exact cum pot fi configurate.
    Pentru cardul de dolce o sa ai nevoie sa pui si boxkey-ul in newcs.xml

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    1. Deci sa inteleg ca cel mai bun emu pt. Dolce, pe care il pot instala, e newcs?
    2. Setarile pe care trebuie sa le fac dupa ce schimb imaginea (de pe stick), se pot opera prin legatura calculator-modem ADSL-receiver? Daca da, ce program(e) trebuie instalat(e) pe calculator, ca sa pot comunica cu box-ul?
    Last edited by Snow; 28-01-09 at 14:22.

  6. #6
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Nu, doar cu newcs simplu nu ai ce face. Folosete mgcmad + newcs, sau mbox+newcs. *A doua varianta e buna, daca vrei sa intri in share.

    Te poti folosi *de total comander sau RCC, l-am pus undeva pe aici (Relook control center)

    Despre ruter, nu stiu cum se configureaza dar vezi ca e postat pe forum de Einstein, daca nu ma insel

  7. #7
    Standard RSP member ovidiumarius's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2007
    Posts
    324
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Tocmai mi-am luat un IPBOX 910 HD, dupa ce am fost posesor de Dreambox500, pe care mentionez ca nu l-am avut niciodata in share, iar acum, practic trebuie sa o iau de la 0. M-am abonat la Dolce, iar zilele astea trebuie sa primesc si hardware-ul de la ei. As vrea sa-mi explice cineva ce imi trebuie ca sa-mi pun IPBOX-ul in share. Deci, am 1 bucata plasma fullHD, 1 bucata IPBOX 910HD, 1 bucata antena cu motoras (montura H-H), 1 bucata card Dolce, 1 bucata modem ADSL de la Clicknet. Ce hardaware si software mai trebuie instalat? As dori un raspuns punctual, si dupa aceea gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.
    Pe ipbox instalezi ultima imagine de la NLB (8873) in care vei avea toate emu-rile instalate (mbox,incubus,newcs,evocamd,mgcamd) iar configurarile nu dureaza mai mult de 5-10 minute depinde cat de repede te misti.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •